Q9400 overclock da +0.5 çarpanı aktif edemiyorum!

radyoaktif
11-03-2014, 11:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler.

Sistemim bu:
Intel Q9400 Core2 Quad
Anakart: Gigabyte EP45T-UD3R
Ram: Corsair 8GB (2X4GB) vengeance DDR3 1600mhz
Ekran kartı: Nvidia GTX 460
İşlemci soğutucusu: Akasa Venom
Güç kaynağı: High Power 460W

Sorunum ise işlemciyi 2 yıldır diğer tüm ayarlar auto olmak şartı ile 8.5x412= 3502Mhz değerlerinde kullanmama rağmen artık 8 çarpan da +0.5'lik çarpanın çalışmıyor olması!

Sistemi 2 yıldır aynen bu overclock değerlerinde kullandım;

Ama artık (3 gün öncesine kadar)sistem üzerinde işlemcinin takviye +0.5'lik çarpanı gözükmüyor;

İlginçtir ki çarpanı 7 ye aldığımda +0.5'lik takviye çarpan devreye giriyor. Halbuki ben 2 yıldır işlemci çarpanını 8+0.5'de stabil bir şekilde kullanıyordum. Acaba ekran kartı ile mi alakalı dedim çünkü 2 gün önce Nvidia 9800GT ekran kartımı Nvidia GTX 460 ile değiştirdim ondan sonra +0.5 çarpan devre dışı oldu.

Yukarı da paylaştığım bios ayarlarında olası tüm durumları denedim sanırım ama nafile. İşlemci çarpanı 8'de iken +0.5 çarpan sistemde gözükmüyor, sadece çarpan 7'de iken +0.5'lik çarpan sisteme toplam 7.5 çarpan şeklinde yansıyor. Sorun yeni aldığım GTX 460 ekran kartından kaynaklanabilir mi diyeceğim ama anlamadım. Bu ayarları 2 yıldır kullanıyorum, ekran kartını değiştirdikten sonra böyle bir sorun gördüm.

İşlemciyi sırf 3.5Ghz'ye sabitlemek için çarpanı 8'de bırakıp fbs'yi 438 yapıyorum 8x438= 3504 oluyor. Ama bu seferde ramler 1752mhz'ye fırlıyor. Ben sırf işlemciyi fazla yormamak için çarpanı 8.5 yapıp fsb düşük tutarak 412 yapıyordum oda 8.5x412= 3.5Ghz oluyordu, ramlerde 1648mhz civarında rahat rahat çalışıyordu. Halbuki şu anda işlemci 8x438= 3.5Ghz, ram= 1752mhz de iken crysis 3'ü oynarken yarım saatte bir ekran kilitlenip öyle takılı kaldı 2,3 kere, özellikleri de yüksek, normal yapmama rağmen durum değişmedi, artık işlemciden mi yoksa yeni aldığım GTX 460 ekran kartından mı bu sorunu yaptı bilmiyorum ama ben işlemcinin üstüne atıyorum çünkü kart sağlam, yada anakartta da sorun olabilir PCI Ex 100 alınca da bir kaç kere dondu. Halbuki +0.5'den 3 gün öncesine kadar aldığım gibi bi takviye alsam fsb'yi 412'ye çekip ramleride işlemciyi de rahatlayacağım. Bios'u sıfırladım, en son sürüme (F8) update ettim, ayarlarının altından girdim üstünden çıktım yok yok bu +0.5 çarpanını kullanamıyorum.

Şu anki mecburi bios ayarım;

ve sisteme yansıması aynen bios'da gözüktüğü gibi

Lakin dediğim gibi şu +0.5'lik çarpanı tekrar eskisi gibi devreye sokabilirsem fbs'yi düşürüp ram'leride işlemciyide rahatlatabilirim zira dediğim gibi crysis 3'de bu değerlerde iken yarım saatte bir sistem kilitleniyor. Ekran kartı yeni onda sorun yok, sorun ya işlemcinin bu overclock değerlerinde yada anakartta. Lakin 8.5x412= 3.5Ghz de oyunlarda hiç böyle bir donma yaşamamıştım ondan eminim. Yani 2 yıldır 3 gün öncesine kadar kullandığım overclock değerlerim durduk yere neden böyle bir bozulma yaptı anlamadım. Kasada bu 3 gün içinde tek değişen Nvidia GT 9800 ekran kartım yerine gelen Nvidia GTX 460 oldu. Onunda bu işlemcinin +0.5 çarpanının sisteme yansımama durumu ile bir alakası olabilir mi diye defalarca düşündüm ama bir sonuca varamadım.

Sorunun neden kaynaklandığını bilen bir arkadaş yardımcı olursa minnettar kalırım. Selametle

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 12 Mart 2014 16:57