Programlama dillerinde anlamadığım bir konu..

scneiashardevil
28-04-2009, 08:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Arkadaşlar proramlama dilleri üzerine bir çok makale, metin, vs. bilgi okudum. Her yeni başlayanın sorduğu standart soru "Hangi programlama diline başlamalıyım ?", yada " VB kolaymı VB ile mi başlasam ?" gibi oluyor. Ben 1 yıla yaklaşacak VB.Net kullanıyorum. C# ve C++' a göre çok kolay bir dil elbette. Anlamadığım şeye gelince. C#' ı biraz incelediğimde  C#' da yaptıkarlımın aynısını zaten VB.Net' de yapabildiğimi fakettim. Yani kodlama yapıları olarak tanımlayım. Hemen hemen herşey aynı(En azından bana öyle göründü).
Peki neden herkez C#' a geçme konusunda tavsiyede bulunuyor, yani C#' ta yazında uygulama daha mı stabil çalışıyor. Kodlar derleyici tarafından daha mı kolay okunuyor, işletim sistemi bu dili daha mı kolay çalıştırıyor. Kısacası kodların yazım şekli, üst düzey geliştiriciler için olması vs. dışında olay nedir.

H@ckerCesur
28-04-2009, 10:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Windows işletim sistemi C de yazıldı Göz kırpma

sanırım sorunun cevabını almışsındır.

scneiashardevil
28-04-2009, 11:12   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Onu biliyorum. Ama kasttetiğin şey VB.Net' de yazılan uygulama çalıştığında derleyici birde üstüne C' te çeviriyor olması olabilir mi ?

H@ckerCesur
28-04-2009, 11:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

C birçok yönden üstün. Olaya tek yönlü bakmamak gerekiyor.

Yanlış anlaşılmasın vb.net de iyi. Sonuçta microsoftun fakat C daha üstün.

scneiashardevil
28-04-2009, 15:27   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Neyse yanıtın için teşekkürler.

PcMaKeR
28-04-2009, 17:21   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

C++ en üstün c görsellikte çok zorlar.

VB.NET compiler yani vbc.exe senin yazdığın exe yi alır tekrar derleyip makina diline çevirir. baya karışık bir süreç.

scneiashardevil
28-04-2009, 22:53   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

H@ckerCesur ve PcMaKeR yanıtlarınız için teşekkürler. Şimdi daha iyi anladım en iyisi vakit varken ufaktan ufaktan C++' a doğru adımlar atmalı. Doğal olarak bunun yolu c#' tan başlıyor herhalde :D

PcMaKeR
01-05-2009, 21:03   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Bu arada VB.NET ile C# .NET kullanır.

C# üç dilin bir nevi kırmasıdır.

Java , C++ ve VB

yazım kolaylığı VB den gelmektedir. Benzemesi doğal.
usingler ve class yapıları javaya çok benzer.
Donanımla ve diğer programlama dilleri tarafından geliştirilmiş olan component(dll,ocx,tlb)ler ile rahat çalışması C++ dan gelir.

C# Tam bir OOB dir. nesne tabanlı programlama yani.
C++ tan üstün yanları vardır vb.net ten üstün yanları vardır javadan üstün yanları vardır. Kullandıkça sevilen bir dildir. Bu dil ile yıllardır kullandığım VB yi bıraktım (Bir dönem VB.NET takıldım sonra MSDN de fazla takılınca C# ı kavradım - Okuduğum okul C# öğretti 2 sene boyunca) bende C# a devam ettim.

Bu arada C# .NET Framework e ihtiyaç duyar. C++ burdan üstün olabiliyor çünkü ihtiyaç duyduğu ktüphaneler çok küçüktür.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 01 Mayıs 2009 21:05
mustafaasil66
02-05-2009, 15:05   |  #9  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Okulda Visual Studio.NET görüyoruz 1 sene visual basic.net gördük bu senede c# görmeye başladık ben biraz zorlanıyorum tabi c# de çalışırken satır sonlarına noktalı virgül filan koymayı unutuyorum c# de. Windowsun C de yazıldığını bilmiyordum ben öğrenmiş oldum