PC'nizin aşırı ısınıp ısınmadığını anlayın!

CHIP Online
02-09-2014, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

PC'niz ısınıyor olabilir, peki ama ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/pc- ... -anlayin_49288.html

Resimlerle: Tarihten en çekici 9 bilgisayar tasarımı!

Aşırı ısınma, bilgisayarınızın performansını ve sabit diskinizin ömrünü olumsuz etkileyebilir. Peki bilgisayarınızın ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Yüksek ısının PC'nize zarar verip vermediğini anlamak zor olabilir, ancak bakmanız gereken bazı işaretler var.


Isı nasıl oluşuyor?


Elektrik enerjisini kullanan her şey, ısı üretir çünkü ısı, elektriğin bir yan ürünüdür. Bilgisayarınız içerisindeki bileşenler, özellikle işlemciniz ve grafik işlemciniz (GPU), rahatça ısı üretebilir.


Oyun oynamak, DVD izlemek, dosya paylaşmak, video işlemek gibi işlemler, işlemcinize yük getirir. Birkaç işi aynı anda yaptığınızda ise aşırı ısınma sözkonusu olabilir.


Neye dikkat etmeli?


Isı, performansı etkilese de PC'nizi kullanmanıza genellikle engel olmaz. Bilgisayarınız yavaşlıyor ve donuyorsa, bunun nedeni bileşenlerinin aşırı ısınması olabilir. PC'niz ısındığında fanların daha hızlı çalışmaya başladığını da duyabilirsiniz.


PC'lerde aşırı ısınma durumunda kalıcı hasarı engellemeye yönelik kapatma özellikleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda sistem soğuyana kadar tamamen kapatılabilir.


Bilgisayarınızın içine erişebiliyorsanız, bileşenlere dikkatle dokunun. Bileşenler sıcak olabilirler, ancak elinizi yakacak kadar sıcak olmamalıdır.


Tüm Konu: PC'nizin aşırı ısınıp ısınmadığını anlayın!

Resimlerle: Tarihten en çekici 9 bilgisayar tasarımı!

Kaynak: www.chip.com.tr