Pokemon kartları bakın ne kadar değerli!

CHIP Online
07-09-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Ufacık bir kartın, 100.000 dolar gibi inanılmaz bir fiyata satılacağı hiç aklınıza gelir miydi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/pok ... -degerli_42513.html

Resimlerle: Açık artırma ile satılan en tuhaf ürünler...

Bir dönem ülkemizde de inanılmaz derecede ilgi toplayan Pokémon çizgi filmi, aslında sadece bir çizgi film değil. Hatta ilk olarak Gameboy oyunu şeklinde ortaya çıkan Pokémon, sonradan bir çizgi film serisi ve kart oyununa dönüştü. Ülkemizde yayından kaldırılmış ve oyunlarının bulunması zorlaşmış olsa da, dünya genelinde halen hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahip. Öyle ki, oyunları şu anda beşinci nesile ulaşmış durumda ve çizgi filmi de on yedinci sezonuna doğru ilerlemekte...


Ancak bu yazının konusu 1997 yılında basılmış özel bir kart. Pokémon henüz Japonya'nın dışına taşmamış ve Japonya'da da Pocket Monsters olarak bilinir iken, kart oyunu çizimleri için bir yarışma düzenlenmiş. Yarışmada çizimleri kabul edilen kişilere ise "Illustrator" adlı özel bir koleksiyon kartı hediye edilmiş. Tabii ki bu durum kartı nadir bir kart yapıyor ancak ne kadar nadir olduğu sorusunun cevabı, kartın değerinin inanılmaz seviyelere yükselmesine sebep oluyor. Bu kartın dünya üzerinde bilinen baskı adedi sadece altı.


Şu anda ise bu kartlardan bir tanesi &lt;span style="text-decoration: underline;">eBay üzerinde</span> satışa sunulmuş durumda. Satışı başlatan kart sahibi Scott Pratte, fiyat olarak 100.000 dolar gibi bir inanılmaz bir rakam belirlemiş. Ancak kendisi de fiyatın bu seviyeye ulaşmasını beklemiyor. Sonuç ne olursa olsun, haber yayına hazırlanırken yapılan öneriler 50.000 dolara ulaşmış durumda.


Pratte, satış hakkındaki görüşünü "Gerçekçi olunursa, derecelendirilmemiş bir kopya kolaylıkla 20.000 dolar kazandırabilir. Ben, derecelendirilen kartımın fiyatının 50.000 dolar civarında kalmasını bekliyorum." cümlesi ile açıklıyor. Bahsedilen derelendirme ise "Professional Sports Authenticator (PSA)" adlı üçüncü parti bir firma tarafından kartın olması gerektiğine ne kadar yakın olduğunu belirten resmi bir açıklama. Pratte'nin satışa sunduğu kart ise firmadan 9/10 gibi bir derece almış. Kartların çoğu zaman kutularından çıkarken 9.5 gibi bir dereceye düştükleri düşünülür ise bahsedilen kart için 9 gibi bir dereceye sahip olmak neredeyse mükemmele eşdeğer bir durum.


Illustrator kartı daha önceki yıllarda da oyun kartlarının satış fiyatı konusunda bir rekora imza atmıştı. Pratte'nin söylediğine göre bir açık arttırma ile Illustrator kartı 23.000 dolara satılarak en pahalı kart koltuğuna oturmuştu. Bu satışın gerçekleştiği tarihten beri Pokémon kartlarının değerleri yükseldi ve azaldı ancak Pratte şu anda 90'ların sonlarındaki değerin iki veya üç katına ulaşıldığını söylüyor.


Kısacası Pratte, kendi elindeki karta oldukça güvenmekte. Mükemmeleyakın durumu ve eBay'de yer alan teklifler göz önüne alındığına Pratte "Bu kart kesinlikle eski rekoru geçecek" diyor.


<span style="text-decoration: underline;">Bu ilginç kartın hikayesi, haberimizin ikinci sayfasında...</span>


Tüm Konu: Pokemon kartları bakın ne kadar değerli!

Resimlerle: Açık artırma ile satılan en tuhaf ürünler...

Kaynak: www.chip.com.tr