Programlama Öğrenicem ama Hangisi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Scarpion
04-11-2005, 20:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Arkadaşlar ciddi manada programlama öğrenmek istiyorum.Fakat hangisi ile başlıyacağımı bilemiyorum.C/C++/C# dillerinden hangisi ile başlamalıyım?C++ iyi diyorlar fakat aynı zamanda zor diyorlar.VB iyi bir dil değil; yapılan programlar kısıtlı.Pascal da öyle.Delphinin kıvraklığı da bir dereceye kadar.Ben de C++ ile başlamak istiyorum.12 senedir bilgisayarla iç içeyim.Fakat 14 yaşındayım kavrayabilir miyim?Yapabilir miyim?Çok mu zor?Gerçekten bu dilleri bilen biri açıklarsa sevinicem ayrıca e-bookla çalışmayı sevmiyorum fakat e-book döküman varsa linki verilebilir mi?Hangi kitapla öğrenmeliyim?Ve de bu derleyicileri nerden inndiricem?Bu yaz başlamayı düşünüyorum.Çok soru sordum ama yardımlarınız için teşekkürler...

developer
05-11-2005, 11:37   |  #2  
Yeni Üye
43 mesaj

Sayın kardeşim programlama dilleri için bazı tanımlamalar yapmışsın mesela pascal kısıtlı delphi kıvrak :)sana bunları kim söylemiş bilmiyorum ama delphi ile pascalın arasında çok fark yok Ve her ikiside Son derece Güçlü dillerdir.VB iyi değil demişsin niçin iyi olmadığını anlamadım ben eğer işletim sistemi yazacaksan o ayrı :) Bak kardeşim benden Sana bir Tavsiye Hangi dili Bilgiğin veya hangi dille çalıştığının hiç önemi yok önemli olan kullandığın dile ne kadar hakimsin hata ayıklama ne kadar vaktini alıyor. Hiç bir Dil bir diğerinden iyi değildir. C dili Basic sınıfı dillerine göre daha esnektir ama bu C yi basicten daha iyi yapmaz her dilin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları vardır. Sen önce hangi tür programlar yazacağını soyle muhasebe programları gibi deskop programlarımı yazacaksın yoksa web programlarımı yazacaksın vs vs vs once seçimini yap daha sonra en uygun dili seç ve öğren.
Kolay gelsin

GburakS
05-11-2005, 11:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
145 mesaj

Bence de eğer hangi tür programları yazacağını söyleseydin sana daha fazla yarıdmcı olabilirdik.Bende bilgisayar teknik lisesinde C++ dilini öğrenen biri olarak ilk başlaman için bu dili tavsiye derim.Çünkü progrmlamanın birçok temel bilgisini bu dilde öğreniyorsun.Daha sonra hangi programı kullancağın amacına kalmış bir şey.Ve e-booktan çok eğer normal bir yardımcı kitap istiyoesan deitel&deitel var.Ve adamlar çok ii anlatmışlar.Onu tavsiye ederim..

Scarpion
07-11-2005, 15:20   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

<blockquote id="quote"><font style="font-size: 9px;" face="Tahoma, Verdana, Arial" id="quote">alıntı:<hr height="1" noshade id="quote">Gönderen : developer

Sayın kardeşim programlama dilleri için bazı tanımlamalar yapmışsın mesela pascal kısıtlı delphi kıvrak :)sana bunları kim söylemiş bilmiyorum ama delphi ile pascalın arasında çok fark yok Ve her ikiside Son derece Güçlü dillerdir.VB iyi değil demişsin niçin iyi olmadığını anlamadım ben eğer işletim sistemi yazacaksan o ayrı :) Bak kardeşim benden Sana bir Tavsiye Hangi dili Bilgiğin veya hangi dille çalıştığının hiç önemi yok önemli olan kullandığın dile ne kadar hakimsin hata ayıklama ne kadar vaktini alıyor. Hiç bir Dil bir diğerinden iyi değildir. C dili Basic sınıfı dillerine göre daha esnektir ama bu C yi basicten daha iyi yapmaz her dilin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları vardır. Sen önce hangi tür programlar yazacağını soyle muhasebe programları gibi deskop programlarımı yazacaksın yoksa web programlarımı yazacaksın vs vs vs once seçimini yap daha sonra en uygun dili seç ve öğren.
Kolay gelsin
[/alinti]

Ben güvenlik delisi bir adamım.Güvenlik olmazsa olmaz.Web Programlamada PHP ve MySQL öğrenicem.Ama daha çok c++ istiyorum.Çünkü en iyi programlar onnunla yazılıyo diyolar.Bu arada VB'ye 5kblık programlar yazılıyo demişler :) O yüzden dedim bir forumda gördüm başlama başlayan bin pişman diyordu.VB öğrenicem tabikii; ama ilk önce daha esnek olan dile hakim olmak isterim.Birşey sorucam bu programlama dillerini en az ne kadar zamanda öğrenirin(ayrı ayrı yazarsanız iyi olur)Sanki VB virüs yazmak için uygunmuş gibi geliyo ama anlayamadım :)))) Yani şu anda esnek olan dilden başlamak istiyorum.ASlında şçyle düşünüyorum

1)C++ öğrenirim,
2)C# ve Pascalı birlikte öğrenirim.
3)VB öğrenirim yanında PHP.
4)Delphi ve C öğrenirim.
5)En sonunda da Java,PErl, CGI öğrenirim.

Ben bunlara bu yaz başlamak istiyorum.Algoritma lazımmış elimde dökümanı var.Peki C++ kaldırabilirmiyim?Şu anda derslerim bayağı iyi :))) 12 senedir bilgisayar kullanıyorum.C++ yi ne kadarda öğrenirim?

Bir de siz kendi deneyimlerinizi anlatın bir dilleri kıyaslayın.Siz nasıl başladınız?Neye göre başladınız?

Deskop ve güvenlik programları yazıcam...

Byesss

Son Düzenleme: Scarpion ~ 07 Kasım 2005 15:22
developer
08-11-2005, 01:36   |  #5  
Yeni Üye
43 mesaj

Değerli Arkadaşım Scarpion
kişilerin ne dediğine bakma çünkü Birçok yerde gördüm Programcılıkla alakası olmayan kişiler bile dil hakkında yorum yapmaktan geri kalmıyor. Deskop ve Güvenlik programları yazacağını soylemişsin Sana C++ dilini öneririm birde tavsiye vereyim sana Çok dil bilmek bişey ifade etmiyor önemli olan kullandığın dile hakim olmak benim birçok programcı arkadaşım Çok güzel şirketlerde çalışıyorlar ve bildikleri dil 2 yi geçmez.Web programlama dili olarak da sana Asp.net (c#) ı öneririm yazdığım bu iki dil de Nesneye yönelik Programlama dileri öncelikle öğrenmen gereken nesneye dayalı Programlama temelleri dir. Nesneye yönelik programlamayı Kavrarsan dileri öğrenmen o kadar kolaylaşır. Süre Konusunda Sana Yardımcı olamayacağım bu senin Çalışma Saatlerine göre Algılama Kabiliyoetine göre değişir. VB ile Virüs yazma konusuna gelince Herhangi bir dille socket programlaması yapılarak virüs yazılabilir. Yani Şu dille şunu yazarsın bu Dille bunu yazamazsın diye birşey Yok. Harhangi bir Dil ile İstediğin Programlamayı yapabilirsin. örneğin VB , C ve JAWA dilleri ni ele alalım ve bu üç dille de Birer oyun programladığını varsayalım. Aralarında ki Farklar Görsellik ,çalışma Hızı ,kapladığı alan vs gibi fiziki özellikler olacaktır. Umarım Sorularına Cevap Verebilmişimdir.

Scarpion
09-11-2005, 14:47   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

@developer

Yardımların için teşekkür ederim.Ben zeki bir insan olduğuma inandım.Derslerim de bayağı iyi.C++ üzerinden kalkabilirim herhalde.Birden olacak diye bir kayıt yok sabrederek olacak.Ben de C++ ve C# öğrenmeye karar verdim.Fakat ASP ile birçok kafama takılan soru var.ASP'nin daha güvenli olduğunu biliyorum; zira PHP ile yapılmış bir site çok kolay hackleniyor.Zaten güvenlikle ilgili sitelerin ASP ile yapıldığına dikkat ettim.Fakat tasarım olarak PHP sanki daha hoş geliyor ama usta tavsiyesi dinleyerek ASP öğrenicem.Bir de ASP dilleri ASP , ASPX, ASP.net gibi ayrılıyor.İşte asıl bu kafamı karıştırıyor.Hangisi ile yapıcam?AspX yeni teknoloji.ASP bildiğimiz ASP.Bir de bazı sitelerde oluyor programlama dillerinin sonuna .net uzantısı koyuyolar.Bunlar Web Programlama ile mi ilgili?Ayrıca VBScript diye birşey var.(JavaScript i söylememe gerek yok;)İşte C++ dilinin de bunun gibi bir hizmeti var mı?

Senin dediklerinden ve kendi düşüncelerimden şunu çıkarıyorum

Öğreneceğin PRogramlama Dilleri `
C++ , C# (C de ileride belki çünkü C++ daha iyi bir dil)

WebPRogramlama
ASP ve MS Acsess

Yardımın için teşekkür ederim.

Bİr de programlamaya başlamadan önce programlamayı kavramak için algoritma öğrenilmesi gerekiyor.Algoritmayı nerden bulabilirim?

C++ ve C# derleyicileri hangi sitelerde bulunur?Forumu olan güzel bir site önerebilir misiniz?Bir de şu Dev-C++ diye birşey var o ne?

Bye

developer
10-11-2005, 04:04   |  #7  
Yeni Üye
43 mesaj

Değerli Arkadaşım
Sorularına Birer birer Cevap vereyim
Güvenik Konusunu Ele Almışsın Web Sitelerini biz İki ye Ayırıyoruz birincisi Hazır Script ikincisi İse Hand Coding dediğimiz Webmasterin Programlamalarını Kendisi yapmasıdır. Eğer Php veya ASP ile Hand Coding bir site hazırladıysan ve Kullandığın dili iyi biliyorsan Güvenlik Problemin olmaz. Web Sitelerinin Hacklenmesi Sitelerin Script Açıklarından , Serverin Backdoorlarından , Domaininin Ele Geçirilmesi ,Nameserverlerin açıkları gibi Çok çeşitli Yöntemlerle Yapılır. Bir Webmaster Ancak Script Açıklarını Kontrol Edebilir ve Ftp şifresini karmaşık bir şifre haline getirebilir. Onun Dışındaki Açıklar O kadar Elinde Değildir. Web Güvenlik Konumuzun Çok dışında o yüzden O kadar Girmiyorum ve Sana Şunu Söylüyorum Karmaşık Olan En Az bilinendir En Az bilinende En Çok Güvenlidir Diyerek Bence En Güvenli Web Programla Cgi(ISAPI) dir. Tabiki ASP veya Php ile de En az ISAPI kadar güvenli scriptler Kodlayabilirsin.
Asp , Aspx Konusuna Gelince ASP ile kodlanmış Sayfaların Uzantısı ya .ASP(Active Server Page) yada .ASA(Active Server Application) dır. Yeni Teknoloji ASP.net ile Kodlanmış sitelerin ise .Aspx veya .Asax Tir ASP.net de daha başka Dosya uzantıları da var ama Konumuz Dışında olduğu için Girmiyorum.
.net Çalışma Çerçevesi (Framework) ile Bir Çok Dil kendini bu yeni platforma Adapte etmeye çalıştı bunun sonucu Olarak Dillerin sonunda .net i görüyoruz sonunda .net ve # gördüğün diller O dilin .net platformuna Göre MODİFİYE edilmiş halidir. Ama C# a bakacak olursak C# C den Çok farklı bir dil.Bu Söylediğimiz Kural herzaman geçerli değil yani. VBScript ( Visual Basic Script ) ve Javascript Normal Programlama Dillerinin WEB Programlama Dili hali ne getirilmiş şeklidir. c++ ile bir alakası yok yani.
c++ ve c# derleyicisi (compiller) istemişsin c++ için Borland C++ Builderi öneririm c# içinde Visual Studio .net 2005 i veya 2003 ü Öneriyorum. DevC++ dediğinde bir c++ derleyicisi (compiller).
Sıra Geldi Son Konumuza Algoritma:

Algoritma,izlenecek yol anlamına gelmektedir.Sorun çözümü için yapılması gereken işlemler hiçbir alternatif yoruma izin vermeksizin ifade edilir.Diğer bir deyişle algoritma verilerin bilgisayara hangi çevre biriminden girileceğinin,problemin nasıl çözüleceğinin,hangi basamaklardan geçirilerek sonuç alınacağının,sonucun nasıl ve nereye yazılacağının ifade edilmesi biçiminde tanımlanabilir.

Algoritma hazırlanırken,çözüm için yapılması gerekli işlemler,öncelik sıraları gözönünde bulundurularak ayrıntılı bir biçimde tanımlanmalıdırlar.Bir Algoritma Örneği Verelim hemen.

Verilen iki sayının toplamının bulunması için bir algoritması yazalım Basitce ve sözel olarak:

Algoritma Adımları:

A.Adımı1-Başla

A.Adımı2-ilk sayıyı oku

A.Adımı3-İkinci sayıyı oku

A.Adımı4-İki sayıyı topla

A.Adımı5-Dur

Algoritmaya dikkat edilirse işlemlerin sıralanmasında,işlem önceliklerinin gözönünde bulundurulduğu görülür.Ayrıca algoritma yazımı sorun çözümünün başladığını gösteren "BAŞLA" ifadesi ile başlamakta ve işlemlerin bittiğini belirten "DUR" ifadesi ile sona ermektedir.

Scarpion
10-11-2005, 14:07   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj

Yardımın için sağol fakat bir site linki vermemişsin bu derleyicilerle ilgili.Benim en ihtiyacım olan şey o...Algoritmayı anladım aspx olayını da anladım.C# yi de anladım.Fakat derleyicilere ihtiyacım var...C++'a hakim olduktan sonra ASP öğrenicem...Ondan sonra duruma göre bir dil daha...

iksir
10-11-2005, 14:31   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

sayın scarpion programlama ile ilgili aklında ki çoğu soruya developer kardeşimiz çok güzel cevaplar vermiş.Ben şunu eklemek istiyorum.Öncelikle visual basic(5 veya 6) mükemmel bir prog. dilidir.Kimse laf edemez.Edenler halt etmiş.İkinci olarak çok programlama dili bilmek önemli değil.Önemli olan birkaçını çok ama çok iyi bilmek.Zaten profesyonel programcı olduktan sonra herhangi bir programlama dilinin mantığını öğrenmen ve herhangi bir değişiklik yapman çocuk oyuncağı olacaktır...
Son olarak şunu ekleyeyim programcılık çok zaman ister,emek ister
geceler boyu uyumadan kod blokları okumak ister...
ama tabii birde yaptığın programcıkları başkaları kullanıp görüş belirttiler mi dünyalar senin oluyor...
programcılık hayatında başarılar...

SeRBoY_WHiTe
13-11-2005, 19:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Konu başlarda daha önce bu forumda en az 10 kez arkadaşlarla tartıştığımız klasik, “Nerden Başlamalıyım?”  muhabbeti gibi olduğundan, bu konu hakkında arşivdeki konulara bakmanı isteyecektim(gerçi sen gene de bak), fakat kapsam biraz daha genişleyince cevap yazma gerekliliği görüyorum.

Bir kere kısaca programlama dillerinin çıkış sebebine kadar inip işin özünü vermeye çalışayım. Şöyle ki; hepinizin bildiği üzere gelişen bilişim teknolojileri bir çok yenilik getirirken, bu teknolojilerin verimli kullanımını sağlamak üzere bir çok da çözülmesi gereken problemi beraberinde ortaya çıkardı. Özetle programlama dilleri de temelde bu problemlere çözüm bulmak için geliştirildi. Yaygın olarak  kullanılan ilk programlama dilleri diyebileceğimiz FORTRAN, COBOL ile başlayan silsile bugün nesne yönelimli popüler diller olan JAVA ve C# gibileriyle devam etmekte...

Tabii olarak gelişen teknolojiyle birlikte dillerin gelişimi de kaçınılmazdı. İlk programlama dilleri daha lokal işler için kullanılırken, sonraki yıllarda bunlara eklenen yenileri ise bir anlamda artık daha global bir kapsama alanına sahip durumda. Geleceğim nokta, artık aynı probleme birçok programlama diliyle çözüm sunmak mümkün. Bir anlamda dil seçimi için kafalarda soru işaretlerinin başladığı yerde sanırım burası olsa gerek. Oysa problemin asıl kaynağı programlama dillerinin çeşitliliği değil(ki bu bir zenginlik, dolayısıyla bir avantajdır), programlama öğrenme sevdasında olan adayın ne istediğini bilmemesidir. Asıl kötü olan ise ne istediğini bilmediğini, bilmemesi.

En başa; “Nereden Başlamalıyım? Sorusuna dönelim. Bence burada kişinin kendine önce “Başlamalı mıyım?”  sorusunu sorup, sormadığı çok önemli. Yani bir insan neden programlama öğrenmek ister ki? Mesela hedef ve ideallerin bu konuda nedir? vb. Şeklinde “Acaba gerçekten programlama öğrenmek istiyor muyum?” Sorusuna verilecek samimi bir evet cevabı atılacak ilk adımdır. Özetle programlamaya buradan başlamalısın :) … Aksi durumda ise bu düşüncen, belki geçici bir sevdadan, belki de basit bir hobiden, kısa bir maceradan öteye gidemez. Çünkü bu yol meşakkatli bir yoldur! Ve ancak idealler ile bu yolda devam edilebilir!

Başta çizdiğin profilden devam edelim. Yazında dikkatimi çeken ilk şey

1)C++ öğrenirim,
2)C# ve Pascalı birlikte öğrenirim.
3)VB öğrenirim yanında PHP.
4)Delphi ve C öğrenirim.
5)En sonunda da Java,PErl, CGI öğrenirim.
Kısmı oldu ki, bence bu tip bir mantıkla hiç birini öğrenemezsin!!! Burada ne yapacağını bilmeyen bir “programcı adayı” profili çizmişsin ki ilişkilendirdiğin dillerin alakasızlığına hiç girmeyeceğim bile. Birde bu listelediğin dillerle ilgili kulaktan dolma epey bir yanlış bilgiye sahipsin. Bu işe karar verdiğinde ilk başlayacağın yer bunları kafandan atıp, herkes tarafından kabul edilen resmi veya güvenilir kaynaklardan bu diller hakkında bilgi toplaman olabilir mesela.

Bunların dışında dil seçimi konusunda özel bir tavsiyede bulunmayacağım, fakat yukarıdaki hesaplaşma sonunda bu işe gerçekten karar verirsen, klasik olarak programlamaya giriş kapsamındaki algoritmalar konusuyla bu işe ilk somut adımlarını atabilirsin. Bu tür kaynaklar internette ve cennet yurdumun kitapçılarında, keza kütüphanelerinde bolca bulunmakta. Böyle temel(genel) konularda arkadaşların kaynak sorması bana çok garip geliyor bunu da ayrıca belirteyim. Zaten özellikle görülmesi gerektiğine inandığımız kaynakları biz burada ayrıca ifşa ediyoruz.

Son olarak 14 yaşındayım demişsin ve 12 yıldır bilgisayarla iç içe olduğunu iddia ediyorsun. Ben bu kısmı tasavvur edemedim doğrusu. Bunu açıklarsan memnun olurum. Kafada farklı soru işaretlerine sebep oluyor da…

Özetle kısa tutmaya çalıştığım bu yazıyla bir nebze olsun konuyla ilgili düşüncelerimi dile getirmek istedim. Her zaman söylediğim gibi, “Kullanabildiğin kadar varsın!” İşte programla böyle bir şey…

Unutmadan “Forumu olan güzel bir site önerebilir misiniz?” sorusuna cevabım www.chip.com.tr/forum/ mutluluğu uzaklarda aramayın, burası neyinize yetmiyor… :)

Son Düzenleme: SeRBoY_WHiTe ~ 13 Kasım 2005 19:56
Scarpion
14-11-2005, 14:42   |  #11  
OP Taze Üye
10 mesaj

Eleştirin için sağol; fakat şu profille ilgili şey yani sonradan fikrimi değiştirdim...(daha sonkari mesajımda görülmüştür)12 yıl olayı ise :) 2 yaşında Oyun oynamaya başladım :) İşte 12 yaşında kadar böyle sürdü.Sonra baktımki başka şeylere yönelmek lazım hayatımız oyun değil :) İşte ben daha çok güvenlik adına birşey yapmak için programlamaya başlamak istiyorum.Eleştirin için teşekkürler...

Yani C/C++ ve Pascal.Bak fikrimiz değişmiş :)))Web Programlamada developerın haklı olduğunu düşünüyorum ve ASP diyorum :)))Aslında Güvenlik Programları haricinde Sitelerin Güvenlik açıklarını tespit eden ve bunları bildiren bir anti-hacker olmak istiyorum :)

Tekrar teşşekkür ederim...

Son Düzenleme: Scarpion ~ 14 Kasım 2005 14:48
kurmay
01-01-2006, 04:05   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

yaşın küçük ama ileride çok şeyi başabilecek birine benziyon Allah kolaylık versin

conquer.oral
28-02-2006, 22:02   |  #13  
Taze Üye
5 mesaj

arkadaşlar bana şöyle delphi hakkında başlangıç düzeyinde anlayabileceim zengin içerikli dephi kitabı tavsiye ederseniz çok sevinirim memik yanığın kitabını aldım ancak hiç bir şey anlmadım banada yardım ederseniz teşekkür ederim yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

ziya15
24-03-2006, 17:35   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

Ben de 6 yildir bilgisayarla ugrasiyorum.
Ve bilgisayar hocam da bütün algoritma programlarını tam biliyor. Ben de Su an Dev - Pascalla uğrasiyorum ve cok güzel ve  etkili bir program. Simdi Dev - Pascalla yanası Delphiye de baslamdim istersen sen bir M.Andiç hocayla konus. Bu konularda cok tecrübelidir.
Bana e - mail ve ya MSN verirsen ona gönderirim.
Sag ol!

odicle807
24-03-2006, 18:16   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar bende programlama dili öğrenmek istiyorum fakat biryol gösteren olmadığı için elim kolum bağlı napacam nasıl yapıcam bilmiyorum ve 6-7 senedir bilgisayar kullnıyorum banada yardım arkadaşlar tşk

beyzadem
25-03-2006, 22:40   |  #16  
Üye
64 mesaj

merhaba arkadaşlar. ben foruma yeni katılmış bir kişiyim. öncelikle böyle güzel bir forumu neden daha önceden keşfetmedim diye kendime kızıyorum.şimdi benim sorum şu ben c++ öğrenmeye çalışan biriyim biraz başladım daha önceden az çok pascal biliyorum. mantık olarak her ne kadar birbirlerine benzeseler de bu c++ biraz daha karışık.elimde yazılı bir kaynağım yok. bu programla çalışırken zorlanmama ve bazı noktalarda takılmama neden oluyor bana önere bileceğiniz bir kaynak var mı? şimdiden TEŞEKKÜRLER..

SeRBoY_WHiTe
27-03-2006, 12:59   |  #17  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Esasında C/C++ dili ile ilgili yardım isterken arkadaşlardan ricamız biraz daha ayrıntılı dil tanımı. Yani hangi C++? Borland C++, Turbo C++, Visual C++ yada C++ Builder gibi ideyle gelen bir C++ mı kullanmak istediğiniz? Ben klasik manada Borland/Turbo C/C++ ı kastetdiğinizi düşünerek piyada artık onlarca bulunan kitaplardan Beta yayınlarınınkilerini önerirken, yeni başlayanlar için Papatya Yayınları'nın kitapların(bu kitap bu işlerle uğraşanların arasında balıklı kitap diye de bilinir :) )dan kesinlikle  uzak durmanız tavisye ederim. Alfa'dan Herbert Schildth(soyadını yanlış yazmış olabilirim)'in C/C++ kitabı ise bu konuda bence referans eser.

Esasında bu ve benzeri konular(Nasıl Başlamalıyım? gibi...) mutad olarak bu forumda açılmakta ve onlarca cevap bu konuların altına zaten bırakılmış bulunmakta. Bu konuları eski konular arasından arayıp bulursanız forum içersinde oraya yazdığımız cevaplarıda okuduğunuz takdirde epey bir aydınlanacağınızı umuyorum.

İşin açıkcası bu konulara cevap yazmaktan yorgun düştük diyebilirim :)
Şimdiden çalışmalarınzda başarılar...

Banned
28-03-2006, 16:20   |  #18  
Banlandı
41 mesaj

microsoft access ve free pascal dan başla ilerlet

beyzadem
30-03-2006, 21:58   |  #19  
Üye
64 mesaj

SeRBoY_WHiTe
kardeşim sağol. öncelikle borland c++ yazmayı unutmuşum kusura bakma. önerdiğin kaynaklarıda incelemeye çalışacağım. ilgi ve alakan için teşekkürler... kolay gelsin...

SeRBoY_WHiTe
31-03-2006, 12:34   |  #20  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Estagfirullah, biz tesekur ederiz! Bilakis yazılarımızın okunup degerledirilmesi bizi memnun ediyor. Faydalı olabiliyorsak bilisim meraklılarına ne mutlu bize.

nepaizen
31-03-2006, 19:12   |  #21  
Yeni Üye
24 mesaj

Windows'u düsünürsek ve suan da iyi bir seçenek olan C#'1 bu hesaba katarsak sonuç olarak C# denilebilir C++'a oranla biraz daha kolay fakat ben gercek* bir programlama dili ögrenecem diyorsan C++ iyi bir dercih, bu dercihte borlan, visualStudio isimleri kafa kar1st1rmamal1 cunku bunlar Kod yaz1m ve Derleme arac1 dil DEGIL

*gercekten kas1t: her 1ht1yaca cevap veren

Bekmez
19-04-2006, 03:59   |  #22  
Taze Üye
5 mesaj

c++ kardesim benim ne yapacan sen gerisini. windows ortamlarini dusunuyor isen,

ibrahim bekmez
azerbaycan baku
az. tek. uni. bil. muh.