PHILIPS 120 GB USB TASINABILIR DISK

HPQ-User
12-05-2009, 11:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

meryant sormuş:
Bu disk 120 GB depolama için kullanmaktayım. Sanırım 1 yıl oldu bunu kullanıyorum. Disk şimdi çalışmıyor. USB den kablosunu takınca bilgisayar ekranının sağ alt köşesine donanım yüklendiği simge çıkıyor ama bilgisayarımdan baktığımda sadece bilgisayarın kendi HDD ki gözüküyor. Bunu başka bilgisayarlarda da denedim sonuç aynı, PHILIPS servisine mail ile sorunu ilettim diskiniz bozulmuş dediler. Sorun diskin bozulması değil, disk içindeki bilgiler, bunları nasıl kurtarabilirim. İşin açıkçası içindeki bilgileri alırlar diye servise veya başkasına da güvenmiyorum. tahmini olarak diskin 100 GB lık kısmı dolu galiba, genel olarak programlar var. Bu yüzden güvenmiyorum. Bu konuda ne yapmak gerek veya ben bu işi herhangi bir program veya müdahale ile çözebilirmiyim. Saygılraımla...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Donanıma baktığımda Hitachi HTS541612J9SA00 USB Device yazıyor.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

Banned
12-05-2009, 11:38   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1.) Bağlantı kablonuzda srun olabilir, farklı bir kablo kullanmanızı önzeririm.

2.) Disk değilde dosya sistemi bozulmuş olabilir chkdsk komutunu kullanın.

3.) Bilgisyarın disk yönetiminde harddisk sürücü harfi atanmamış veya biçimlenmemiş olarak gözüüyormu. RAW olarakta gözükebilir. Eğer sürücü harfi atanmamış olarak gözüküyorsa sağ tıklayıp harrf atayın, diğer türlü sağ tıklayıp biçimlendirin. Biçimlendirmenin akabinde diske hiçbir veri yazmadan netten easy recovery yazılımını indirip diski taratın bulduğu verileri sabit diske kaydedin.

4.) Disk disk yönetimindede gözükmüyorsa korkarım arızalanmıştır.

DaRWeLL
12-05-2009, 11:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj

bu bilgileri sizin kurtarmanız zor olacaktır.servise gönderirseniz kurtulma ihtimali yüksektir.sorun donanımsal oldugu için bilgilerin yazılımla kurtulması zor olur.

meryant
12-05-2009, 14:26   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar USB disk için yapılacaklar tarafımdan yapıldı, Kablo değişti, bilgisayardan kaynaklanıyor olabilir diye başka bilgisayarlarda denedim, muhtemelen dosya bozulması veya virüs var gibi düşünüyorum, donanımsal sorun olma durumu daha ağır basıyor, şunu anladım ki önemli bilgilerin var ise kesinlikle DVD veya CD lerde yedekleyeceksin, çünkü her CD de bilgi bu kadar yüksek yedek alınmıyor, 4,7 GB veya 700 MB kapasitede yedekleyebiliyorsun, yani cd lerden biri uçmuş bile olsa küçük bir veriyi kaybetmiş oluyorsun, büyük bir diske veri saklamaya kalktığında ise tüm veriyi kaybetme ihtimalin daha yüksek ve sonuç hüsran oluyor. Şimdi bu kadar programı bulmak yıllarımı alacak yine... Herkese tşk. servise bakıcaz sanırım ama bu zamanda güvenmek ??????