Projectorlerden anlayan var mı ? acer k11

Kapalı Hesap (107285)
25-11-2010, 13:15   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
853 mesaj

Arkadaşlar şöyle bir ürüne rastladım http://www.acer.de/acer/productv ... 21k=1&CRC=710129570
minik ve uzun ömürlü olması dikkatimi çekti. Yalnız bu konuda hiç bilgim olmadığından emin olamadım. Şimdi bunu alıp düzüstüye bağlayarak ( dvı ve vga portu var ) gittiğim yeri sinema salonuna çevirebilir miyim ? ne kadar kaliteli ve büyük görüntü alabilirim ? Özellikle şöyle akşamları bir film alıp takıyım odanın bi duvarını tamamen ekrana çevirip ( 2ye 2.5 m gibi bir görüntü boyutu olmalı ) eşle dostla rahat rahat sinema keyfi yapıyım diyorum :) ne diyorsunuz ne derece verimli olur ?

Erşah
25-11-2010, 14:24   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Öncelikle projektör almadan önce izleyeceğin filmlerin full hd olmasına özen göster.Çünkü projektörle beyaz perdeye yansıtacağın görüntü , düşük kaliteli bir videoda çok kötü olacaktır.Ayrıca sinema salonlarının püf noktası zifiri karanlık olmalarıdır.
 Ürüne gelince ürün pek kaliteli bir şey değil.Bu sinema izlemek için değilde daha çok slayt gösterisi için yapılmış bir makina gibi.

Son Düzenleme: Erşah ~ 25 Kasım 2010 14:26
Kapalı Hesap (107285)
25-11-2010, 15:14   |  #3  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

1- yalnız full hd yani 1080 p çözünürlüklü hiç projector göremedim yani filmin full hd olması birşeyi değiştirir mi?
2-geceleri ev ortamındaki karanlık yeterli olmaz mı ? 
3-bu cihaz slayt için ise sinema için nasıl birşey gerekir ?

Ekleme: evet 1080 p çözünürlüklü olanlar varmış ancak biraz tuzlular 4.000 tl kadar... PANASONIC PT-AE4000 

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (107285) ~ 25 Kasım 2010 15:37
Kapalı Hesap (154666)
25-11-2010, 15:46   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: hkndvc  
Arkadaşlar şöyle bir ürüne rastladım http://www.acer.de/acer/productv ... 21k=1&CRC=710129570
minik ve uzun ömürlü olması dikkatimi çekti. Yalnız bu konuda hiç bilgim olmadığından emin olamadım. Şimdi bunu alıp düzüstüye bağlayarak ( dvı ve vga portu var ) gittiğim yeri sinema salonuna çevirebilir miyim ? ne kadar kaliteli ve büyük görüntü alabilirim ? Özellikle şöyle akşamları bir film alıp takıyım odanın bi duvarını tamamen ekrana çevirip ( 2ye 2.5 m gibi bir görüntü boyutu olmalı ) eşle dostla rahat rahat sinema keyfi yapıyım diyorum :) ne diyorsunuz ne derece verimli olur ?
Ürünü inceledim ancak alamanca olduğu için anladığım kadarıyla yanıtlayayım.
1- Ürün LED aydınlatmalı olup oldukça uzun ömürlü. Isı ve güç tasarrufu oldukça iyidir.
2- 200 Ansilümen olduğunu anladım. Bu ölçüdeki bir aydınlatma ile büyük boyutta görüntüler çok zayıf ve silik olacaktır. Bahsettiğin 2-2.5 metrelik boyutlarda görüntü için kontrast oranı neredeyse 200/1 e düşebilecektir. Böyle bir görüntüyü izlemek için ortamın tamamen karanlık olması gereklidir.
3- DLP özelliği olup olmadığını tam anlayamadım. Bu özellik var ise çok daha iyi çözünürlük alabilirsin. Ancak VGA modu çok fazla çözünürlüğe izin vermez.
Yine de çok pahalı bir ürün değilse (max 1000 TL) ürün kullanlılabilir. Yüksek boyutlu perdeler olmasa da 100-120 cm lik bir yatay boyut düşünülebilir. Bu da yaklaşık 140-150 cm lik bir ekran demektir ki oldukça büyük sayılabilir.

bosluk
25-11-2010, 17:00   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Bu LED lambalı, 20 bin saatin üzerinde sunum yapabilen yenilikçi projektörlere zamanının çok ötesinde modellerle Casio katıldı aslında. 2500 lümen gücü var ve cihazda hem kablosuz, hem de dahili olarak slayt, vs.. gösteren kart okuyucusu var. Tabi cihazlarının fiyatları yurtdışında 1600, ülkemizde 4500 lira kadar :P Birileri kaçak maçak getirirlerse ciddi ciddi almayı planlamıyor değilim. 7 metreye 7 metre ebadında görüntüyü gayet net verdiğini yazmışlar, kendinden zum özelliği de var, harika birşey :)

Bahsettiğiniz projektör de evet aslında arkadaşlarımızın dedikleri gibi görüntü kalitesi düşük de olsa, zaten 20 bin saat ve üzeri Casio dışındaki 5-6 model (şu an fazla led model çıkmadı henüz) de birbirinin benzeri olduklarından, aralarından en yüksek kalite görüntüyü verebilen (bir tane daha var aslında ama fiyatı Acer'den baya daha pahalı) led cihazı diyebiliriz.

Kapalı Hesap (107285)
25-11-2010, 17:24   |  #6  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Bahsettiğin 2-2.5 metrelik boyutlarda görüntü için kontrast oranı neredeyse 200/1 e düşebilecektir. Böyle bir görüntüyü izlemek için ortamın tamamen karanlık olması gereklidir.
üstte yazmıştım ama tekrar sorayım geceleri ev ortamındaki karanlık yeterli olmaz mı ? ev 7. katta dışarıdan ışık gelmiyor pek perdeyi çektim mi zifiri karanlık olmasa da ona yakın derecede karanlık oluyor.

DLP özelliği olup olmadığını tam anlayamadım. Bu özellik var ise çok daha iyi çözünürlük alabilirsin. Ancak VGA modu çok fazla çözünürlüğe izin vermez.
DLP özelliği ve HDMI var. dvı to hdmı dönüştürü ile kullanabilirim. sd cart ve usb yuvası da varmış filmleri ona atıp direk oynatabilirim tabi teknik olarak mümkümse.

Yine de çok pahalı bir ürün değilse (max 1000 TL) ürün kullanlılabilir. Yüksek boyutlu perdeler olmasa da 100-120 cm lik bir yatay boyut düşünülebilir. Bu da yaklaşık 140-150 cm lik bir ekran demektir ki oldukça büyük sayılabilir.
fiyatı 750-800 tl civarı. 

Tüm bu yazdıklarımla birlikte ne son olarak ne diyebilirsiniz ? yani bu şartlarda 100-120 cm den fazlasını kaldırmaz diyorsanız gerek yok çünkü ortalama bir lcd tv den çok fazla farkı olmaz diye düşünüyorum. ancak bahsettiğim ev ortamında ve cihaz özelliklerinde 2 * 2.5 m gibi boyutlarda kaliteli görüntü alabileceksem satın almayı düşünürüm.

Aslında bu kadar yazmaktansa ürünü uygun koşullarda deneyebileceğim bi mağaza bulup karar vermek daha mantıklı galiba :)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (107285) ~ 25 Kasım 2010 17:29
bosluk
25-11-2010, 19:56   |  #7  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj
Aslında bu kadar yazmaktansa ürünü uygun koşullarda deneyebileceğim bi mağaza bulup karar vermek daha mantıklı galiba :)
Doğru Beğendim yanlız ben denedim bunları birebirKahkaha 1 metreden fazlasında görüntü o kadar berbatlaşıyor ki, renkler kayıyor, çözünürlük matlaşıyor, görüntüler buğulaşıyor, vs.. vs.. Zaten karanlık dışında normal ofis sunumları için uygun cihazlar değil bunlar. Bi casio işte fevkalade, o da fiyatı abartmış durumda Geek

Kapalı Hesap (154666)
25-11-2010, 21:23   |  #8  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Şu anki durumlara göre kararı almadan önce görüp test ederek karar vermen gerekir..
Bence...
Eğer karanlık ortam ki sağlayabiliyorsun benzer ortamı orada görüp büyütme oranını gözlemleyebilirsin..

Kapalı Hesap (107285)
26-11-2010, 13:43   |  #9  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

Anlaşılan düşündüğümü yapabilmem için bu cihaz biraz yetersiz kalıyor. Daha iyi birşeyler bakmak gerekiyor ki o da hesaplarıma göre bir çiftin ayda 2 seferden olmak üzere 5-6 yıllık sinema bileti ücretine denk geliyor :) Bunun bir de orjinal film ve 1. sınıf perde ücreti var...yani sözün özü sinemayı da dışarıda izleyelim artık, sosyalleşiriz, hava değişimi olur vs vs. :) 

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (107285) ~ 26 Kasım 2010 13:44
Kapalı Hesap (154666)
26-11-2010, 13:57   |  #10  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Anlaşılan düşündüğümü yapabilmem için bu cihaz biraz yetersiz kalıyor. Daha iyi birşeyler bakmak gerekiyor ki o da hesaplarıma göre bir çiftin ayda 2 seferden olmak üzere 5-6 yıllık sinema bileti ücretine denk geliyor :) Bunun bir de orjinal film ve 1. sınıf perde ücreti var...yani sözün özü sinemayı da dışarıda izleyelim artık, sosyalleşiriz, hava değişimi olur vs vs. :) 

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler...

Sen almıyacaksan ben alayım bari o projektörü.

Kapalı Hesap (107285)
27-11-2010, 12:45   |  #11  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
Sen almıyacaksan ben alayım bari o projektörü.
abi son bir tane kalmadıya beğenen herkes alsın :)