PC satışları onun yüzünden kesat!

CHIP Online
14-08-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows tabanlı PC'lerin satışlarının azalmasının sorumlusu ortaya çıktı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/pc-s ... en-kesat_28531.html

Resimlerle: PC'lerin silip süpürdüğü teknolojiler!

Windows tabanlı PC'lerin satışlarında düşüş devam ediyor. Bu düşüşün yanı sıra Apple'ın satışları özellikle 2011'in ikinci yarısında büyük artış gösterdi.

Deutche Bank analisti Chris Whitmore'a göre , Windows tabanlı PC piyasası kullanıcıya yeni bir şey sunamıyor ve aynı standartlarda yoluna devam ediyor. Buna rağmen Apple ise örneğin OS X Lion ve Thunderbolt'la beraber gelen MacBook Air'larla beraber kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Yine de PC piyasasının bu yıl içinde yüzde 4 oranında yükseleceğini söyleyen Whitmore, ayrıca iPad tablet piyasasının en üst noktasında kalacağını ve bu noktadan yakın gelecekte de inmeyeceğini öngörüyor.

Tüm konu: PC satışları onun yüzünden kesat!

Resimlerle: PC'lerin silip süpürdüğü teknolojiler!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yakın zamanda PC satın almayı düşünüyor musunuz?

sosyalik
14-08-2011, 13:47   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,709 mesaj

Windows tabanlı PC piyasası kullanıcıya yeni bir şey sunamıyor ve aynı standartlarda yoluna devam ediyor.
Doğru bir laf.

firaristt
14-08-2011, 14:17   |  #3  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

Pardon? Apple normal bir kullanıcıya ne sunuyor o kadar pahallı bir bilgisayarda? Thunderbolt mu? Hiç kullanmayacağı ve hiç alışık olmadığı bir düzen mi? Bir oyuncu için ne sunuyor? Neredeyse hiç. Kimse bana apple şöyle iyi böyle iyi demesin. Daha 1ay kadar önce yeni sistemimi topladım ve istediğimi hiç sorunsuz yapabiliyorum. Herşey benim alıştığım şekilde, oyunlar sorunsuz oynanıyor, istediğimi kolayca bulabiliyorum. Peki ya aynı paraya bir iMac alsam ne yapcaktım? İnternete mi girecektim? Yoksa hiç alışık olmadığım bir düzende bir işletim sisteminde çöldeki bir penguen mi olacaktım?(sözün gerçeği öyle değil ama anlayın işte :D)

Ben kendi gördüğüm kadarıyla nedenini açıklayayım maclerin neden daha fazla satmaya başladığını: ergenler ve özentiler. Şuanda bir gence sorsanız iPhone4 ister misin diye, %90 evet cevabı alırsınız. iPhone kullanıcılarına sorsanız Mac almayı düşünür ama küçük bir kısmı Mac'i kullanmayı bilir. "Ergen kesim"e sorsanız Mac ister ama kullanmayı vs. i hiç bilmez. Sadece adı var diye ister. Windows piyasası daha karışık. Oyuncu çok, model çok. Tıpkı Android gibi. En büyük olmak istiyorsan her kesime hitap etmen gerekli yoksa bi yerde kalırsın. Eski 5yıllık pc'de de win7  ultimate 32bit var şimdiki yeni bilgisayarımda da win 7 ultimate 64bit var. İkisine de 64bit kurduğumu varsayarsak windows hem düşük donanımlı hemde çok güçlü donanıma sahip bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Apple kendi işletim sistemine özel donanım seçiyor ve ona göre ayarlıyor her şeyi. Tek kalıpta çıkıyor sistem. Ama Windows öyle değil. Casper(sevmesem de), Dell, Hp, Acer, Pro2000'inden tutun; Alieanware gibi uç kesimlere kadar bir çok model var. Hepsine uygun bir işletim sistemi var ve tek işletim sistemi bu firmaların tüm bilgisayarlarında çalışabiliyor. Telefonlardan örnek verecek olursak; Apple yenilik olarak iTunes diyordu zamanında iOS diyordu. Ee bunlar kullanıcıyı kısıtlayan şeyler. Dün kuzenime bir kaç fotoğraf atmak istedim ama iPhone'da bunu yapabilecek bir şey yok. Mecbur uğraştırıyor.

Amaaaan bana ne ya... Kime ne girmiş kim kazanmış kim kaybetmiş bana ne; ben işime hangisi geliyorsa ve bana hangisi uygunsa onu seçer devam ederim çokta tın...

sosyalik
14-08-2011, 14:51   |  #4  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,709 mesaj
Alıntı: firaristt  
Pardon? Apple normal bir kullanıcıya ne sunuyor o kadar pahallı bir bilgisayarda? Thunderbolt mu? Hiç kullanmayacağı ve hiç alışık olmadığı bir düzen mi? Bir oyuncu için ne sunuyor? Neredeyse hiç. Kimse bana apple şöyle iyi böyle iyi demesin. Daha 1ay kadar önce yeni sistemimi topladım ve istediğimi hiç sorunsuz yapabiliyorum. Herşey benim alıştığım şekilde, oyunlar sorunsuz oynanıyor, istediğimi kolayca bulabiliyorum. Peki ya aynı paraya bir iMac alsam ne yapcaktım? İnternete mi girecektim? Yoksa hiç alışık olmadığım bir düzende bir işletim sisteminde çöldeki bir penguen mi olacaktım?(sözün gerçeği öyle değil ama anlayın işte :D)

Ben kendi gördüğüm kadarıyla nedenini açıklayayım maclerin neden daha fazla satmaya başladığını: ergenler ve özentiler. Şuanda bir gence sorsanız iPhone4 ister misin diye, %90 evet cevabı alırsınız. iPhone kullanıcılarına sorsanız Mac almayı düşünür ama küçük bir kısmı Mac'i kullanmayı bilir. "Ergen kesim"e sorsanız Mac ister ama kullanmayı vs. i hiç bilmez. Sadece adı var diye ister. Windows piyasası daha karışık. Oyuncu çok, model çok. Tıpkı Android gibi. En büyük olmak istiyorsan her kesime hitap etmen gerekli yoksa bi yerde kalırsın. Eski 5yıllık pc'de de win7  ultimate 32bit var şimdiki yeni bilgisayarımda da win 7 ultimate 64bit var. İkisine de 64bit kurduğumu varsayarsak windows hem düşük donanımlı hemde çok güçlü donanıma sahip bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Apple kendi işletim sistemine özel donanım seçiyor ve ona göre ayarlıyor her şeyi. Tek kalıpta çıkıyor sistem. Ama Windows öyle değil. Casper(sevmesem de), Dell, Hp, Acer, Pro2000'inden tutun; Alieanware gibi uç kesimlere kadar bir çok model var. Hepsine uygun bir işletim sistemi var ve tek işletim sistemi bu firmaların tüm bilgisayarlarında çalışabiliyor. Telefonlardan örnek verecek olursak; Apple yenilik olarak iTunes diyordu zamanında iOS diyordu. Ee bunlar kullanıcıyı kısıtlayan şeyler. Dün kuzenime bir kaç fotoğraf atmak istedim ama iPhone'da bunu yapabilecek bir şey yok. Mecbur uğraştırıyor.

Amaaaan bana ne ya... Kime ne girmiş kim kazanmış kim kaybetmiş bana ne; ben işime hangisi geliyorsa ve bana hangisi uygunsa onu seçer devam ederim çokta tın...

Yazdığınız çoğu şeye katılıyorum ama Windows, piyasanın çoğu elimde diyerek kendini geliştirmeyi bırakmamalı.
Forumda Mac-PC kavgası yapmak için bulunan kesime de sinir oluyorum. Bu güne kadar ne bir Mac sorunu olana yardım ettiler ne de başkasına anca "Mac mi PC mi?" diye sorduklarında Mac cevabını verip geçtiler.
Macintosh'u savunacağıma açık kaynak kodlu, özgür ama çok da ilgi görmeyen (belli kesim tarafından ilgi gören) Linux'ı savunurum.
Oyun üreticileri kendilerine göre haklılar ama umarım bir gün insanlar hiç eksiklik hissetmeden (ben dahil, mecburen Windows 7 kullanıyorum)  Windows'tan Linux'a geçerler. Belki Linux'a geçemeyebiliriz ama Windows'umuzda bari açık kaynak kodlu programları kullanmaya çalışalım arkadaşlar.

Açık kaynak kodlu alternatifleri bulmak için Osalt.com'u kullanabilirsiniz:  osalt.com