Pil ömrünüzü artıracak 10 ipucu!

CHIP Online
10-10-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Cep telefonunuzun pili en beklemediğiniz zamanda bitiyorsa, bunları deneyin, rahat edin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/pil ... 10-ipucu_43070.html

Resimlerle: Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Cebimizde internette gezip oyun oynayabildiğimiz, durumumuzu güncelleyip yolumuzu bulmamıza yardımcı olan bir cihaz taşımak harika. Ancak piliniz bittiğinde eve dönene kadar onu taşımaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak pilinizin ömrünü duruma göre biraz veya önemli ölçüde artırmak için yapabileceğiniz birçok şey var. İşte pilinizin sizi yarı yolda bırakmasına engel olacak ipuçlarımız.


1. Telefonunuzun çok ısınmasına izin vermeyin: Telefonunuzun yoğun işlemler sırasında ısınması normal. Ancak buna neyin sebep olmadığını bilmiyorsanız, görev yöneticisini açarak arka planda şüphelendiğiniz uygulamaları kapatın. Telefonunuz herhangi bir nedenle çok ısınıyorsa, pilinizin ömrü bundan zarar görecek demektir.


2. Titreşimi kaptın: Telefonunuzun titreşim işlevi elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştüren, hızla dönen bir motor tarafından sağlanmaktadır. Bir yetkilinin açıklamasına göre kısa aralıklarla sağlanan titreşimler, sürekli titreşimden daha çok enerji harcar. Dolayısıyla titreşim işlevi sizin için çok önemli değilse onu kapatmanızı öneriyoruz.


3. Ekran parlaklığını azaltın: Ekran, telefonunuzun pilini en hızlı tüketen bileşenlerin başlarında geliyor. Parlaklığınızın yüksek olması ise pilin daha da hızlı tükenmesi demek. Bu nedenle ekran parlaklığını kısmanız size pil ömründen kazandıracak.


4. Wi-Fi'ı gerekmediğinde kapatın: Wi-Fi bağlantınız yokken Wi-Fi'ı açık tutuyorsanız, telefonunuz devamlı olarak mevcut Wi-Fi ağlarını arayacak ve açık olanlara bağlanmaya çalışacaktır. Bu ise pilinize ek bir yük bineceği anlamına geliyor. Aynı prensip, bluetooth, 3G için de geçerli. Dolayısıyla bu bağlantıları kullanmadığınız zamanlarda kapatın.


Tüm Konu: Pil ömrünüzü artıracak 10 ipucu!

Resimlerle: Cep telefonları pazarı grafiğe dökülürse

Kaynak: www.chip.com.tr