PC TOPLAMA TAVSİYE ARAYISI :D

GOLD FALCON
13-08-2008, 18:32   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

İşlemci INTEL Q9550 (iventusdan) 482YTL
anakart ASUS P5Q PREMIUM P45/ICH10R (NOVA) 437 YTL
ram OCZ 2GB 1066MHZ DDR2 REAPER HPC (2x1GB) (VATAN) 124 YTL
PSU LC-POWER 1200W Monolith X V2.9 PSU(NOVA) 310 YTL
KASA Raidmax ATX SAGITTA 2 430W Siyah(ereyon) 146 ytl yada gmc x-22(hepsi burda-130 ylt) yada h-70(98Ytl-hepsi burda) bı kısımda kararsızım...?...?????buyuk ihtimal raidmaxı alcam ama
EKRAN KARTI GECUBE ATI RADEON 4870X2 ?? (olcak büyük ihtimal)
HARDDISK - kesin değil alcağım elimde 200 gb we 20 gblik ide harddiskler war onnarı kullanmaı dusunoum....

işte bunları bu fiyata yazdığım yerlerden alacaım varmı daha ucuza yada aynı fiyata daha ii performansı vercek parca tavsiyesinde bulunucak olan... ayrıca acaba parcalar arasında uyumsuzluk sorunu cıkarabilcek olan varmı acaba arkadaslar yarın oburgun baslıyacagım sipariş vermeye....biraz kasa konusunda kararsızım o kadar....şimdiden tavsiyeleriniz yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkürler

SAİNT
13-08-2008, 18:53   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

sistem gayet iyi özellikle ana kart benimde favorilerim arasında ramlar işlemcilerde iyi anakartının özelliklerini anlıyorsan ve biliyorsan sisteminde uyuşmamazlık diye bişey olmaz pc anakartla şekillenir ve fiyat konusuna gelince ben oem parçalar alırken o kadar çok araştırdımki en fazla 10 ytl kadar farka ulaştım ama önemli olan netten alış veriş yapıyorsan hepsiburada ki gibi sağlam bi yerle çalışmak 10 fazla olsun sağlam olsun önerim bu sistemin gayet iyi hayırlı olsun

Fatih_ARMAĞAN
13-08-2008, 18:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

PSU si olamyan bir kasa tercih edersen daha ekonomik olur ordaki fiyat farkıyla daha iyi bir kasa alabilirsin.

Almışken Ram ide aynı model in 2*2 sini kullan bence belki ileri dönük 64 bit kullanırsın..

Kasa tavsiyem biraz daha fiyatı yüksek ama çok kaliteli malzemesi olan bir kasa..
içi çok geniş ferah su sogutmaya uygun

Raidmax ın görünüşüne aldanma.. düşündüğün kadar kaliteli bir  kasa değil..

almak istediğin donanımlar oldukça üst model donanımlar kasanın geniş olması ve müdahele etme şansı kolay ve pratik olması gerek..

PSU da yüksek woltaj seni yanıltmasın kalitede önemlidir.
Bunları bi incele. Bu sisteme zaten 1200 watt hiçde gerek yok Crosfire için bile fazla gibime geliyor.  800-1000 wat arası sana fazlasıyla yeter..

Thermaltake,Tagan,Coolermaster,OCZ,High POWER  bu markalar PSU de En kaliteli markalardır.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 13 Ağustos 2008 18:56
Banned
13-08-2008, 18:59   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sistem güzel, HDD konusunda raid konusunda araştırma yaparak  en azından 80 gb lık özdeş iki diskle raid kurmanızı öneririm. Bence PC teknolojisinde en yavaş HDD ler kaldı.Onunda hızını raidle 2 ye katlamak sistemin full performansla çalışmasına vesile olacaktır.

Fatih_ARMAĞAN
13-08-2008, 19:05   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Raid RAID 0 yapmanızı bende öneririm ama disklerden birinin arıza vermesi halinde Tüm bilgiler gider.

Reborn91
13-08-2008, 20:38   |  #6  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

1200W PSU ile kaynak makinesimi çalıştıracağız?? Kahkaha..

Ama almışken al. HD4870X2 olacaksa sistemde birde overclock yapacaksan bulunsun 1200W PSUun Göz kırpma

Ama o PSU yerine bir OCZ yada HighPower'ın 800W ını tercih ederim Göz kırpma

Son Düzenleme: Reborn91 ~ 13 Ağustos 2008 20:40
XxXDaRKoXxX
13-08-2008, 20:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

PSU abartılı olmuş ama yinede bulunsun. Kim bilir 10 yıl dayanır belki. 10 yıul sonra sistemlerin 1000W ta çalışmayacağını kimse bilemez Göz kırpma

Ahmet_79
13-08-2008, 22:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

http://www.hepsiburada.com/produ ... &productid=bd850645
bence buna bak

yelkowan
14-08-2008, 02:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Her şekilde fazla fazla yeticek bir sistem; fakat böyle bir sistemi yazmış olduğun psuya emanet ettmessin umarım.
Genelde marka olarak birşey tavsiye etmem ama psu farklı.
Onaylanmış ve kendini kanıtlamış markalar dışında birşey kullanmak sistemi boşu boşuna tehlikeye atmak olur. Zaten yazdığın marka 800wattlık psu fiyatına 1200wat veriyo.

sakarboy'un tavsiye ettiği markaların dışına çıkmamak lazım ayrıca 4870 ikitane alıp O.C.li crossfire yapsan yine iyi bir markanın 750watt'ı hayli hayli yeterli olur.
İşte diğer markalar http://www.cizgi.com.tr/psu/

Anakarta bu kadar bütçe ayırdıysan ASUS MAXIMUS II FORMULA daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor fazla olarak e-sata girişi mevcut ve O.C potansiyeli daha fazla.

bilgisayarı ne amaçla kullanacağını bilmiyorum ama yinede söylemek lazım (x48 veya x38 varken) p45'cipsetli bir anakarta da bu kadar para yatırmak ne kadar doğru bir tercih olur düşünmek gerekir...
p45, p35in güncel hali pek bir performans farkı yok.
özellikle crossfire için x38 ve x48 daha iyi en azından pcı slotları crosffire yaptığında x8+x8 yerine x16+x16 olarak çalışıyor.
Gerçi maxımus formula II için x16+x16 ile aynı bant genişliğine ulaştığı söyleniyor; ama bunu  nasıl yaptığını hala anlayamadım :))

ASUS P5Q Deluxe da incelemelisin fiyatına rağmen bu iki anakrtla özellik olarak fazla fark yok...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 14 Ağustos 2008 02:18
GOLD FALCON
14-08-2008, 10:45   |  #10  
OP Üye
71 mesaj

işin aslında benim kafamdada asus maximus 2 wardı fakat bunu tawsiyet ettiler psunun markasının o kadar kotu oldugunu bilmiyordum bide nahelm öncesi cok büyük yatırım elinde patlar diyorlar naapacagımı sasırdım ilginiz için cok teşekkür ederim asus maxımus 2de p45 değilmi benmi yanlıs biliyorum eger oyle ise x38 yada x48 alayım zaten bende tawsiyelerinizi soruyorumya nasıl daha iyi olur die :D yada anakartla işlemciyi düşük tutup nahelm cıktıktan sonra extreme serisi işlemci ile birliktemi alsam diye düşünüyorum bide ilk etapta oc yok planlarımda oc potansiyelleri o kadar onemlimidir?tabi bu durumda 460 ytlyi geçmeden bide x48 performanslı bi anakart tawsiyesi bekliyorum

Son Düzenleme: GOLD FALCON ~ 14 Ağustos 2008 11:10
Borga-x
14-08-2008, 11:13   |  #11  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Kasa olarak sana onerım AKASA ZEN kasalarına bır bak. Daha geniş olması dısında daha derin bu yuzden kullanacagın ekran kartının ebatlarını dusunecek olursak sakın Raidmax gibi görünüşü aldatıcı kasa bakma. Alacaksan Coolermaster'ın Stacker 810 veya Tagan Black Pearl gib buyuk kasalara bak.. Gerçi bu kasalar 200 dolardan başlıyor ama geniş hacim ancak bu kasalarda var.

GOLD FALCON
14-08-2008, 12:11   |  #12  
OP Üye
71 mesaj
yelkowan
Her şekilde fazla fazla yeticek bir sistem; fakat böyle bir sistemi yazmış olduğun psuya emanet ettmessin umarım.
Genelde marka olarak birşey tavsiye etmem ama psu farklı.
Onaylanmış ve kendini kanıtlamış markalar dışında birşey kullanmak sistemi boşu boşuna tehlikeye atmak olur. Zaten yazdığın marka 800wattlık psu fiyatına 1200wat veriyo.

sakarboy'un tavsiye ettiği markaların dışına çıkmamak lazım ayrıca 4870 ikitane alıp O.C.li crossfire yapsan yine iyi bir markanın 750watt'ı hayli hayli yeterli olur.
İşte diğer markalar http://www.cizgi.com.tr/psu/

Anakarta bu kadar bütçe ayırdıysan ASUS MAXIMUS II FORMULA daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor fazla olarak e-sata girişi mevcut ve O.C potansiyeli daha fazla.

bilgisayarı ne amaçla kullanacağını bilmiyorum ama yinede söylemek lazım (x48 veya x38 varken) p45'cipsetli bir anakarta da bu kadar para yatırmak ne kadar doğru bir tercih olur düşünmek gerekir...
p45, p35in güncel hali pek bir performans farkı yok.
özellikle crossfire için x38 ve x48 daha iyi en azından pcı slotları crosffire yaptığında x8+x8 yerine x16+x16 olarak çalışıyor.
Gerçi maxımus formula II için x16+x16 ile aynı bant genişliğine ulaştığı söyleniyor; ama bunu  nasıl yaptığını hala anlayamadım :))

ASUS P5Q Deluxe da incelemelisin fiyatına rağmen bu iki anakrtla özellik olarak fazla fark yok...

teşekkür ederim :D http://www.cizgi.com.tr/psu/ dada lc tavsiye edilem psular arasında war fakat bende pek duymamısdım son durumda parcların en son haliyle bakalım ne olcak yeterse tagan 800 w banada mantıklı geliyor...

yelkowan
14-08-2008, 16:11   |  #13  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Eğer beklemek gibi bir düşüncen ve zamanın varsa biraz daha sabır etmek en iyisi olur. Şimdiden yüklü bir miktar yatırım yapmak zamanı olan birisi için nehalemden sonra üzücü olabilir :))
Ben ayrıca daha çok AMD cephesini merak ediyorum yeni çipset ve yeni işlemcileri görmek gerekir.
Şimdi yeni işlemcilerin anakartların, fiyatlarının oturmasını beklemek neredeyse 2008 sonu veya 2009 başını bulabilir.
Beklemiyeceksen iyi bir bilgisayar dizer 4-5 sene donanım değişikliği yapmassın ileride birde crossfire yapınca çok uzun ömürlü bir sistemin olur.

Asus maximus II formulada p45li; fakat sana p5Q premium önermelerinin sebebi az enerji tükettiği için olmuştur eğer bilgisayaranı genelde performanslı kullanıyorsan p5Q premium'un EPU özelliği pekte işine yaramaz p5Q premium'a para vermektense p5Q deluxe daha iyi birseçenek gibi duruyor. Bunun dışında O.C. potansiyeli iyi olan MaximusII formula en iyisi çünki zaman sonra böle güzel bir sisteme ister istemez O.C. yapmak için can atacaksın :)) Ayrıca maxımus formula üzerinde bukadar durmamın nedeni x8+x8 crosfirede x16+x16nın bant genişliğine ulaşıyor söylentileri...

X48lerin fiyatı malum şimdiye kadar hiç bir şikayet duymadığım 437ytl olan x48li ASUS RAMPAGE FORMULA var( bu arada fiyatı baya düşmüş)

x38de de yine maximus formula önerebilirim ufak tefek ram tanımama gibi sorunları var deniyor forumlarda ama ben dizdiğim sistemlerde böle birşeyle karşılaşmadım. Birazda şans işi gibi :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 14 Ağustos 2008 16:31
GOLD FALCON
14-08-2008, 16:29   |  #14  
OP Üye
71 mesaj
yelkowan
Eğer beklemek gibi bir düşüncen ve zamanın varsa biraz daha sabır etmek en iyisi olur. Şimdiden yüklü bir miktar yatırım yapmak zamanı olan birisi için nehalemden sonra üzücü olabilir :))
Ben ayrıca daha çok AMD cephesini merak ediyorum yeni çipset ve yeni işlemcileri görmek gerekir.
Şimdi yeni işlemcilerin anakartların, fiyatlarının oturmasını beklemek neredeyse 2008 sonu veya 2009 başını bulabilir.
Beklemiyeceksen iyi bir bilgisayar dizer 4-5 sene donanım değişikliği yapmassın ileride birde crossfire yapınca çok uzun ömürlü bir sistemin olur.

Asus maximus II formulada p45li; fakat sana p5Q premium önermelerinin sebebi az enerji tükettiği için olmuştur eğer bilgisayaranı genelde performanslı kullanıyorsan p5Q premium'un EPU özelliği pekte işine yaramaz p5Q premium'a para vermektense p5Q deluxe daha iyi birseçenek gibi duruyor. Bunun dışında O.C. potansiyeli iyi olan MaximusII formula en iyisi çünki zaman sonra böle güzel bir sisteme ister istemez O.C. yapmak için can atacaksın :))

hocam sanırım beklemem gerek keza nahelm toplayamasamda anakart we işlemci fiyatları daha ucuzlicak o zaman daha iyi bir kasaya ayrcak butcemde olabilcek ama nahelm ne zaman gelcek eylülüde cok gecmesin ya

ahks
15-08-2010, 16:35   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

evde kullanmak amacıyla pc toplamak istiyorum bana da yardımcı olursanız sevinirim
yaklaşık 1000 tl kaynak ayırmaya çalışacağım
mevcut olan parçalar
monitörüm: lg flatron e1940s
hdd :segate 250 gb id + samsung 40 gb id
ama 500 gb sata hdd almak istiyorum
klavye var
maus var
hopörlör var
işletim sistemi xp var
ofis var