Pcmin açılışta sorun veriyor

HPQ-User
31-07-2007, 13:35   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Bellyphax sormuş:
Windowsumu kurduğumda sorunsuz bir şekilde pcmi başlata biliyorum. Ama anakartın driver cdsini takıp driverları kurmaya başlayınca anakartın üstündeki seskartının driverını yüklediğimde windows açılışta beklemeye başlıyor. Asusun sitesinden audio güncel driver yükledim sonuç değişmedi. Bu şekilde pcmi 1 gün kullandıktan sonra windos ya açılmayıp mavi bir ekranda yeni eklediğiniz bir donanım sorunu war diyip kapanıyor. Yada windows olagan şekilde başlasınmı diyip 30dan geriye doğru sayıyor. Pcmi kendim topladım.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD ATHLON 64X2 DUAL 3800+
1,60 GHZ 1,00 GB RAM
SAPHİRE HD 2400 256 MB EKRAN KARTI
ASUS M2A-VM ANAKART
SEAGATE 80 GB 8 MB NCQ SATA2
AOPEN QF50H 350 WATT

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

GRaNZaT
31-07-2007, 13:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,234 mesaj

Ses kartını çıkarıp yeniden yerine takmayı dene. Bu işlemi de bilgisayarın kapalı ve ELEKTRİKTEN KOPMUŞKEN yap.

Borga-x
31-07-2007, 17:29   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Granzat galıba biraz dalgınlığına geldı. Onboard ses kartı yanılmıyorsam... Böyle bir durumda ses kartın Bios'tan açıkmı bir bak. Açık ise bütün ses sürücülerini sil ve en baştan yüklemeyi dene. İnternet sitesinden güncel sürücüleri kurmayı dene.
Birde Bios'unu update etmeni öneririm.Ama bunu yaparken Asus2un Asus update programını kullan ve mümkünse UPS bul bir yerden o şekilde yap. Elk.kesilirse Bios'una bunun sonucunda anakartına elveda diyebilirsin.
En son seçenek olarak XP'yi tekrar kur dicem...

Bellyphax
31-07-2007, 18:03   |  #4  
Yeni Üye
21 mesaj

saol borgada dediklerinde sadece bios uptadesini yapmadım. Malum bios uptade etmek sakıncalı. Ramle alakası olabilirmi diye düşün meye başladım. Birde ses kartının driverını kaldırıp cap dosyasını bulup sadece onu yüklesem acaba anakartın driver cdinden...?

Borga-x
31-07-2007, 18:11   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj

CD'den değilde internet sitesinden indirip kurarsan daha makbule geçer. Baktın siteden indirdigin driverlarda patladı o zaman CAB dosyaları ile manuel sürücü yüklemesi yapmayı deneyebilirsin.

Hata mesajını (mavi ekranda yazan)buraya yazabilirsen sana tam olarak neden kaynaklandıgını söyleyebilirim.
sorun RAM'lerde de olabilir tabi. Ama bence Bios update yapmalısın.

Bellyphax
31-07-2007, 18:27   |  #6  
Yeni Üye
21 mesaj

Ya bro ben iki tane karta elveda dedim bu bios uptade yüzünden  ondan bios uptade yapmak istemiyorum. Asusun sayfasından Audio driverinı bulup indirdimdim ama hala aynı. Mavi ekranda yazan yazıyı 5 saniye falan görüyorum ondan sonra çöküyor zatenBeğendim olmazsa artık sen adres verirsin sana getiririm pcyi borgaDil çıkarıyor

Borga-x
31-07-2007, 18:30   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

getir ben bakıyım ona bir. Hafta sonu işim olmazsa bir plan yapmazsam sende istanbulda yaşıyorsan getir ben ilgilenirim. Yanlız ben Avcılarda oturuyorum.

altayayhan
04-08-2007, 15:00   |  #8  
Yeni Üye
39 mesaj

senin sürücüden başka bir sorunun yok kardeşim. en iyisi sen biostan ses kartını kapat. eğer paralel yazıcı kullanmıyorsan paralel portu ve seri portu da kapat öyle windows kur.kurulumdan sonra biostan sadece ses kartını aç ve cd yi otomatik olarak kurma. mutlaka manuel olarak tanıt.ve bişey daha ses kartının çipine bak ve cd içerisinden doğru olan sürücüyü yükle. anakrt cd sinde yeralan chipset driverleri kurmayı unutma bu sana çözüm olacaktır.