Pcden Anlayanlar Lütfen Yardım [ ÇÖZÜLDÜ ]

BagcesmeLi
28-03-2013, 18:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj

arkadaşlar merhaba benim pcde sorun var . powera bastıktan sonra hemen kapanıyo 3-4 kere aynı şekilde tekrarlıyo sonra basınca oluyo kasa çalışmaya devam ediyo fakat monitöre görüntü felan hiç bir şey gelmiyor.ekran kartını felan başka pcde denedik sorun yok sizce bu sorunun nedeni nedir yardımcı olabilir misiniz lütfen

Son Düzenleme: BagcesmeLi ~ 30 Mart 2013 10:01
DiamondMines
28-03-2013, 19:14   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: BagcesmeLi  
arkadaşlar merhaba benim pcde sorun var . powera bastıktan sonra hemen kapanıyo 3-4 kere aynı şekilde tekrarlıyo sonra basınca oluyo kasa çalışmaya devam ediyo fakat monitöre görüntü felan hiç bir şey gelmiyor.ekran kartını felan başka pcde denedik sorun yok sizce bu sorunun nedeni nedir yardımcı olabilir misiniz lü

İşlemci ısınıyor olabilir, ramları kontrol et, çift kanal varsa birini çıkar öyle dene? Ses geliyor mu?

BagcesmeLi
28-03-2013, 19:25   |  #3  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

İşlemci ısınıyor olabilir, ramları kontrol et, çift kanal varsa birini çıkar öyle dene? Ses geliyor mu?

dıt sesi felan hiç gelmiyo bilgisayar 6 senelik  intel dual core işlemci var 2.33ghz 1gb ram var ekran kartı 1gb 128 bit geforce 210 güç kaynağı 300 wat. işlemci 6senedir felan hiç çıkarılıp temizlenmedi :/

ThekT0niC
28-03-2013, 19:33   |  #4  
ThekT0niC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
1,194 mesaj

Kasa açılırken bir dıt sesi gelir ve ekran görüntüyü vermeye başlar,açılışta dıt sesi gelmiyorsa demekki ramlar ya yerine oturmamış,yada ramlarda arıza çıkmış.,bir ihtimal biosta olabilir,ama sen kasa çalışıyor dedin,ozaman büyük ihtimal ram.,tüm parçaları başka pc de denesi isen.

Bu kez sorun monitörde.

Son Düzenleme: ThekT0niC ~ 28 Mart 2013 19:34
BagcesmeLi
28-03-2013, 19:37   |  #5  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: ThekT0niC  
Kasa açılırken bir dıt sesi gelir ve ekran görüntüyü vermeye başlar,açılışta dıt sesi gelmiyorsa demekki ramlar ya yerine oturmamış,yada ramlarda arıza çıkmış.,bir ihtimal biosta olabilir,ama sen kasa çalışıyor dedin,ozaman büyük ihtimal ram.,tüm parçaları başka pc de denesi isen.

Bu kez sorun monitörde.

monitörü denedim laptop bağlayıp sorun yok malesef :/

DiamondMines
28-03-2013, 19:44   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 dıt sesi felan hiç gelmiyo bilgisayar 6 senelik  intel dual core işlemci var 2.33ghz 1gb ram var ekran kartı 1gb 128 bit geforce 210 güç kaynağı 300 wat. işlemci 6senedir felan hiç çıkarılıp temizlenmedi :/

Son zamanlarda parça takılıp çıkarıldı mı?

BagcesmeLi
28-03-2013, 19:46   |  #7  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Son zamanlarda parça takılıp çıkarıldı mı?

evet kasayı temizledikten sonra bu olaylar olmaya başladı

murat5038
28-03-2013, 19:57   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İşlemciyi çıkarıp temizledi isen tam oturmamış veya macunuda silip tekrar sürmemişsin.Ramlerin 1 tanesi bile okunamadığında da olur.Kesinlikle monitörde bir sorun yok kasa içinden donanım temassızlık veya güçle alakalı bir durum bu.

berk1995
28-03-2013, 19:58   |  #9  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
323 mesaj

İlk önce temizlerken hor kullanıp kullanmadığın önemli bence işlemcinin pinlerini kırmış olabilirsin (çok eskiden aynı problemler bana da olmuştu açıp baktım pinler kırıktı) işlemcinin altına bak bi düp düz ise anakart ve işemci alıp sistemi yenilemek zorundasın :( ama öyle değilse parçaları tek tek sök sonra hepsini başka bir pc de dene arızalı olan donanım kendini belli edecektir :D

BagcesmeLi
28-03-2013, 20:00   |  #10  
OP Yeni Üye
24 mesaj

abi işlemcinin macunu yok macunsuz şu an :D

berk1995
28-03-2013, 20:04   |  #11  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
323 mesaj
abi işlemcinin macunu yok macunsuz şu an :

Macun hataya pek neden olmaz termal macunun amacı işlemci ve fan arasındaki boşlukları doldurup ısı iletimini sağlamaktır o yüzden termal macunun bir sebep olduğuna inanmıyorum işlemciye hala bakmadın mı ??? şu pinlere bi bak :D

BagcesmeLi
28-03-2013, 20:08   |  #12  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: berk1995  

Macun hataya pek neden olmaz termal macunun amacı işlemci ve fan arasındaki boşlukları doldurup ısı iletimini sağlamaktır o yüzden termal macunun bir sebep olduğuna inanmıyorum işlemciye hala bakmadın mı ??? şu pinlere bi bak :

pinlerde sorun yok :D sorun ramde mi anakartta mı yoksa powerda mı acaba :S ekran kartı arkadaşta çalıştı

berk1995
28-03-2013, 20:27   |  #13  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
323 mesaj

ram ler de bir problem olsa bip sesini yapıp bilgisayar açılmak için can çekişmez işlemci den kaynaklı arıza olsa uzun süreli bipler güç kaynağından olsa sistem ya hiç açılmaz yada belli bir süre durur elektrik kaçağından birden güm diye kapanır büyük bir ihtimalle anakart problemli olacaktır ;
1- anakart üzerindeki portların çalışıp çalışmadığını kontrol et (klavye, mouse ışık varmı diye)
2- harici olarak takılan bir donanım varsa söküp dene (tv kartı, ses kartı vs.)
3- ramlerin pinlerine bak bakayım kararmış veya başka pc ye tak dene

bunlarda yaptım olmadı diyorsan anakartın veri yollarında problem olabilir temizlik yaparken anakart üstündeki o ince çizgi çizgi yollardan biri çizildiyse vs. olaylar meydana geldiyse anakart düzgün işlem yapmayabilir sistemi elimin altında alıp inceleyemediğim için tam bir şey demek istemiyorum yukarda dediklerimi yaptığın halde olmadıysa bir teknik servise götür derim :D

Son Düzenleme: berk1995 ~ 28 Mart 2013 20:27
murat5038
28-03-2013, 20:49   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
 pinlerde sorun yok :D sorun ramde mi anakartta mı yoksa powerda mı acaba :S ekran kartı arkadaşta çalıştı

hiçbirinde sorun yokdur dediğim gibi temazsızlık ve macunu sürmemen bu sorunlara yol açar İlk önce Macunu bilen birine sürdür sen sürme önemli çünkü miktar ve tekniği,Sonra Fanı iyi oturtsun kim yapıyorsa sonra ramleri çıkar slot vs temizle sonra tak iyice otursun Psudan veya Ekran kartından şüpheleniyorsan Ekran kartını takma onboard girişe tak sonra Ekran açıldığında Monitörde sorun yok demekdir(zaten olmaz),Biosa gir ve optimize default yap save yap.Bundan sonra bilgisayar açılsın çoğunlukla açılacakdır(Açılırsa donanımları iyi oturtmuşsun demekdir İşlemci ve PSUda elemiş olursun )Geriye Çıkardığın ekran kartı kalıyor hiçbir parçayı çıkarmadan Ekran kartınıda iyice oturtup sallanmayacak şekilde vidala.Sonra Ekran kartına Monitör kablosunu tak ve direk pc açılsın(Açılırsa dediğim gibi oturmadığın ve macunu sürmediğin için oluyordu(eğer açılmazsa ya psu sisteme yetmiyordur ekran kartı ile birlikde(Sanmıyorum çünkü önceden açılan şimidede açılır)Yada PSU veya Ekran kartı arızalıdır.

BagcesmeLi
28-03-2013, 20:54   |  #15  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: murat5038  

hiçbirinde sorun yokdur dediğim gibi temazsızlık ve macunu sürmemen bu sorunlara yol açar İlk önce Macunu bilen birine sürdür sen sürme önemli çünkü miktar ve tekniği,Sonra Fanı iyi oturtsun kim yapıyorsa sonra ramleri çıkar slot vs temizle sonra tak iyice otursun Psudan veya Ekran kartından şüpheleniyorsan Ekran kartını takma onboard girişe tak sonra Ekran açıldığında Monitörde sorun yok demekdir(zaten olmaz),Biosa gir ve optimize default yap save yap.Bundan sonra bilgisayar açılsın çoğunlukla açılacakdır(Açılırsa donanımları iyi oturtmuşsun demekdir İşlemci ve PSUda elemiş olursun )Geriye Çıkardığın ekran kartı kalıyor hiçbir parçayı çıkarmadan Ekran kartınıda iyice oturtup sallanmayacak şekilde vidala.Sonra Ekran kartına Monitör kablosunu tak ve direk pc açılsın(Açılırsa dediğim gibi oturmadığın ve macunu sürmediğin için oluyordu(eğer açılmazsa ya psu sisteme yetmiyordur ekran kartı ile birlikde(Sanmıyorum çünkü önceden açılan şimidede açılır)Yada PSU veya Ekran kartı arızalıdır.

bu ekran kartını takmadan nereye bağlayıp nasıl açıcam onu anlamadım :D

webcik
28-03-2013, 20:55   |  #16  
webcik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
563 mesaj

sorun psu gibime geliyor

murat5038
28-03-2013, 22:22   |  #17  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
 bu ekran kartını takmadan nereye bağlayıp nasıl açıcam onu anlamadım :

Anakartınızın Onboard girşi yokmu VGA veya DVI HDMI gibi.Anakart modelinizi verin bakalım bulamıyorsan.

BagcesmeLi
28-03-2013, 22:35   |  #18  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: murat5038  

Anakartınızın Onboard girşi yokmu VGA veya DVI HDMI gibi.Anakart modelinizi verin bakalım bulamıyorsan.

ASRock Conroe FSB1333

DiamondMines
28-03-2013, 22:57   |  #19  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 ASRock Conroe

Sen Murat'ın dediklerini takip et, elbet sorunu bulur. Onboard varsa kullan bir dene.

BagcesmeLi
30-03-2013, 10:02   |  #20  
OP Yeni Üye
24 mesaj

arkadaşlar sorunu çözdüm teşekkürler power gitmiş :D