Popmundo..Hayatı Müzikle Yaşa

Hiper£l£v£nKids
29-09-2008, 20:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008

Konuyu buraya açtım umarım doğru yere açmışımdır...


Popmundo, internet üzerinde hayatına devam eden ve müzik endüstrisi üzerine yoğunlaşmış bir rol yapma oyunudur. Dünyanın farklı yerlerinden katılan oyuncular, burada gerçek hayattan bir süreliğine sıyrılıp karakterlerini bir müzisyen gibi oynarlar.

Popmundo gerçek dünyanın basit bir kopyası olarak dizayn edilmiştir. Oyundaki dünya üzerinde gerçek mekanlar ve kültürler mevcut olmasına rağmen, kalan tüm olaylar ve oluşumlar oyuncular tarafından yapıldığı için, oyun içerisinde bilgisayar kontrolünde olan karakterlerle karşılaşmazsınız.

Popmundo asla durmaz, siz oyuna girmediğiniz zamanlarda bile karakteriniz 'yaşamaya' devam eder.

Oyunun Amacı
Popmundo dünyasında temel ve basit bir amaç belirlemek kolay değildir. İki farklı oyuncunun kişisel tercih ve konumlarına göre 'yaşam tarzları' bir diğerinden oldukça farklı olabilir. Kimi oyuncular oyunun, aktif müzikal kısmında yoğunlaşıp, başarılı ve ünlü bir müzik oluşumunu hayata geçirmek için uğraşabilecekken, diğerleri, sevdikleri bir klüpte arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirebilir.

Belirli bir hedefe varmayı amaç haline getirmiş oyuncular için, bu büyük ihtimalle, müzik endüstrisinde tanınan bir isim olmak için bir müzikal oluşum yaratmak ya da var olan bir oluşuma katılarak yıldız olma yolunda ilerlemek olabilir.
Nasıl Oynanır
Buraya kadar geldiyseniz oyunun genel oynanışı hakkında belirli bir fikriniz oluşmuş demektir. Oyun içerisinde yapabileceğiniz herşey internet tarayıcınızın sayfasında görünür halde durmaktadır. İşin özü nereye bakacağınızı bilmekte yatıyor.

Aşağıda oyunun sizin için önemli olacak olan bir kaç yönünden bahsettik. Yine de aklınıza takılan bir soru olursa, cevabı, 'Camia' bölümünün içinde bulunan forumlarımız ve chat odamız aracılığıyla bulabilirsiniz. Bir soru sormadan evvel, forumlarda akıl notu olarak belirtilmiş konulara bir göz atmayı ihmal etmeyin. Çok büyük ihtimalle sormak üzere olduğunuz soru, uzun zamandan beri defalarca cevaplanmıştır ;)


4.         Karakteriniz
Karakteriniz oyunda, yalnızca size ait olan, temel oyun taşınızdır. Karakteriniz aynı zamanda oyun içerisinde sizi temsil eder, bu yüzden kendisine iyi davranın.

Karakteriniz tamamıyla sizin gibidir. Bir ada, yaşa ve değişik kişisel özelliklere sahiptir. Oyun boyunca karakteriniz yaşlanacak, yeni şeyler öğrenecek ve oynama tarzınıza uygun şekilde gelişecektir.

Oyundaki zaman hızlandırılmıştır, bu yüzden karakteriniz, sizin gerçek hayatta yaşlandığınızdan daha çabuk yaşlanacaktır.

5.        

Hareket etmek.
Popmundo klasik bir masaüstü oyun olmamasına rağmen, masaüstü oyunlarla temel bir özelliği paylaşır; oyunda farklı yerlere ulaşmak ve oyun içindeki değişik işleri başarabilmek için karakterinizi hareket ettirmelisiniz. Bunun için bir zar atmaktansa, gitmek istediğiniz mekanın sayfasını açıp, sağ alt köşede yazan "Karakterini bu mekana götür" linkine tıklamanız, oraya gitmeniz için yeterli olacaktır.

Bulunduğunuz farklı mekanlar, sizin orada farklı işler yapmanıza olanak sağlarlar. Örneğin yeni bir şehire gitmek için bir havaalanına gidip, bilet alabilir. O anda verilmekte olan bir konseri izlemek için, konserin gerçekleştiği mekana gidebilirsiniz.

Eğer oyunda bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız büyük ihtimalle konu ile ilgili mekana gittiğinizde mekan seçeneklerinin de yardımıyla istediğinizi nasıl gerçekleştireceğinizi anlarsınız.


6.         Kariyeriniz
Her ne kadar oyun size pek çok farklı yoldan eğlenme imkanı sunsa da, pek çok oyuncu, karakterinin müzik endüstrisinde hatrı sayılır bir yer edinmesi için uğraşacaktır. İsteğiniz doğrultusunda kendinize bir müzik topluluğu kurabilir, halihazırda kurulmuş olan bir topluluğa dahil olabilir ya da solo çalışmalar yapabilirsiniz.

• Bir gruba katılmak için, grup liderine bir mesaj atabilir ya da üye katılımına açıklar ise, grup sayfasında bulunan "Katılmak için Başvur" seçeneğine tıklayıp bir yanıt bekleyebilirsiniz.

• Kengi grubunuzu kurmak ya da solo bir kariyere başlamak için "Kariyer" seçeneğine tıklayıp talimatlatlara uyabilirsiniz. Grubunuzu yeni üyelerin katılımına açmak istiyorsanız "Üyeler & Şarkılar" bölümünden "Başvurular" kısmından bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.


7.         Oynama Kılavuzu (diye düşünüyorsan aldanırsın!)
Oyuna yeni dahil olan birisinin oyunun geliştirilmeye açık yapısıyla karşılaştığında şaşırması çok doğaldır. Eğer aynı dertten muzdaripseniz, sizin için genel olarak yapmanız gerekenlerin minik bir listesini hazırladık.

• "It's POP!" adlı online dergimizi okuyun. Bu, her bölgeye özel olan dergi, oyuncular tarafından, oyuncular için oyun içinde olan bitenler hakkında yazılmış makaleleri içermektedir. Aynı zamanda derginin içeriğinde "Özel Dosyalar" adı altında, şehir içindeki mekanların, konser davetlerinin, iş ilanları ve benzeri tekliflerin bulunduğu bir bölüm de bulunmaktadır. Dergiye "Şehir" ve "Camia" sayfalarından ulaşabilirsiniz.

• Kendi şarkılarınızı şimdiden yazmaya başlayın. Bunun için "Şarkılar" bölümüne girmeniz yeterlidir.

• Bir grup kurun ya da kurulmuş olan bir tanesine dahil olun.

• Grubunuzun repertuarına yeni şarkılar ekleyin. Bu şarkılar size ait olmak zorunda değillerdir. Basit olarak "cover" diye adlandırabileceğimiz bu şarkılar oyuna hızlı bir başlangıç için faydalı sayılırlar.

• Şehrinizde mevcut olan bir Stüdyoyu kiralayarak, repertuvarınızdan seçtiğiniz şarkıların pratiğini yapın, böylece konser esnasında parçalarınızı daha iyi çalabilirsiniz.

• Konser verebileceğiniz bir klüp bulun, bunun için klüp yöneticisiyle mesajlaşabilir ya da "It's Pop" da çıkan açık konser tarihlerinden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

• Seyircilerinizi kendinize hayran bıraktıracak bir konser tasarlayın.

• Konser bitimiyle, hakkınızda yazılan yorumları okumak için kariyer sayfanızdan son konserinizin kritiğini okuyun.

Böylece oyuna ilk çentiğinizi attınız. Gerisi tamamıyla size kalmış. Daha iyi ve daha fazla şarkılar yaparak hayran kitlenizi genişletebilir, single ve albümler çıkaratarak şöhretinizi katlar ve adınızın dünya çapında duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu yapacak cesaretiniz var mı?


8.         Tipik bir oyun haftası
Oyunun genel işleyişini kavradıktan sonra oyun mekanikleri ikinci bir yaşam tarzınız hale gelecektir.

Buraya kadar gelmiş çoğu oyuncu karakterini haftada bir kaç kez kontrol edip işlerin yolunda gidip gitmediğinden emin olur. Cebinizdeki paranın faturalarınızı ödemeye yeterli olup olmayacağı, yaptığınız şarkıların gelişim süreçleri, öğrendiğiniz becerileri geliştirme miktarınız gibi oyun içindeki karakterinizi doğrudan etkileyen faktörleri kontrol altında tutarak bu düzeni sağlayabilirsiniz.

"It's Pop" adlı haftalık dergi çarşamba günleri yayınlanır, örneğin bu gün oyuna girip etrafı kolaçan etmek, dergide yazılan makalelere bakıp diğer oyuncuların hakkınızdaki düşüncelerini öğrenmek, bulunduğunuz şehirde olan haftalık gelişmeleri takip etmek gibi oyun için önemli sayılacak işleri gözden kaçırmamak için idealdir.

Oyunda ne kadar zaman harcadığınız tamamıyla size bağlı olan bir konudur, oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksanız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da, anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre, bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.
......
Oyun Adresi:
www.popmundo.com

Arkadaşlar harika bir oyun benim karakterimin adı Mert Odabaşı bence oyuna izmirde başlayın sonra berlin e gelin berlin'in maaşları diğer şehirlere göre daha fazla...Oyuna girdiniz sizi camia bölümüne ordanda yardım bölümüne beklerim orda oyun hakkında daha fazla bilgi edine bilirsiniz...

Son Düzenleme: Hiper£l£v£nKids ~ 29 Eylül 2008 20:48
taliptako
28-09-2009, 17:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
308 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2009

Goood man

Yunus. Emre
28-09-2009, 17:54   |  #3  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Hepsini okuyamadım kusura bakma:D