PC Restart Atıyor Hata Raporu Veriyor..

HPQ-User
17-02-2008, 23:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

crabvolkan sormuş:
Pc kendi kendine restart atıyor. Atmadan önce bir cızırtı şeklinde ses çıkarıp anında mavi ekran

geliyor. Ama mavi ekranda ne yazıyor bilmiyorum çünkü 1 sn bile kalmıyor. Sonra açıldığında sistem

hata raporu gönder çıkıyor. Hata raporunda zaman zaman drwatson oluyor ama genelde Mini.....dmp ve

sysdata.xml dosyaları yer alıyor.

Ayrıca herzaman restart atmıyor bazende normal başlattan kapatıyormuşum gibi kapanıyor. Yani normal

bir kapanma oluyor. Tekrar ben açmadıkça açılmıyor. Restart gibi değil yani..
Ramleri kontrol ettim. Bir problem göremedim. Statik elektiriğini aldım başka slotlara taktım.

İşlemci ve VGA yı geçen değiştirmiştim. Ama problem aynen devam ediyor. Şuan iki şeyden

süpheleniyorum.

1.Virüs(Sağlam bir virüs:) (KIS 7 kullanıyorum. Devamlı güncelliyorum. Düzenli tarama yapıyorum.

Ayrıca bi aralar pc sersemleşiyordu ama şuan öyle bir sorun yok) kıssadan hisse virüs olma

ihtimalim yüksek. Ama neden mavi ekran geliyor...??

2.Anakarttan şüpheleniyorum. Kontrol etmedim ama kondansatörlerden olabilirmi? Özellikle nasıl bir

kontrol yöntemi izlemeliyim.??

Birde power olma ihtimali nedir.

Ayrıca PCnin Sıacklık değerleri;

HDD: 38-40 C
CPU: (Hangisi bilmiyorum ama sanırım Temp1) Temp1:25 C Temp2:-22C Temp3:26 C

Format atmayıda birkaç kere denedim. Bu sorun yaklaşık 5 aydır var..
HDD 3 bölüm. Sadece Sistem C de 10 Gb yerim var diğerleri dolu..
Macromedia programları, 3dmax, Photoshop ve Autocad programları kurulu..

Tüm bilgiler bunlar. Eksik birşey varsa sorabilirsiniz..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD Athlon X2 4000
Kingston 1Gb Dual-Kit DDR2
320 GB Seagate
512 GeForce 8600 GT
Anakart Gigabyte Nf550 Nvidia chipsetli M55S-S3
Ek bir parça takılı değildir.. Sata bağlı. Power 350 W..
Ayrıca işşlemci ve ekran kartı yenidir. Önceki kullandıklarım varken de anlatacağım problem

sürüyordu. İlemci ve VGA yı değiştikten sonra da bu sorun devam ediyor..
Sistemle ilgili sorunuz olursa sorabilirsiniz..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

swordmaster_65
17-02-2008, 23:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,176 mesaj

Elinizde dandik bir power varsa reset atma sebebi olabilir.
İşlemcinin ramlerin yüksek oranda kullanılmasında daha fazla elektirik lazım olacagı için güç yetmiyor ve reset atıyor olabilir.

Banned
17-02-2008, 23:36   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Hdd yi kontrol ettinizmi? Yazdıklarınızın ilk başındaki cızırtı hdd ye dalalet etmekte. Sisteminizi chkdsk komutuyla bir taratırmısınız? Ayrıca öğrenmek istediğim ne sıklıkla attığı ve bu hatayı alırken nasıl bir uygulama ortamında olduğunuz? Sıradan çalışırkenmi atıyor yoksa herhangi ibr oyun/program kullanırken mi? Misalen normal çaılışan bir sistem yüksek işlemci gücü gerektiren bir oyun/uygulama kullanırken fazla ısıya bağlı olarak soğutma sistemi yetersizliğinden restart atabilmektedir. Yine yetersiz pawer aynı sorun sebebi olablir....En iyisi sizin cevabınızdan sonra devam edeyim. Unutmayın sorun aynı zamanda yazılımlardanda kaynaklanabilir

Papatyasever
18-02-2008, 01:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Sorunun power suply kaynaklı olma ihtimali yüksek. Eğer power harici değilse yada harici olsa bile çok iyi bir marka değilse 350 WATT değere çıkamayabilir. Bu durumda yeterli güç bulamayan sistem reset atmak durumnda kalacaktır...

crabvolkan
18-02-2008, 14:23   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Restartı arada bir normal kullanımda atıyor. Aksine büyük uygulamalar çalışırken restart atmadığı oluyor!
Ve herzaman restart atmıyor. Aksine çoğunlukla normal kapanma yapıyor.. Yani sanki ben kapatıyormuşum gibi. Windowsun kendini korumasından dolayı diye düşündüm ama neden korusunki? :)
Kısacası basit bir kullanıcı değilim. Sadede ortada bir garip durum sözkonusu anlattıklarımdan da anlaşılacağı gibi. Bi türlü çözemedim. Yani bir sorun göremiyorum. Ama sorunun power olma ihtimaline çok meyilliyim.. Yeni bi tane alıp takacağım...

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ekleyeceğiniz birşey varsa beklerim. İyi günler,

Sefa Adak
18-02-2008, 15:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Evet , en yakın zamanda PC'yi başka bir Power Supply ile test edin.

LoseControL
28-02-2008, 22:23   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

aynı sorun bndede var duruyor duruyor birden mavi ekran geliyor bişiler yazıor ama okuyamadan gidiyor restart atıyor yeniden başlıyor esikden yapmıyordu pc ye format attırmıştım bişimi eksik kaldı bna direk çözüm önerebilirmisiniz? şimdiden tşk

GaMeRr
28-02-2008, 22:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj

Ewet banada psu dan geldi psu dan da deil se bile sorun kesin bir donanımın işletim sistemiyle uyuşmazlığı.

GFB
01-03-2008, 17:17   |  #9  
Yıllanmış Üye
165 mesaj

aynı sorun bendede war bir de  bende microsofttan hata raporu gelşiyor sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı bu hatanın günlüğü oluşturuldu diyor benimki sanırım yazılımsal çünkü pc nin içine hiç bir parça ekleyip weya çıkarmadım donanımsal olduğunu sanmıyorum ama bana da mavi ekran geliyor ne yapabilirim

msr_dilara
21-06-2009, 01:22   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj
HPQ-User
crabvolkan sormuş:
Pc kendi kendine restart atıyor. Atmadan önce bir cızırtı şeklinde ses çıkarıp anında mavi ekran

geliyor. Ama mavi ekranda ne yazıyor bilmiyorum çünkü 1 sn bile kalmıyor. Sonra açıldığında sistem

hata raporu gönder çıkıyor. Hata raporunda zaman zaman drwatson oluyor ama genelde Mini.....dmp ve

sysdata.xml dosyaları yer alıyor.

Ayrıca herzaman restart atmıyor bazende normal başlattan kapatıyormuşum gibi kapanıyor. Yani normal

bir kapanma oluyor. Tekrar ben açmadıkça açılmıyor. Restart gibi değil yani..
Ramleri kontrol ettim. Bir problem göremedim. Statik elektiriğini aldım başka slotlara taktım.

İşlemci ve VGA yı geçen değiştirmiştim. Ama problem aynen devam ediyor. Şuan iki şeyden

süpheleniyorum.

1.Virüs(Sağlam bir virüs:) (KIS 7 kullanıyorum. Devamlı güncelliyorum. Düzenli tarama yapıyorum.

Ayrıca bi aralar pc sersemleşiyordu ama şuan öyle bir sorun yok) kıssadan hisse virüs olma

ihtimalim yüksek. Ama neden mavi ekran geliyor...??

2.Anakarttan şüpheleniyorum. Kontrol etmedim ama kondansatörlerden olabilirmi? Özellikle nasıl bir

kontrol yöntemi izlemeliyim.??

Birde power olma ihtimali nedir.

Ayrıca PCnin Sıacklık değerleri;

HDD: 38-40 C
CPU: (Hangisi bilmiyorum ama sanırım Temp1) Temp1:25 C Temp2:-22C Temp3:26 C

Format atmayıda birkaç kere denedim. Bu sorun yaklaşık 5 aydır var..
HDD 3 bölüm. Sadece Sistem C de 10 Gb yerim var diğerleri dolu..
Macromedia programları, 3dmax, Photoshop ve Autocad programları kurulu..

Tüm bilgiler bunlar. Eksik birşey varsa sorabilirsiniz..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD Athlon X2 4000
Kingston 1Gb Dual-Kit DDR2
320 GB Seagate
512 GeForce 8600 GT
Anakart Gigabyte Nf550 Nvidia chipsetli M55S-S3
Ek bir parça takılı değildir.. Sata bağlı. Power 350 W..
Ayrıca işşlemci ve ekran kartı yenidir. Önceki kullandıklarım varken de anlatacağım problem

sürüyordu. İlemci ve VGA yı değiştikten sonra da bu sorun devam ediyor..
Sistemle ilgili sorunuz olursa sorabilirsiniz..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

aynı hatayı bende alıyorum bilgisayara yeni format attım bu hatayı aldı zannediyorum ki bu nun sebebi microsofttur.Çünkü bu ne zaman bilgisayara format çektim ilk güncelleştirmeleri yapar yapmaz aynı dediğiniz şekilde uyarılar alıyorum mavi ekran hatasını biraz görme imkanım oldu ve kernel ile alakalı bir mavi ekran hatası bence sorun güncelleştirmeler yüzünden.

ParanoiD
21-06-2009, 09:54   |  #11  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Mavi ekran hatalarının hem donanımsal hem yazılımsal bir çok sebebi olabiliyor.O yüzden sorunu deneyerek anlamak lazım.Her mavi ekran hatası aynı sebepten olucak diye birşey yok.

Süleyman.
22-06-2009, 01:58   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
msr_dilara
aynı hatayı bende alıyorum bilgisayara yeni format attım bu hatayı aldı zannediyorum ki bu nun sebebi microsofttur.Çünkü bu ne zaman bilgisayara format çektim ilk güncelleştirmeleri yapar yapmaz aynı dediğiniz şekilde uyarılar alıyorum mavi ekran hatasını biraz görme imkanım oldu ve kernel ile alakalı bir mavi ekran hatası bence sorun güncelleştirmeler yüzünden.
Peki güncellemeleri yapan diğer kimseler neden sorunla karşılaşmıyor? aşağıdaki linki inceleyin: