programsız harici harddiske şifre koymak

karabasan555
20-04-2013, 07:09   |  #1  
karabasan555 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

harici harddiskime şifre koymak istiyorum..genellikle işlerimi programlar % 100 güvenilirlik veremeyecekleri için programsız halletmeye çalışırım..programsız bunun bir yolu varmıdır..dosya şifreleme için küçük programları sıkıştırarak şifreleyebilirsin diyorlar..ama ben büyük dosyaları şifreleyeceğim, 1 tb lık dökümandan bahsediyorum..hem sıkıştırma pek sağlıklı olmaz..dolayısıyla direk harici harddiski şifrelemek istiyorum..

ben sadece kendi bilgisayarımda acıp-kapıyorum harddiski,başka pc lerde açmayacağım, ayrıca windows 7 kullanıyorum..illede şifre kullanacaksam önereceğiniz sağlam güvenilir bir program var mı..şifreleyim derken kendi dosylarıma ulaşamaz duruma gelmek istemiyorum..%100 güvenilir olması gerek..  StorageCrypt  ve TrueCrypt  çok öneriliyor hangisini tavsiye edersiniz..bana kimse %100 güvenli demesin..bakın bir arkadaş şunu demiş formun birinde..

"storage crypt baya zamandır sorunsuz calısıyordu
dün pc ye format cektım hdd takınca gizlenmıs olan bolum acıkta idi
şifre giriyorum ama fatal error yazıp % 50 kalıyor "

böyle sorunlarlada karşılaşabiliyor millet..

karabasan555
20-04-2013, 16:27   |  #2  
karabasan555 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

yokmu fikri olan =)

badwizard
20-04-2013, 16:42   |  #3  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

NTFS dosya sistemi şifrelemesini kullanabilirsin, ancak sistemine format attığında tekrar açabilmek için şifrelemede kullandığın sertifikayı yedeklemelisin. şifreleme işlemi bittikten sonra diskin başka makinaya bağlandığında içindeki dosyalar ve adları görünür ama içerikleri okunamaz, örneğin bir txt dosyası olduğu gibi görünür ama içi açılamaz.