Piller yerinde saymıyor, değişiyor!

CHIP Online
09-06-2013, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Güç ihtiyacının durmadan arttığı günümüzde, pil teknolojisi de işte böyle çağ atlayacak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/pil ... egisiyor_40836.html

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Günümüzde elektrikli arabalardan cep telefonlarına sayısız cihazda bulunan lityum iyon pil teknolojisinde önemli adımlar atılıyor.


Mevcut lityum iyon pillerinde lityum atomlarını depolamak için grafit maddesi kullanılıyor. Uzmanlar eğer grafitten daha yüksek performans sergileyen bir madde bulunabilirse pillerin kapasitesinin arttırılabileceğini söylüyorlar. Münih Teknik Üniversitesi'nden bilim insanları, bor ve silikon kullanarak daha yüksek kapasiteli pil sistemleri geliştirmenin mümkün olduğuna inanıyorlar. Grafitin depolama kapasitesinin altı karbon atomuna karşılık bir lityum atomu olduğunu, silikonun ise bunun tam on katı lityum depolayabileceğini söyleyen bilim insanları, silikonun kullanılmasını engelleyen şeyin bu süreç sırasında genişlemesi olduğu belirtiyorlar. Bu noktada saf silikon yerine bir seçenek arayan bilim insanları, bor ve silikondan oluşan bir karışım geliştirdiler. 100.000 atmosfer basınç ve 900 santigrat derecede arzulanan malzemeyi elde eden ekipten Tomas Fassler, malzemenin çok sert olduğu için elmasın yerine alternatif olarak da kullanılabileceğini belirtiyor.


Elde edilen lityum yapısı özgün olduğundan, ekibin başındaki iki bilim insanı Fassler ve Michael Zeilinger'in malzemeye isim verme hakkı bulunuyor. İkili çalışmayı yürüttükleri üniversitenin (Technische Universitaet Muenchen, TUM) adından esinlenerek malzemeye "tum" adını vermiş.

Tüm Konu: Piller yerinde saymıyor, değişiyor!

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Kaynak: www.chip.com.tr