PC yavaşladı

HPQ-User
17-08-2009, 14:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

OrLaNdO sormuş:
Arkadaşlar pc yi ilk aldığımdı baya hızlıydı pc yi alalı 3 ay filan oldu programları kopyalarken yavaşladı dosya geçişleri yavaşladı neden acaba ilk aldığımda çok hızlıydı hard diskinde yüzde 40 ı dolu yani çok da dolu değil yardım edebilirmisiniz?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Quad core İ7
ocz 4 gb 1600 mhz ddr3 ram
HD ATİ 4870x4870 512 bit DDR5 ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; GTB6; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

Feel Good
17-08-2009, 15:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Virüs girmiş olabilir. Taratmanızı öneririm.
Ayrıca sistem optimizasyonu için Advanced SystemCare, gereksiz dosyaları temizlemek için CCleaner, Disk birleştirme için Auslogics Disk Defrag, kayıt defteri temizliği için RegSeeker programını kullanmanızı tavsiye ederim.

erdem barış
17-08-2009, 23:13   |  #3  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

3 ay boyunca antivirüs kullandın mı sistemin çok güzel ama arkadaşın yazdıklarını uygulamadıysan süper pc olsa yine yavaşlar açılışta çalışan gereksiz programları da kaldır (arama çubuğuna msconfig yazarak ).Vista sp2 güncellemelerini de yükle  kolay gelsin.

not:KİS 2010 kullanmanı tavsiye ederim antivirüs programını güncelledikten sonra genel bi
 tarama yaptır

Son Düzenleme: erdem barış ~ 17 Ağustos 2009 23:20
ezpinktufloyd
17-08-2009, 23:41   |  #4  
ezpinktufloyd avatarı
Yeni Üye
34 mesaj

bunca zamandan sonra soeruma cevap verilir mi bilmem ama benim sorunum da aynı arkadaşın dediklerini yaptım ama ama bu disk birleştirme işini yapamıyorum defrag proğramı da var bende  ama nasıl yapacağımı bilmiyorum,acaba disk birleştirme yaparken diskteki bütün veriler silinecek mi?

Feel Good
17-08-2009, 23:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: ezpinktufloyd  
bunca zamandan sonra soeruma cevap verilir mi bilmem ama benim sorunum da aynı arkadaşın dediklerini yaptım ama ama bu disk birleştirme işini yapamıyorum defrag proğramı da var bende  ama nasıl yapacağımı bilmiyorum,acaba disk birleştirme yaparken diskteki bütün veriler silinecek mi?
Hayır, herhangi bir veriniz silinmeyecek. Sadece sabit diskinizdeki parçalanmış dosyalar birleştirilecek ve bu da sistemin biraz olsun daha hızlı ve rahat çalışmasını sağlayacaktır. Disk birleştirmek için yukarıda da yazdığım programı kullanmanızı tavsiye ederim (Auslogics Disk Defrag). Hem hızlı hem de güvenli bir şekilde diskinizi birleştirecektir. Kolay gelsin...

Pc_-_FiXeR
19-08-2009, 17:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
553 mesaj

öncelikle zaman kaybetmeden temiz bir format atın,ve pc'nize güvenilir bir antivirüs ve firewall kurun.
bu arada sisteminiz gayet güzel öyle hızlandırma programlarına filan ihtiyacınız olmaz sadece 2 günde bir disk birleştirin ve ccleaner ile tarama yapın.

Erhan Tiryakioğlu
19-08-2009, 18:43   |  #7  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Çözüm Önerilerimi Sunuyoorum ;

1. Öncelikle Bilgisayarınızı Güvenli Modda Çalıştırın ve Ardından COMBOFİX Programı İle Taratın...
2.CCleaner Programı İle Bilgisayarınızdaki tüm Gereksiz dll leri Silin
3.servis Pack 2 Güncellemenizi Yapın
4.Başlangıç Programlarını Kaldırın ;
Başlangıç Programı Kaldırma "msconfig" ve sekmelerden "Başlatma" sekmesine gelin ve kullanılmayan programların başındaki tiki kaldırın...

>6. Egsoz fanı kuzey Köprüsünü Soğutmak İçin Kullanınız...
7.Bilgisayarınızı Kasasını Güneş Görmeyen Bir Yere Koyunuz...
8. son Olarak Everest Programı İle Isı Değerlerinizi Kontrol Ediniz...

Bunlardan En Az 1-2-3 ve 4. Önerilerimi Yaparsanız Bilgisayarınızda Gerçekten Gözle Görülür Bir Hız Göreceksiniz...

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 19 Ağustos 2009 18:44