Qosmio F55: Laptop'ta GPS ne kadar gerekli?

CHIP Online
18-06-2008, 18:37   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Toshiba'nın Qosmio F55'i GPS desteğine sahip. Peki ama bu destek gerçekten gerekli mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Qosm ... r-gerekli_7373.html

Dün yayınladığımız haberimizde, Toshiba'nın yeni laptop modellerinde de Blu-Ray'e yer vermeyeceğini, bunun yerine upscaling ile standart çözünürlüğü HD'ye yaklaştırma yolunu seçtiğini duyurmuştuk. Ancak Toshiba'nın şaşırtıcı hamleleri bu kadarla da kalmadı. Şirket, şimdi de karşımıza GPS ile donatılmış yeni Qosmio'su ile çıkıyor.

Qosmio F55, 15,4 inçlik ekrana sahip olan Windows tabanlı bir laptop. Ama onu farklı kılan, özellikleri arasında bir de Garmin GPS'in bulunması. Yani F55 ile gittiğiniz yeri veya yol durumunu, GPS'in de yardımıyla rahatça bulabileceksiniz.

Şimdi soru şu: Bir laptop'ta GPS desteğinin bulunması gerçekten işlevsel olabilir mi? Otomobilinizde giderken, yan koltukta açık duran 15,5 inç'lik bir laptop ne kadar kullanışlı olabilir? Eğer sıkışık trafikte bir otobüsün içerisinde tıkılıp kaldıysanız ve eve ne kadar kaldığını kestirmiyorsanız, belki o zaman GPS'li Qosmio işinize yarayabilir. Ama yinde de bir laptop'a GPS özelliği eklemek bize çok da gerekli gibi görünmedi. GPS'li bir laptop gerçek anlamda hayatı kolaylaştırabilir diyorsanız, o zaman bizi ikna etmeniz gerekecek. Yorumlarınızı bekliyoruz...

Tüm konu: Qosmio F55: Laptop'ta GPS ne kadar gerekli?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Laptop'umda GPS olmasını isterdim, çünkü...

hasansentas
18-06-2008, 20:01   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Ben isterdim.
Tamam seyehatanında kullanmak pek pratik olmayacaktır o kesin.
Ancak GPS cihazı herzaman gideceğiniz yolu anında göstermesi için kullanılmak zorunda da değil.
O anda bulunduğunuz yerin tam koordinatlerını bulmak, Google earth'e çektiğiniz resimleri eklemek için avantajlı olacağını düşünüyorum.
Ayrıca GPS ilavesi çok fazla bir maliyet getirmez sanırım.
Bu cihazlar harici olarak 99-150 ytl arasına bulunabiliyor.
Aslında Google Earth olmasa gerekli görmeyeceğim birşey ama ikisi bir arada güzel olur bence.

neverofnever
18-06-2008, 23:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Ben olmasını isterdim örneğin bir tatile gidiyorum ve arabamla yoldayım nerede olduğumu öğrenmek için arka koltuktaki oğluma söylüyorum ve nerede olduğumuzu öğrenip tahmini gerekli süreyi hesaplıyoruz ki ona göre mola verip ihtiyaçlarımızı giderelim.Yada tekrar bu arabada gidiyorum ve kayboldum ?
Bunun için google earth'den bulunduğum yerdeki dağların şekillerine bakarakmı nerde olduğumu öğreneceğim ?

eminkaragulle
19-06-2008, 15:14   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Ben isterdim. seyahat esnasında da çalınma durumunda da laptopun bulunabilmesi için gayette güzel olur. :)