Pc'ye windows kurulmuyor ve kilitleniyor.Help..

lepises
25-09-2008, 04:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar benim pc'den garip sesler geliyor.Hdd'den sanırım çıkan ses çik çik gibi sanki küçük bir anahtar açıp kapatılıyormuş gibi.O ses gelince pc kilitleniyor.Windows yapar dedim format attım format atarken dahi kilitleniyor.Hard disk arızalıdır dedim arkadaşın pc'sine taktım gayet güzel sorunsuz çalıştı.O zaman benim hdd windows kaldırmıyo dedim arkadaşın yeni hdd sini benim pc ye taktım yine windows kurmayı denedim zorla kurdu ama o hdd dende aynı sesi çıkartıyor.Pc'de gezinirken aynı sesi çıkartıp pc yi kilitliyor veya reset atıyor.bazende mavi ekran hatası geliyor..öyle reset atıyor.1 Gb ram var p4 1700 işlemci p4 gigabayt anakart var 256mb geforce ekran kartı var.Yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyor olucam.

YasarS
25-09-2008, 07:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Çırk çırk ses genelde ekran kartının veya işlemcinin fanına etraftaki kablolar sarkarak çarpar veya dönmesine engel olur haliyle çekirdekler aşırı ısınınca rrestat lar hatalar ardarda gelir.Tavsiyem fanları kontrol etmeniz hatta kasanın yan tarafını açıp bilgisayarı çalıştırıp fanları izlemeniz tavsiyedir.

muratpc
25-09-2008, 09:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

yeni bir hdd alman en mantıklısı

lepises
25-09-2008, 20:42   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

Muratpc kardeş zaten yeni hdd'de takıp denedim fakat aynı sorunu yeni hdd'dede yaşadım ondanda aynı röle kontağının açılıp kapanması gibi çık çık ses geldi.

YasarS kardeş pc parçalarını rahat rahat söküp takarım.Kasanın kapaklarıda çoğu zaman açıktır zaten elektronik teknisyeniyim.Fanlarda sorun yok.İşlemci fanı sağlam kablo çarpmıyor.Ekran kartı zaten yeni onunda fanı sağlam.Anakarttan şüpheleniyorum.Benim bios pilide biti.değiştirmedim bios pili bu tür arızalara neden olurmu.Benim bildiğim saatte işe yarıyodu bir tek ama.Yani sonucunda IDE kablolarıda yeni her şey yeni yahu nedir arıza :D:D

Önerilerinizi bekliycem..

YasarS
25-09-2008, 20:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Ne diyeyim arkadaşım aklıma sadece fan kablolarının geçtiği küçük kanal var orda kabloda bir yığılma olursa kablo hafiften fana çarpar bir bu geliyor birde anakartta şase varsa şase çıkarır bu sesi.Başkada aklıma gelen birşey yok son olarak pilin bitmesi bu tür seslere neden olmaz diye düşünüyorum sadece biosta yapılan  ayarların kaydını gerçekleştirmez ve saat olayını zaten biliyorsun.

elbstan
27-09-2008, 22:48   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj

hdd değiştir

extacy80
28-09-2008, 19:26   |  #7  
Taze Üye
16 mesaj

bence yapman gereken kasanın içindeki harici kartları yeniden çıkarıp takan ve fan bölgesini temizlemen lazım.hdd diğer pc de sorun çıkarmadan çalışıyosa hdd sağlam demektir yenisini alamanın herhangi bi mantığı yok sen sadece kabloları ve harici kartları yeniden tak benimde başıma gelmişti ve bu şekilde düzelttim birebir tecrübedir :) kolay gelsin...

idris_3858
30-09-2008, 11:00   |  #8  
Yeni Üye
33 mesaj

bu sesler bendede geliyordu xp professional kurarken donuyor ama eğer service pack 2 kurarsan düzeliyor formatta donma olmuyor ama ben hala anlamadım sesin nerden geldiğini kasayı söktüm çalışırken baktım galiba hdd ten geliyor

Son Düzenleme: idris_3858 ~ 30 Eylül 2008 11:00