Pc Sata Hdd'yi Görmüyor!?

tossup_
13-02-2011, 22:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
143 mesaj

merhaba
seagate 500gb Sata Hdd kullanıyorum.Bilgisayarı kapattım daha sonra bi açtım ki sata hdd biosda görünmüyor.Disk failure boot vs.diyor...
Bios pilini çıkartıp taktım olmadı,kabloları yeniledim yine olmadı..
Ne yapmam gerek acil yardımlarınızı bekliyorum.Kaldım böyle:Sİçindede çok önemli verilerim var.Onları alaydım bari:SYardımlarınızı bekliyorum..Saygılar..

Kapalı Hesap (154666)
14-02-2011, 00:17   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Harddiskin boot sectorü bozulmuş muhtemelen.
Eğer mümkün olursa harici harddisk kutusu temin ederek başka bir bilgisayarda harici harddisk olarak açmayı deneyebilirsin. Zayıf ta olsa bilgilerini kurtarma şansın olabilir.

tossup_
14-02-2011, 00:25   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

1-peki dediğiniz şekilde normal sata hdd mi harici olarak nasıl kullanabilirim?
2-İçerisinde çok önemli verilerim var.nasıl kurtarırım?
formatta atamıyorum çünkü biosda gözükmüyor Sata Hdd'im..Ne yapacağım ? Delirmek üzereyim :(

Jubei76
14-02-2011, 02:06   |  #4  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

yanına bir usb al artık ne kadar bir veri kurtarmak istiyorsan o kadar büyüklükte bir usb olsun 4GB-8GB-16GB-32GB gibi sonra bir bilgisyarcıya git onlarda mutlaka harddisk kutusu vardır rica et ve içinden hangi veriyi kurtarmak istiyorsan usb,ye aktar sonra bilgisayarcı zaten harddisk,i sıfırlar ve verir sana sonra eve gelir sıfırdan sistem kurarsın,aklıma gelen çözüm bu en azından ben böyle kurtarmıştım bilgilerimi ?

Kapalı Hesap (154666)
14-02-2011, 02:14   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: tossup_  
1-peki dediğiniz şekilde normal sata hdd mi harici olarak nasıl kullanabilirim?
2-İçerisinde çok önemli verilerim var.nasıl kurtarırım?
formatta atamıyorum çünkü biosda gözükmüyor Sata Hdd'im..Ne yapacağım ? Delirmek üzereyim :(
Bahsettiğim normal harddiskleri harici harddisk olarak kullanabilmek için ayrıca satılan ve içerisinde sata ve usb arabirimi olan bir kutudur. Bu kutuya bilgisayarındaki harddiski yerleştirip başka bir bilgisayarda usb bağlantısı ile görmeye çalışırsın.
Eğer başka bilgisayarda harddiskin çalışırsa içerisindeki tüm bilgileri kurtarabilir başka bir depolama birimine kopyalayabilirsin. Ama başka bilgisayarda da harddiskin görünmüyorsa yapabilecek pek birşey yok.

tossup_
14-02-2011, 03:30   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

yani şimdi benim sata hdd'im yandımı ?
bios görmüyor.format atayım diyorum diski göremediği için atamıyor.
disk çalışıyor yani çalışma sesi geliyor.ama bios görmüyor..
sorun nedir tam olarak?

Kapalı Hesap (154666)
14-02-2011, 15:01   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yanma değil harddiskin boot sectörü gitmiş. Boot sectörünün yeniden yazılması lazım

One-X
14-02-2011, 18:39   |  #8  
One-X avatarı
Yıllanmış Üye
468 mesaj

Bendede Biosta görmüyor fakat çalışıyor çünkü;
Anakart Sata 2 uyumlu ve eski Fakat HDD Sata 3 uyumlu Seninkide böyle olmasın?
Format atmak için sata raid entegreli bir format cd bulman lazım değilse anakartın Sata driver indir usb'ye at hdd görmediği zaman sürücü yükleye bas usb'den sata klasörüne git i386 klasörünü seç görür o zaman.

Son Düzenleme: One-X ~ 14 Şubat 2011 18:42
errApps
14-02-2011, 20:17   |  #9  
Yeni Üye
48 mesaj
Alıntı: One-X  
Bendede Biosta görmüyor fakat çalışıyor çünkü;
Anakart Sata 2 uyumlu ve eski Fakat HDD Sata 3 uyumlu Seninkide böyle olmasın?
Format atmak için sata raid entegreli bir format cd bulman lazım değilse anakartın Sata driver indir usb'ye at hdd görmediği zaman sürücü yükleye bas usb'den sata klasörüne git i386 klasörünü seç görür o zaman.
boot uyumsuz ulabilir ama en darantilisi git bi arkadaşına onun bgisayarına kendi hard diskini tak(arkadaşınınkini çıkartma)
 hardiskini yedekle eve git format at sonra usb bellekle dosyalarını taşırsın

oner27
14-02-2011, 21:37   |  #10  
Yeni Üye
34 mesaj

Bak Kardeşim Öncelikle Sakin Ol ve Bilgisayarın Sata Data Kablosunu Başka Porta takmayı dene
Biosdan default ayarlara dön. Bilgisayarında Başka Harddisk varmı Yokmu Onu Belirtmemişsin Eğer Aynı Bilgisayarda Başka Harddiskin Varsa Belki Bios dan harddisk lere öncelik verme kısmı var orayı  düzenliyebilirsin muhtemelen sorunun çözülülebilir. Biosdan Advanced Host Controller Interface (AHCI) ' enable yap. Dediklerimde işe yaramazza  tossup_'un dediği gibi bir harddisk kutusu temin et oradan bilgilerine ulaşırsın. easybcd ile boot sorununu da düzeltebilirsin.

tossup_
16-02-2011, 20:50   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
143 mesaj

arkadaşlar hdd'yi başka bir pc ye takıncada görmedi.verilerimi kurtarmak istiyorum sadece ama sanırım bir çaresi yok.bios'da gözükmüyor.2 farklı pcde denedim fakat yok yok yok ...

gunjiman
18-02-2011, 20:53   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Bios ta Sata Harddisklere format atmak için değiştirilen bir ayar var Onu değiştirip format atınca bazı kullanıcılar cd ile bilgisayarı başlatır. sonraki cd siz açılışlarda bilgisayar harddiski görmez ve açılmaz. Belki pc'nin ayarları bir şekilde değişmiş olabilir. Bir düzeltmeyi dene. Bu gün haricen harddiskten bilgi almak için 25 lira sayıp aldığım Usb to sata , ata , ... Çevirici'nin Adaptörü patlayıp elimde kalınca konu ilgimi çekti. :D 

O çevirici harddisk kutuları ve benim elimde kalan çin malı ismi nedir bir türlü karar verilemeyen aygıtlar veri kurtarmak için birebir. Onlarıda dene

casper nirvana 98
26-02-2011, 18:38   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşım bios ayarlarını yenile veya kabloyu değiştir oluyo çünkü bana da aynısı oldu

casper nirvana 98
26-02-2011, 18:44   |  #14  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaş ne yazık ki bilgilerin gidecek şimdi nası düzelteceğini söylüom

önce bios ayarlarını yeniliyeceksin
bu olmadıysa kabloyu değiştir
bu da olmadıysa windows xp professional cd si bulup format ön yüklemesi yaparken sata driverı yükle
bunlardan biri kesin olur

casper nirvana 98
26-02-2011, 18:48   |  #15  
Taze Üye
6 mesaj

biosun eski ayarlarını yükle daha sonra windows xp professional cd si bul ve ön yükleme yapmaya başlarken sata driverı yükle ama bilgilerin kurtulmaz sonra bas formatı