pc üreticilerinden Türkçe ye üvey evlat muamelesi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
08-03-2006, 22:56   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
621 mesaj

internet sitelerindeki türkçe ve Türkiye bölümlerinden bahsediyorum.kimisinde koskoca 300 milyonluk Türk coğrafyasının dili olan Türkçe seçeneği hiç yok, kimi Türkiyeyi Avrupada gösteriyor kimi asyada kimide afrikada.

Türkçe bölümü olanlarda tıklıyorsun çalışmıyor acaba genel bir problemmi var diyorsun USA yı tıklıyorsun canavar gibi çalışıyor.

kimisinde içerik çok kötü.türkçe sitemiz var diyorlar bir şeyi indireyim diyorsun hemen ingilizceye geçiyor yani sadece ana sayfa türkçe.

bu şekilde yer vereceklerine hiç yer vermesinler daha iyi.

Der Rote BaroN
09-03-2006, 00:22   |  #2  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Microsoft'un sitesinde bile çoğu link,  orjinal dili olan ingilizce linklere yönlendiriyor. İsteseler de istemeseler de eninde sonunda Türkçe'nin önemini anlamak zorunda kalacaklar. Hatta ben Microsoft Türkiye'ye mail atmıştım zamanında. Site dili ya tamamen Türkçe olsun, ya da tamamen ingilizce diye. Cevap yazacak bir delikanlı çıkmadı.

tolga2207
11-03-2006, 23:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Sözüm meclisten dışarı, Türkçe'ye asıl üvey evlat muamelesi yapan bizleriz aslında. öüğ geldi, falan oldum yani, şunu bi check edelim... daha yazmaya kalksam parmaklarım yorulur yine de bitiremem. Biz doğru konuşmasını yazmasını bilemedikten sonra elin adamı ne yapsın Türkçe'yi. Tabi bu söylediğim dışında ülke imajının da yeri büyük.

CU_GS7
11-03-2006, 23:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
tolga2207
Sözüm meclisten dışarı, Türkçe'ye asıl üvey evlat muamelesi yapan bizleriz aslında. öüğ geldi, falan oldum yani, şunu bi check edelim... daha yazmaya kalksam parmaklarım yorulur yine de bitiremem. Biz doğru konuşmasını yazmasını bilemedikten sonra elin adamı ne yapsın Türkçe'yi. Tabi bu söylediğim dışında ülke imajının da yeri büyük.
Mevcut konu ile değindin Türkçe`nin yozlaşması çok farklı şeyler..

tolga2207
12-03-2006, 20:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Aslında çok farklı şeyler değil. Biraz kapalı yazdım herhalde. Açıklamam gerekirse benim anlatmak istediğim şu, eğer sen kendine saygı duymuyorsan benim de sana saygı duymamı bekleme. Sözlerimi şahsi algılama. Türkiye'nin ve Türkçe'nin diğer dünya ülkeleri gözündeki değerini düşünürsen bu üvey evlat muamelesi yerinde bir davranıştır diyorum ben.

CU_GS7
12-03-2006, 21:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Türkçe`yi biz "farklı" kullanabiliriz..Yani aramızda konuşurken "argo" kelime grupları yaratabiliriz..Bunları abartıp aşırıya kaçarsak elbete dilimiz bozulur..Ancak yerinde
"dur" diyebilirsek dilimizi zenginleştiririz..

Ayrıca Microsft gibi bu tarz resmi ve bütün bir halka,sonra da dünyaya hitap eden bir kurum Türkçe`yi en tabi haliyle sitesinde kullanmalıdır..
Sonuçta ingizcenin de o kadar fazla kısaltması ve halk arasında kullanılan deyimsel sözleri var ve çok fazla ama ingilizceyi Microsoft,Türkçe`ye göre daha hatasız kullamış..
Konu başlığı bu benim belirttiğim..
Tabi ki haklısın "Türkçe`mize zarar verip onu yozlaştırmamız" ayrı ve önemli bir konu..
Ama biz ne kadar yozlaştırsak da resmi ve halka hitap eden bir kurum "ASIL" haliyle sitesinde,diğer dillere karşı nasıl davranıyosa Türkçe`ye de aynı şekilde davranmalıdır..

tolga2207
13-03-2006, 22:09   |  #7  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

"..... Türkçe'ye de aynı şekilde davranmalıdır." demişsin. Doğru olan da bu zaten. Ben de böyle olmasını isterim ama dediğim gibi işin içine diğer ülkeler gözündeki değerimiz de katıldığında yapılan muamele ortada. Ganzolist'in de dediği gibi bu şekilde yer vereceklerine hiç yer vermesinler daha iyi.

TT06
14-03-2006, 07:54   |  #8  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj
kickshaw
Microsoft'un sitesinde bile çoğu link,  orjinal dili olan ingilizce linklere yönlendiriyor. İsteseler de istemeseler de eninde sonunda Türkçe'nin önemini anlamak zorunda kalacaklar. Hatta ben Microsoft Türkiye'ye mail atmıştım zamanında. Site dili ya tamamen Türkçe olsun, ya da tamamen ingilizce diye. Cevap yazacak bir delikanlı çıkmadı.
Delikanlı çıkmadımı yoksa umursamadılarmı;burda amacım seni sinir etmek değil yanlış anlama olay şu onlar bizi önemsemiyor;çünkü satış listelerinde türkiyede XP hiç satılmıyor(satılsa bile ne kadar satıldığını biliyorsunuz);e şimdi siz kendinizi, programcılar ve oyun yapımcıları yerine koyun siz ürününüzün satılmadığı bi yer için niçin boşuna çevirmen parası veripde o ülkenin dilini sitenize,programınıza,oyunuza koyasınız ki?

Birde şöyle düşünün mesela siz bu foruma bişey yazdınız ama bir türlü cevap gelmedi(tamam okunduğunu görüyorsunuz ama cevap hiç yok),2,3,4,5 kere yazdınız cevap gelmedi bir daha buraya yazarmısınız hayır okunuyo ama hiç cevap yok...Şimdi onlarda bizde XP kullanıldığını biliyorlar hatta Türkiyedeki bilgisayar kullanıcılarının %99 unun Microsoft işletim sistemi kullandığını biliyorlar ama lisanlı kullanılmadığını biliyorlar...sen nasıl okunduğu halde cevap yazılmayan bir foruma birdaha yazı yazmazsan,onlarda kullanıldığını bildiği halde lisanslı kullanılmadığını bildikleri için dilimizi hiç bir yere koymazlar...

Ganzolistinde dediği gibi 300 MİLYONLUK TÜRK COĞRAFYASI'nın 100 milyonu belkide daha azı lisanslı yazılım kullanırsa o zaman eminim ki sitelerde,programlarda,oyunlarda Türkçe'yi görürüz..

Son Düzenleme: TT06 ~ 14 Mart 2006 07:57
devilsunti
14-03-2006, 19:50   |  #9  
Üye
84 mesaj

hp nin koskoca pavilion laptop unda en pahalı modelinde laptop un üstündeki etiketlerde türkçe bile yazmıyor... hatalı bir türkçe war. biyik i ler Y gibi çımış yazıklar olsun o firmayada, boyle laptop alanada... yahu adam gibi etiket bile yapamiyorlar... etiket küçük bir ayrıntı olabilir ama buna dikkat etmeyen zihniyet değilmi anadilimizi kürtçe yapan... ve en kotusu her laptop kullanışında o salak etiketi gorup kufur edeceksin hp ye... o kadar para ver ama adam gibi etiket koymasınlar... ciddiyete bak