PCIE ekran kartı sorunu

HPQ-User
07-04-2008, 07:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

fatih_60 sormuş:
slm arkadaşlar. ASUS P5LD2-VM SE anakarta SAPPHIRE ATI HD 3650 512MB DDR2 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI 11127-00-20R takıyorum monitöre görüntü gelmiyor bilgisayar çalışıyor ama windowsun başlama sesi de çıkmıyor.bios gelmiyor. ekran kartını söküp tekrar onboard karta monitörün kablosunu takıyorum bilgisayar açılıyor sorun yok bios ayarlarına da girdim onboard ekranı disable yapıyorum ve F10 ile kaydedip çıkıyorum bilgisayar tekrardan onboard ekranı görüyor. bios onboard ekranı iptal etmiyor. yeni aldığım ekran kartım yandı desem başka asus anakartlı bilgisayarda çalışıyor. sizlerden yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler herkese. işletim sistemim windows xp 64 bit bios güncellemesi de yaptık ama nafile. şu zamana kadar sorunumu çözebilecek biri çıkmadı lütfen yardıııııım

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus p5ld2-vm se anakart

SAPPHIRE ATI HD 3650 512MB DDR2 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI 11127-00-20R  

windows xp 64 bit

intel celeron 2.93 ghz işlemci

snopy 400watt PSU

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
07-04-2008, 08:55   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Anakart biosunu default duruma getırıp ekran kartını takmayı denedınızmı?. Onun dısında başka bır PCI-e ekran kartı deneyebılırsenız deneyın anakart slotu bozuk olabılır. Bunun dısında PSU kac watt eger 250W gıbı dusuk bır degerde guc kaynagınız varsa en az 450W'lık bır tanesı ıle degısım yapın. Kalıtelı olarak hıgh power'ı onerırım

Son Düzenleme: Borga-x ~ 07 Nisan 2008 08:56
Kapalı Hesap (34907)
07-04-2008, 09:43   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşa
ilave ayrıntılı (Bios defult)açıklaması veriyorum.

BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Tüm BIOS ayarları için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririm, çünkü bazı işlevler çalışmasını aksatabiliyor. Bu işlemle hatanın hangi BIOS ayarı değişikliğinden kaynaklandığını anlayabilirsiniz ve bu tabiki en son yaptığınız değişiklik olur.

Alibaba
07-04-2008, 10:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

arkadaşım sana daha önce söyledim makinanda güç yetersizliği ya da pcie 16x slotunda elektrik kaçağı gibi bir sorun var. ATX mimarisi güç kaçağı gibi durumlarda poweri açmaz. bilgisayarının açılmama sebebi bu. onboarddayken 400 wattla kolayca çalışan sistemin pcie yuvasından ve takviye kablosundan bir anda 150 watt civarında güç isteyince kısadevre muamelesi yapıp gücü kesiyor. pcie yuvanın sağlamlığını test etmek için çok az güçle çalışan hafifsıklet bir başka ekran kartıyla deneyebilirsin. ekran kartının istediği gücü bağladığın hattan veremeyen güç kaynağın sisteme elektrik vermeyecektir.

fatih_60
07-04-2008, 13:46   |  #5  
Yeni Üye
31 mesaj

alibaba size ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim güç yetersizliği diyorsunuz samimi buluyorum düşüncelerinizi fakat kafama takılan ekran kartının fanı dönüyor güç yetmese fanı nasıl dönüyor acaba sadece fana yetecek kadar mı güç gönderebiliyor psu cevabınızı dört gözle bekliyorum

fatih_60
07-04-2008, 14:18   |  #6  
Yeni Üye
31 mesaj

alibaba yerden göğe kadar haklısın helal sana bişe farketmemişim kartı takıp bios gelmiyordu kartı söktüm tekrar onboarda taktım bios da yazan şöyle: overclocking failed or OVERVOLTAGE FAİLLED! PLEASE ENTER SETUP TO RE-CONFİGURE YOUR SYSTEM. muhakkak buda demek oluyorki benim psu berbat voltaj başarısız oldu en yakın zamanda psu yu değiştirip size burdan yazacağım hep beraber sevinmiş oluruz saygılarımla...

Banned
07-04-2008, 14:18   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Fatih kardeş hemen su kaoyuverme öyle. Bende aynı kartı kullanıyorum bir sorun yok.Size tavsiyem aşağıdaki adımları uygulayın;

1. pc nizi onboadr girişe bağlayın ekran kartı monteli şekilde açın
2. Öncelikle eski ekran kartınızın sürücüsünü kaldırın ( eskiside ati olabilir önemli değil geçen hafta yayınlanan sürücü oldukça iyi onu indirip kurun)
3.Sürücülerle işimiz bittikten sonra donanımı sisteme tanıtın
4.Sistemimiz ekran kartını bulduysa restart yapıp biosa girin
5. Ekran çıkışınızı onboarttan pcı_e çıkışına, pcı-e ayarlarınıda pcı-16 ayarlarına ayarlayın
6. F10 İle kaydedip çıkın
7. Açılışta bağlantınızı ekran kartından yaparak açın
8. hala görüntü alamıyorsanız anakartınızın kartı desteklemediği veya slotta arıza olduğu düşünülebilirnir

fatih_60
07-04-2008, 14:42   |  #8  
Yeni Üye
31 mesaj

khramn kardeş birçok yol denedim olmadı çözüm psu da çünkü verdiği uyarı voltaj yetersizliği diyor zaten ekran kartını takınca bios gelmiyorki dediklerini yapayım yine de teşekkürler. acaba psu yu değiştirmeden voltage ayarlarını yükseltebilme ihtimali var mı varsa eğer risk nedir?

fatih_60
07-04-2008, 14:46   |  #9  
Yeni Üye
31 mesaj

khramn sen de aynı kartı kullanıyorsan eğer PCIE ekran kartı ve kullandığın psu özelliklerini yazarmısın lütfen en çok merak ettiğim kullandığın psu kaç watt tabiki beraberinde kullandığın PCIE ekran kartı özellikleri

Banned
07-04-2008, 15:30   |  #10  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kartım aynı karta Borga-x in tavsiyesi ile yenilerde aldım oldukçada memmunum. PC özellikleri. P D core 2*8-2*8 cpu, intel 945 chip set hp astore2  anakart, 2 gb ram, iki adet ligtscprite dvd yazıcı, 160 gb ve 320 gb olmak üzere iki adet HDD.Ekran kartı söylediğim gibi seninki ile aynısı 3650. En önemlisi psu hp nin kasayla gelen 350 wat psu. . Tüm donanımları aynı anda kullanıyor olduğum oluyor. Örneğin bir oyun esnasında dvd kopyalamak gibi. Ancak şimdiye kadar bir güç yetersizliğine veya psu yetersizliğine bağlı olarak performans kaybına rastlamadım.

Belki burası önemlidir.Kasada bir psu da bir işlemcide bir tanede kasa ekzosunda olmak üzere 10 cm lik üç adet fan var + ekranm kartı fanı. Bunların 55 derece altı çalışmaları minumum olan 3-4.5 volta ayarlıdır. Standart kullanımda sadece  hafiften üflüyorcasına çalışırlar. Sistem denetimli  olarak ancak 55 dereceden itibaren 2. aşama 63 dercede 3. aşamaya 67 derecede ful sürat çalışırlar. Fanlarımı bu şeklide ayarladım belkide burdan yeterince güç tasarrufu yapıyorumdur.Fanları ve soğutucu ızgaraları temiz tutup termal macunu sıklıkla yenileyebilecekseniz aynısını tavsiye ederim. Hem güç tasarrufu hem sessiz bir ortam.

fatih_60
07-04-2008, 15:48   |  #11  
Yeni Üye
31 mesaj

teşekkürler benim psu 400w seninki 350w belkide kalitede önemli o yüzden benimki voltajı az gönderiyo olabilir

K.A.Y.A.H.A.N
07-04-2008, 16:53   |  #12  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Ben Birşey Sorabilirmiyim
Sana ne dedim ben Power supyyAlkış