PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

CHIP Online
18-05-2013, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu konu ne zaman açılsa, suçlu koltuğunda hep aynı isim oluyor: Windows 8!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/pc- ... ows-8-mi_40417.html

Resimlerle: Tarihten en çekici 9 bilgisayar tasarımı!

Pazar araştırma firması Gartner, Batı Avrupa PC satışlarına ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre 2013'ün ilk üç ayında PC satışlarında korkutucu bir şekilde tam yüzde 20,5 düşüş görüldü. Bunun, firmanın bu bölgeye ilişkin istatistikleri derlemeye başladığı tarihten bu yana görülen en büyük düşüş olduğu belirtiliyor.


Firmanın açıkladığı rakamlar, farklı alanlarda değişik oranlarda düşüş yaşandığını gösteriyor: Diz üstü bilgisayar satışlarında yüzde 24,6; masa üstü bilgisayar satışlarında yüzde 13,8; profesyonel PC satışlarında yüzde 17,2; ve son olarak tüketici PC satışlarında yüzde 17,2. Satışlardaki düşüşten en çok Acer ve HP'nin etkilendiği görülüyor: İki firma da söz konusu dönemde satışlarında yüzde 30 düşüş yaşadı.


Gartner, bu gerilemenin sorumlusunun Windows 8 olduğunu iddia ediyor. Firma baş analistlerinden Meike Escherich bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Windows 8 yüklü pek çok PC bulunmasına rağmen yılın ilk üç ayında satışlarda büyük düşüş görüldü. Yeni Metro arabirim diğer cihazlarda işe yarıyor olabilir ancak dokunmatik ekrana sahip olmayan masa üstü ve diz üstü bilgisayarlara uygun olduğunu söyleyemeyiz."


Escherich, kullanıcı tercihlerinde önemli bir değişim gözlemlediklerini, çok daha fazla kullanıcının artık tablet ve akıllı telefonları tercih ettiğini de sözlerine ekledi. PC satışlarında kısa vadede bir düzelme olması beklenmiyor.

Tüm Konu: PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

Resimlerle: Tarihten en çekici 9 bilgisayar tasarımı!

Kaynak: www.chip.com.tr