PPPoA ve PPPoE arasındaki fark nedir ?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
DarK-CasTLe
12-03-2006, 20:33   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

PPPoA ve PPPoE arasındaki fark nedir? bende 2 bilgisayar  150 metre kabloyla bağlı. makinalardan biri usb ile modeme  bağlı diğeri ethernet kart aracılığıyla  modeme bağlı. şimdi ben PPPoA ilemi yüklesem modemi yoksa PPPoE ilemi yüklesem?

TT06
14-03-2006, 07:32   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

bende bilmiyodum sırf merak ettim diye telekomu aradım cevap bu:

Ben--İyi günler,ben modemimi kuruyodum ama konfigurasyon ayarlarında pppoA ve pppoE çıkıyor hangisini seçmem lazım?(forum için soruyorum diyemedim:))

Yetkili Bayan-OFİSTE pppoA,EVDE pppoE yapın ama durun bir saniye....(sessizlik-heralde başka birine sordu).....Evet öyle yapın başka yardımcı olabileceğim birşey varmı?

Ben--Hayır iyi günler

Yetkili Bayan--iyi akşamlar(ssat öğlen 12:40 civarı)

Kim demiş Türk Telekom teknik konularda yetersiz diye:))

DarK-CasTLe
15-03-2006, 22:29   |  #3  
OP Yeni Üye
37 mesaj

saol TT06 renkli bi anın olmuş :D

TuncaBozkurt
16-03-2006, 10:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Ayrıca PPPoA'yı Türkiye'de Türk Telekom, PPPoE'yi de diğerleri(Superonline Telekom vs.) kullanıyor.

ReaL_isT
17-03-2006, 23:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

Aslında telekomu aramak yerine google'dan yardım isteseydin keşke. PPPoA (Point-to-Point Protocol over ATM)ve PPPoE (Point-to-Point Protocol over Ethernet )link kontrolu ile ilgili ADSL protokolleridir.

enesberfe
21-03-2006, 03:37   |  #6  
Üye
57 mesaj
tuncab
Ayrıca PPPoA'yı Türkiye'de Türk Telekom, PPPoE'yi de diğerleri(Superonline Telekom vs.) kullanıyor.
arkadaşlar bu konuya net bir açıklık getireyim türkiyede telekom altyapısınde sadece 2 tane network var bir tanesi NEC(namı değer PPPoE-LLC) diğeri ALCATEL(PPPoA-VCMUX) bunların aralarındaki fark NEC eski sistem fakat ALCATEL yeni sistem örneğin NEC network u ADSL2+ desteklemiyor gerçi bu "2+" ne zaman gelecek bilgim yok ama(hoş telekom da teknik desteğinde bunun ne olduğu konusunda hiç bir bilgisi yok) ALCATEL networku ADSL2+ desteklediği için tüm portları buna geçiriyorlar ve modem üreticileride (bunlara uyduruk modemleri dahil etmeyelim) bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyorlar dikkat ederseniz şu an satışı yapılan modemlerin üstlerinde ADSL2+ uyumludur şeklinde ibareler mevcut tamamı bu yeni altyapıya uyum sağlamak içindir. ve bu tipte modemler genelde  PPPoA yada PPPoE her ikisindede çalışmaktadır ve önemle belirteyim şu anda yeni satışı yapılan tüm adsl portları ister superonline ister telekom hepsi PPPoA-VCMUX VPI:8 VCI:35 standart ayardır. destek almak istediğinizde 4440375 teki garip adsl den bihaber arkadaşlarımızın kafalarını şişirmeyelim  :)
kolay gelsin