PLAZMA&LCD

sakko3
23-07-2007, 11:10   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
62 mesaj

arkadaslar lcd televizyon ile plazma arasındaki fark nedir ? Hangisini tavsiye edersiniz ? Marka da yazarsanız sevinirim...

benersince
23-07-2007, 11:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

lcd en gelişmişmiş görüntüleme aracıdır plazma ise bi önceki teknolojidir lcd de görüntü pikseler sayesinde oluşur plazmada plaz denilen bir gazın varlıgını biliyorum ayrıca plazmalar lcd ye oranla daha fazla ısınır

maria20
23-07-2007, 11:25   |  #3  
Yeni Üye
42 mesaj

saygıdeğer sakko3;

bu adresi kontrol edebilirsiniz.

iyi günler,iyi çalışmalar diliyorum...

Borga-x
23-07-2007, 11:26   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

LCD ve Plasma arasındakı farkları burda görebilirsin.Ben yerinde olsam büyük ekran alacaksam Plazma alırdım. 42"'den sonrası plasma alınmalı bence marka olarak Panasonic, LG, Samsung'lardan birini seçebilrsin.Bu markalar LCD ve Plasma panellerını kendılerı üretiyorlar. Bu da önemli bir bilgidir.

benersince
23-07-2007, 11:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

ayrıca plazma
Bu sayfada, Plazma TV ile ilgili özet bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Plazma TV nedir? Burada çok teknik bir açıklama yapacak değiliz. Ancak plazma TV, iki cam levha arasına yerleştirilmiş yüzbinlerce ufak ampülden oluşan bir cihaz olarak düşünebilir. Bu ampüller plazma gazı tarafından uyarılmakta ve farklı renklerin oluşması sağlanmaktadır.

Plazma TV'lerin diğer monitörlerden ne farkı vardır? Plazma TV için avantaj olarak nitelendirilebilecek olan özellikler şunlardır:

Plazma TV'ler çok incedirler, bu nedenle geleneksel CRT televüzyonların ya da monitörlerin kullanılamayacağı yerlere takılabilirler.
Renk üretimleri mükemmeldir.
Renk kontrastı iyidir, ancak mükemmel değildir.
Büyük ekran olarak üretilmektedirler.
Genellikle aynı boydaki LCD ekran benzerlerinden daha ucuzdurlar.
Plazma TV için dezavantaj olarak nitelendirilebilecek olan özellikler ise şunlardır:

Hassas cihazlardır, nakliye esnasında hasar görme riskleri küçük değildir.
Karanlık sahnelerde detayları CRT televizyonlar ya da monitörler kadar iyi veremeyebilirler.
Fosfor temelli bir teknolojiye sahip olduğu için, aynı rengin aynı noktada uzun süre kalması plazma TV'ye zarar verebilir. Ayrıca, görüntü kalitesi plazma TV yaşlandıkça düşecektir.
Plazma TV'ler çok ağır oldukları için duvara monte ederken size iş çıkarabilirler.

lcd için ise buraya bakabilirsin

aytacali
23-07-2007, 11:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
719 mesaj

benim bildiğim kadarıyla lcd orta derece büyüklükte daha iyimiş büyk ekranlarda da plazma daha iyimiş sebebi ekran daki görünütü hızımı neymiş ben sorduğumda adamlar normal bir tv olarak örnek verdi 55 ekranlık bir lcd daha güzel ama 72 ekrandan  sonrası plazma daha iyimiş daha verimli oluyormuş

Caner Güral
23-07-2007, 11:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

@sakko3

Şu arkadaşlar da sizin yerinize bu konuyu çokça araştırmışlar:

- http://gercektenmi.blogspot.com/ ... a-plazma-tv-mi.html
- http://www.lcdplazma.info/

Hoşçakalın.

Borga-x
23-07-2007, 11:48   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Aynen öyle...

benersince
23-07-2007, 11:50   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj
benersince
Karanlık sahnelerde detayları CRT televizyonlar ya da monitörler kadar iyi veremeyebilirler.
Fosfor temelli bir teknolojiye sahip olduğu için, aynı rengin aynı noktada uzun süre kalması plazma TV'ye zarar verebilir. Ayrıca, görüntü kalitesi plazma TV yaşlandıkça düşecektir.
sakko3
23-07-2007, 13:23   |  #10  
OP Üye
62 mesaj

Bilgileriniz icin cok cok tesekkur ederim arkadaslar.......

TuncaBozkurt
23-07-2007, 13:58   |  #11  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Ayrıca ister plazma, ister LCD alın, mutlaka HD ready destekli olsun(tabii ki mümkünse)

jeomania
23-07-2007, 15:50   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

kaliteye göre sıralayacak olursak pioneer panasonic samsung philips iyidir ayrıca plazma lcdden daha iyi bence çünkü daha fazla contrast ve tepkime hızı vardır. renkler daha gerçekçidir. tuncabın da dediği önemli çünkü bilmeyenlere eski lcdleri satıyorlar bide uygun fiyat diyorlar özellikle HD ready olsun bikere alacağım bu aleti diyorsanız..