Program kurulumda bağlantı sorunu

HPQ-User
15-06-2009, 07:30   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jeefo sormuş:
Bazı programları yüklerken veya güncellemelerini yaparken ilgili siteye bağlanığ dosyaları yüklemiyor.
Spybot Search & Destroy 1.6.2 programın son sürümü olmasına rağmen yüklerken aşşağıda resimde görülen sorunu veriyor.
Ad-aware programında da güncellemeleri yüklemesi gereken bir siteye bağlanamıyor.
Nod32 son sürümünü kullanıyorum. Güvenlik duvarı açık kapalı her türlü denememe rağmen hep aynı sorunu yaşadım.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows XP Media Center Edition Service Pack 3
Intel 1.60 GHz 2 Gb RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.11) Gecko/2009060215 Firefox/3.0.11 (.NET CLR 3.5.30729)

Mustafa@PC
15-06-2009, 07:37   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1.Sisteminize Kis 2009 yada Nis 2009 kurup full tarama yaptırın.

2.Ethernet kartınızın sürücüsünü kaldırıp güncel versiyonunu kurun.

3.İE/Araçlar/İnternet Seçenekleri/Gelişmiş/Sıfırla'ya tıklayın.

4.Modem ayarlarınızı resetleyin.

5.Son olarak sorun yaşadığınız programları kaldırıp tekrar kurun.

1'den başlayarak hepsini uygulayın.Sorunuz çözülecektir.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 15 Haziran 2009 07:37
jeefo55
16-06-2009, 00:26   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

ethernet kartının driverını nereden bulabiliri acaba? Realtek markası ancak hangi modeli olduğunu öğrenemedim.

Süleyman.
16-06-2009, 00:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
jeefo55
ethernet kartının driverını nereden bulabiliri acaba? Realtek markası ancak hangi modeli olduğunu öğrenemedim.
Anakart üreticinizin sitesinden indireceksiniz. Fakat siz diğer adımları uyguladınız mı?

jeefo55
16-06-2009, 00:49   |  #5  
Üye
60 mesaj

norton security scan ile taratıyorum şu an... eğer burada bir şey bulursa başka bir programla silmeyi deneyeceğim... Sorun devam ederse diğer adımları uygulayacağım.

derdani
16-06-2009, 07:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
183 mesaj

Malware problemi olmalıdır aksi durumda aşağıdaki işlemleri yapınız

..............

Spybot içindir

şu adresten bir daha indir

kurulum sırasında şu işlemi yapın -> tiki kaldır

kurulum sonunda güncelleştirme işlemini yapın

-"Firewall" kullanıyorsan, "spybotsd162.exe" için "sınırsız erişim=full access" imkanı vereceksin

hala sorun yaşıyosan

güncelleştirmeleri içeren ".exe"dir
İndir ve kur

.................

Ad-aware içindir

-Kurulum klasöründeki "c:\Program Files\Lavasoft\Ad-Aware SE"daki -ismi değişik olabilir, farketmez- "defs.ref" veya "defs.ref.old" uzantılı dosyaları silip, yeniden güncelleştirmeyi dene

- "Hosts" dosyanı açıp, satırlar arasında "download.lavasoft.de" ile ilgili girdiler varsa siliniz, yeniden update etmeye çalınız

üstteki iki yöntemde başarısız olursanız, manuel update yapabilirsiniz

indir ve zipden kurtarıp, "defs.ref" uazntılı dosyayı "c:\Program Files\Lavasoft\Ad-Aware SE\" kalsörüne atınız

Son Düzenleme: derdani ~ 16 Haziran 2009 10:54
jeefo55
16-06-2009, 13:47   |  #7  
Üye
60 mesaj

öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

bu siteye erişemiyorum.

Uptadeler olmadan programı kurdum daha sonra eklentiden update dosyasını yükledim ancak program içerisinde update dediğimde

bu hatayı veriyor.

Ayrıca Firewalldan programın çalıştığı kendi exe.'sine mi ayrıcalık vermemiz gerekmiyormu. Sizin dediğiniz "spybotsd162.exe" dosyası kurulum dosyası.

Şu an Malwarebytes' Anti-Malware kuruyorum güvenli kipte malware tarattıracağım. Umarım çözülür.

jeefo55
16-06-2009, 15:51   |  #8  
Üye
60 mesaj

malware bytes ile tarattım ve çıkan sonuçları temizledim restartın ardından tekrar denedim ancak spyboy hala güncellenemiyor; aynı hatayı veriyor

Program bildiğim kadarıyla ücretsiz ancak niye boyle bir hatayla karışılaşıyorum çözemedim.

derdani
16-06-2009, 16:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

ilk önce hatamı düzelteyim -> insanlık hali

"Full access" vermen gereken "SDUpdate.exe" dir Özür dilerim

......................

şimdi spybot sorunu için ilk mesajda verdiğim çözüm manuel update yöntemidir

bu exe'yi indir ve çalıştır

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
http://www.spybotupdates.biz/updates/files/spybotsd_includes.exe
aldığın hata'nın nedeni ise, internet yolu ile güncelleştirmeye çalıştığın için alıyorsun

bu hata için spybot'un resmi forumunda şu üç öneri yapılmış

1: program güncelleştirme yapraken proxy'i devre dışı bırakın

2: "SDUpdate.exe" ve "SpyBot.exe" için kullandığın firewall'de engellenmiş olabilir. Düzelteceksin

3: Manuel yolla güncelleştirme işlemini gerçekleştirin - üstte anlattım

...

Ad-aware ve NOD32 sorunları ne durumda?

İlk mesajımda belirtiğim gibi sisteminde malware, virüs gibi sorunları olmayacak

Çoğunlukla bu durumlarda üstteki zararlılar ya DNS ayarlarını değiştirir veya "Hosts" dosyasına güvenlik yazılımlarını güncelleştirme işlemine engel olacak girdiler eklerler

Son Düzenleme: derdani ~ 16 Haziran 2009 16:20
jeefo55
16-06-2009, 18:20   |  #10  
Üye
60 mesaj

şu aşamadaki durum:

1. http://www.safer-networking.org/ima...proxy-en.png
  ve
  http://www.spybotupdates.biz/updates/files/spybotsd_includes.exe
sayfalarına erişemiyorum. (Adres bulunamadı - www.spybotupdates.biz konumundaki sunucu bulunamıyor). Ancak spybotsd_includes.exe dosyasını başka yerden indirdim ve kurdum.
2. Ancak C:\Program Files\Spybot - Search & Destroy dizininde "SDUpdate.exe" yok. Firewall'da dolayısıyla seçemiyorum. Kendim klasörü kontrol ettiğimde de gözükmüyor.
Son olarak manule yolla güncelleştirmeyi nerede annalattınız kontrol ettim ama farkedemedim.
Saygılarımla

eren601905
16-06-2009, 18:40   |  #11  
Yeni Üye
35 mesaj

bence kesinlikle virüs bılaşmış güzel bir tarama yaptırın

derdani
16-06-2009, 19:37   |  #12  
Yıllanmış Üye
183 mesaj
Sayfaları bu sefer code içine alarak veriyorum
http://www.safer-networking.org/en/mirrors/index.html
http://www.spybotupdates.com/updates/files/spybotsd_includes.exe
Bu sefer copy/paste ederek açmaya çalış

"2. Ancak C:\Program Files\Spybot - Search & Destroy dizininde "SDUpdate.exe" yok. Firewall'da dolayısıyla seçemiyorum. Kendim klasörü kontrol ettiğimde de gözükmüyor."

"Son olarak manule yolla güncelleştirmeyi nerede annalattınız kontrol ettim ama farkedemedim."
üstte verdiğim iki mesajda bulunuyor

hala sorun yaşıyosan

güncelleştirmeleri içeren ".exe"dir
İndir ve

veya

şimdi spybot sorunu için ilk mesajda verdiğim çözüm manuel update yöntemidir

bu exe'yi indir ve çalıştır

Son Düzenleme: derdani ~ 16 Haziran 2009 19:43
jeefo55
16-06-2009, 22:14   |  #13  
Üye
60 mesaj

http://www.safer-networking.org/en/mirrors/index.html
bu siteye erişimeyorum hala önbellek ile girmeye çalıştığımda da çok bişe belli olmuyor.

ancak bu ve diğer linke erişimimin nedeni anladığım kadarıyla "spybotsd162.exe" ve "spybotsd_includes.exe" dosyalarını indirmek. Ben bunları başka linklerden indirdim kurdum. Ancak dizinde hala SDUpdate.exe gözükmüyor

Ancak avafind diye bir dosya bulma programıyla SDUpdate.exe yi arattırdığımda buluyor. Aynı belirtilen dizinde olduğunu gösteriyor hatta programıda çalıştırıyo.

Ancak firewall'dan full acsess vermediğim için gene aynı hatayı veriyor.

jeefo55
16-06-2009, 22:17   |  #14  
Üye
60 mesaj

Dosyayı Avafind'den seçebiliyorum, masaüstüne kısayolunuda yapıştırabiliyorum ancak firewalldan dizine girdiğim zaman görmüyor dosyayı. Nedeni nedir bilmiyorum ancak kısayolundan veya sağ tıklayıp properties'ten firewall ayrıcalığı verebiliyormuyuz exe. dosyasına?

derdani
17-06-2009, 14:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
183 mesaj
http://img38.imageshack.us/img38/5245/safernetworking.jpg
bu siteye erişimeyorum hala önbellek ile girmeye çalıştığımda da çok bişe belli olmuyor.

Ben bunları başka linklerden indirdim kurdum. Ancak dizinde hala SDUpdate.exe gözükmüyor

Benim spybot kurulum klasörü ile karşılaştırdım -> tam 6 dosyan eksik -> aşağıdaki paragrafa bakacaksın

Ancak dizinde hala SDUpdate.exe gözükmüyor

Ancak avafind diye bir dosya bulma programıyla SDUpdate.exe yi arattırdığımda buluyor. Aynı belirtilen dizinde olduğunu gösteriyor hatta programıda çalıştırıyo.

Peki "SDUpdate.exe"yi Windows Explorer ile görebiliyor musun? -> "Çalıştır" boşluğuna "explorer" yaz ve dosyayı bul

"Ancak firewall'dan full acsess vermediğim için gene aynı hatayı veriyor."
dediğim gibi internet yolu ile güncelleştirme de sorun yaşıyorsan, gösterdiğim gibi

indirip, bu işlemi manuel yapabilirsin

"ancak kısayolundan veya sağ tıklayıp properties'ten firewall ayrıcalığı verebiliyormuyuz exe. dosyasına?"
kullandığın firewall için özel bir durum -> denemek lazım

Son Düzenleme: derdani ~ 17 Haziran 2009 14:35