Quad 6600 alcam OYUNLARDA problem olur mu?

prizma
16-08-2007, 23:31   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

4 cekirdek pc alcamm...acaba oyunlarda uyumsuzluk donma vb..olur mu?..yoksa oyunları hiç mi açmaz...4 cekirdek olanlar weya bu konuda bilgisi olanlar yazarsa iiolur.. haftaya almayı dusunuyom eğer oyunları acmaz weya oyunlarda problem cıkartacaksa wazgecebilirim...ama almakta istiyom..

efsanefenerli1907
16-08-2007, 23:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
518 mesaj

Herhangi bi problem yaşamazsın bildiğim kadarıyla...

uGuR.uK
16-08-2007, 23:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

4cekirdeklerin bazı uygulamalarda(oyunlarda dahil)sorunları oldugu doru, ayrıca 4cekirdek oyle pek bi performans artısı saglamıo sadece cebine yazık olur, al bi core2duo islemci yanında guzel frekanslı bi ram. krallar gibi acarsın herseyi diger bilesenleride yerli yerinde alırsan. bana kalırsa hic quad'la falan ugrasma, degmez zarar etmis olursun yani...

prizma
17-08-2007, 08:36   |  #4  
OP Yeni Üye
36 mesaj

mesela ne gibi bi sorun..ooyunu hıc mi acmıyo yoksa başka bişey mi? somut olarak  karşılaştığın gördüğün bişi war mı ?cod 2 de sorun olduğunu duymuştum işalla cod 2yle sınırlı kalır..2 cekırdek de alırım ama almışken 4 olsun ... paraya yazık olmaz 2 milyara kadar yolu war....tek endişem hiç bi oyunu acmayacağı ole bişide olmaz heralde.  ikilemde  kaldım...

Borga-x
17-08-2007, 08:42   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Core2Duo serisi alırsan hiçbir sorunla karşılaşmazsın. Quadları hıc gormedım ve sorun çıkarttıklarını sanmıyorum (-ki çıkartsa bile çözümü çok basit oldugundan sorun olmaz)Almışken 4 alıyım mantıgı bilgisayar sektorunde pek geçerli bir terim değil. Senin alacagın işlemci daha cok profesyonel tasarımcı ve render alan 3Dmax dedlileri için... Sana hıcbır sekılde hız kazandırmayacagı gıbı cebıne de zarar. O işlemciye o kadar para vereceğıne core2duo serısı alırsın bır tane 2 çekirdek elinde kalan parayı ekran kartına yatırırsan oyunlar ıcın daha ıyı olur. Şu anda AMD4800 bile alsan senı haydı haydı goturur.

Sana önerim P35 yongalı bir anakart alman olacaktır.

prizma
17-08-2007, 09:06   |  #6  
OP Yeni Üye
36 mesaj

demek sorun cıksada cözümü basit ...paranın yazık olacağıını düşünmüyom ..benım acımdan sorun oyunları acıp acmaması...performasdan benım anladığım oyunu acsın donmadan oyniyim..ince detaylara girmiyom....bi de anakart olarak Quad 6600 a uyumlu

965 chipset nasıl dır??

yongayla cipset arasında bi fark warmı hangisi ii hangisi kötü?
bide oyunu oynuyosun ama görüntü kesik kesik akıcı değil bu işlemcidenmi yoksa ekran kartındanmı kaynaklanıyo??

Borga-x
17-08-2007, 09:18   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Goruntunun kesık kesık gelmesı ekran kartından kaynaklanan bır sorundur.Aslında sorun değilde kapasıtesı o kadar dıyelım. Dusuk model alırsan karsılaşacagın sorunların en başında gelır.

Yonga ve chıpset aynı seyler bırısı turkce dıgerı ıngılızce tanımı. Anakart yongasını (chıpsetını) 965 alma.Sana söyledigim P35 yongalı bır anakart alman senın ve sıstemın gelecegı ıcın daha ıyı olur. İlerde cıkan Intelın işlemcilerine daha uyumlu bır yongadır. Örnek istersen MSI P35 Neo-F kartına bakabilirsin. Bunun dısında Asus Commando'da cok sağlam bır anakarttır ama yongası eskıdır...

Çözüm basit nedir çözümü bazı oyunların websıtelerınde ve Intelın kendı sıtesınde 4 çekirdekliler için bir iki sürücü vardır.bunları yuklersen sorun kalmaz.

Oyun ıcınde hala donma yaparsa şöyle bir taktık ızleyebılırsın. Oyun sırasında Ctrl+Esc  veya windows tuslarına basarsın. masaustun gelecektır. Burda Ctrl+alt+del tuslarına bastıgında ufak bır pencere cıkar burdada görev yöneticine geçmesilin.

Görev yonetıcısınde oyunun bır kısayolu vardır buna sağ tus yapıp en alttakı satırı secersen (bendekı ıngılızce go to process yazıyor) burda programın kaç çekirdeği kullandıgını görürsün. burdakı tıklerı sadece 1.işlemci harıc hepsını kaldırırsın.Oyunun tek çekirdeki çalışır

ufuks
17-08-2007, 10:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Öncelikle mantıklı bir oyun bilgisayarı toplayacaksan quad core ile işin olmamalı.1333 fsp Core 2 duolaradan alsan hatta cok daha ucuz aMD 5000+ 5200+ gibi işlemciler işi fazlasıyla ve en iyi şekilde görür.Oyun bilgisayarında işlemciden ziyade ekran kartı ve ramlere önem vermelisin.Eğer oyun bilgisayarı istiyorsan butceni yaz biz sana kurmaya çalışalım birşeyler.Ha illa Q serisi alacam diyorsan sorun olmaz.Ama tekrar soluyorum mantıksız.

Borga-x
17-08-2007, 10:46   |  #9  
İlk Maestro
11,767 mesaj
ufuks
Öncelikle mantıklı bir oyun bilgisayarı toplayacaksan quad core ile işin olmamalı.1333 fsp Core 2 duolaradan alsan hatta cok daha ucuz aMD 5000+ 5200+ gibi işlemciler işi fazlasıyla ve en iyi şekilde görür.Oyun bilgisayarında işlemciden ziyade ekran kartı ve ramlere önem vermelisin.Eğer oyun bilgisayarı istiyorsan butceni yaz biz sana kurmaya çalışalım birşeyler.Ha illa Q serisi alacam diyorsan sorun olmaz.Ama tekrar soluyorum mantıksız.
Ufugun bu yorumuna da katılıyorum.

efsanefenerli1907
17-08-2007, 10:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
518 mesaj
ufuks
Bencede bi oyun bilgisayarı istiosan Q serisine yatıracağına parayı ekran kartına yatır.Ama sen ben işlemcininde ekran kartının da en kalitelisini alabilirim diosan senin bileceğin iş...

uGuR.uK
17-08-2007, 10:59   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ya quaddaki sorunlar hic acmıo diilde oyun sırasında kitlenmelere veya atmalar gibi oluo, bunun cozumuyle ilgili bikac forudma birden bircok konu acan magdurları gormustum, ki bu bi sorun diil aslında uygulamaların 4cekirdekle calısmak icin optimize edilmemis olması. bu yuzden quad alma demistim ben, eger onun nimetlerinden tam olarak faydalanmak istiosan os'dan programlarına bircok seyin 4cekirdekle uyumlu calısabilmesi icin ayarlanmıs olması gerekir. diger arkadaslar guzel oneriler yapmıs, "quad yerine c2d al, ona vercegini ekran kartına yatır" gayet mantıklı bende katılıorm onlara ;)

black_flood
17-08-2007, 11:57   |  #12  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

şunu söyleyim yaşayacağın kesin çünkü çift çekirdekte ilk çıktığında yaması çıkarılana dek birçok oyun hata verebiliyordu.4 çekirdektede yaşayacağın kesinbunu hiç deymez zaten windowslar bunu destekleyemiyor helede xp home,vista,vista home,home premium bunların hiçbiri dört çekirdeğe destek veremiyor.opsiyonel olarak çalışyor sadece gerçekte desteklemiyorlar.xp pro, 64xp,vista ultimate ve 64 bit serisi bu cpu türlerini destekliyor.

Borga-x
17-08-2007, 12:07   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Xp pro 4 çekirdek desteği yok diye bliyorum. Çoklu çekirdek Vİstayla beraber geldi öyle değilmi?

uGuR.uK
17-08-2007, 12:11   |  #14  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Borga-x
Xp pro 4 çekirdek desteği yok diye bliyorum. Çoklu çekirdek Vİstayla beraber geldi öyle değilmi?
evet

prizma
17-08-2007, 12:35   |  #15  
OP Yeni Üye
36 mesaj

öneri ve bilgileriniz için sağolun...iyice  kafam karıştı...peki yama nasıl oluyo?? her oyun için bi yamamı war??yoksa bi yama yuklersek tum oyunların yamalarını yuklemiş mi oluyoz??.benim anlamadığım 2 cekirdekte sorunu olmayan oyun 4 çekirdekte sorun yapıyo yazılımla ilgili bişi heralde....neyse heralde 2 çekirdek alcam gibime geliyo....

Borga-x
17-08-2007, 12:38   |  #16  
İlk Maestro
11,767 mesaj

yazılımların bir kısmı 4 çekirdeği destekler solidworks, ^Dmax, Maya gibi grafik tabanlı model ve render programları kullanır 4 çekirdeği. Renderda CPU'ya cok iş dustugunden ne kadar fazla CPU o kadar çabuk iş demek.

uGuR.uK
17-08-2007, 12:45   |  #17  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

suan icin hicbir oyunun oyle 4cekirdek yaması yok bildiim kadarıyla ki suan 4cekirdek "lüks" sınıfında yani, c2d almakla en iisini yapmıs olursun

Borga-x
17-08-2007, 12:53   |  #18  
İlk Maestro
11,767 mesaj
elazigli
suan icin hicbir oyunun oyle 4cekirdek yaması yok bildiim kadarıyla ki suan 4cekirdek "lüks" sınıfında yani, c2d almakla en iisini yapmıs
Katılıyorum sen bıze bütçe siylersen bız sana 3-4 sene gidece bir sistem toplarız sana alternatıf olur. sen bılırsın tasbı

blackhawkmilan31
17-08-2007, 13:20   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj
elazigli
suan icin hicbir oyunun oyle 4cekirdek yaması yok bildiim kadarıyla ki suan 4cekirdek "lüks" sınıfında yani, c2d almakla en iisini yapmıs
Duyduğuma göre AMD bir program çıkartıyormuş çoklu çekirdekliler için.İstediğin zaman istediğin çekirdeğe ayarlayabiliyorsun.Ne kadar doğru bilmiyorum.Sadece söylenti...

prizma
17-08-2007, 13:40   |  #20  
OP Yeni Üye
36 mesaj

acıkca bilgisayar konusunda yeterli bilgi tecrübeye sahip olmadığım için marka olcam...toplama alamam.toplama alsam nerden alcam nası alcam nası takcam bozulduğunda kıme gidecem cok uğraştırır anlamadığım için.....hp dell e baktım aradığım nitelikte bulamadımm..casper da daha çeşitli...sistem şu

Intel® Core™ 2 Quad Q6600

·  Orijinal Microsoft® Windows VistaTM Home Premium   

·  Intel® 965 chipset anakart

·  512 MB 8500GT PCI-E Ekran Kartı

anakarrt ve ekran kartı yaramaz ama yapaccak bişi yok..1400 dolar

bide şu war

Intel® Core™ 2 Duo İşlemci E6750 (2.66 GHz)

·  Orijinal Microsoft® Windows Vista®  Home Premium

·  Intel® G33 chipset anakart  

·  512 MB ATI X1550 PCI Express Ekran Kartı

bununda ana kart ekran kartı  yaramaz...1039 dolar..
en azından bunu alıp anakart we ekran kartını değitirecem değiştiriyolarmış. 4 cekirdek almassam bunu alcam..

aslında dell almayı düşünuyom ama ondada model yok.. bana dell  in oyun için önereceniz model war mı?xps ler war 5000 bin dolar..o kadar weremem..werecem en fazla 2 milyar...

blackhawkmilan31
17-08-2007, 13:46   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Hazır mı alacaksın ? Sen bilirsin.Hazır pc'ler kazık olur.Ama sana kalmış birşey sen bilirsin.O gösterdiğin pc'lerden oyun bilgisayarı olmaz.1 sene sonra kafanı taşlara vurursun.2000 ytl'ye çok manyak sistem kurulur,2-3 sene seni taşır.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 17 Ağustos 2007 13:56
prizma
17-08-2007, 13:52   |  #22  
OP Yeni Üye
36 mesaj

toplama alamam yani...kazık olurda napimmm...o zaman markalı önerebiliyosan alırım hemen???...2 milyarı gecmicek..

efsanefenerli1907
17-08-2007, 13:56   |  #23  
Yıllanmış Üye
518 mesaj

Nerede oturuosun kardeş belki sana bilgisayar toplatabileceğin bi yer önerebiliriz . Hazır bilgisayarlarda aradığınu bulman çok zor...

efsanefenerli1907
17-08-2007, 14:13   |  #24  
Yıllanmış Üye
518 mesaj

Senin için hazır PC lere bi göz gezdirdim bulabildiğimin en iyisi bu...Bu da kötünün iyisi o ekran kartıyla en fazla 1 yıl adam gibi oyun oynayabilirsin.Çoğu ekran kartı olarak 1650XT fln koymuş eğer DX10 destekli istemem diosan onları tercih et.Adam gibi DX10 destekli ekran kartı takılı aletlerin hepsinin işlemciler Quad...

Bi de bunlar var casper dan pahalı ve gereksiz ama adam gibi ekran kartı olan bi bunları  buldum...İlki yukarıda verdiğim modelle aynı fiyatı uygun ama ekran kartı kötü diğer ikiside pahalı...

Yani tekrar başa dönüoruz istediğin gibi bi PC yi hazır olarak bulman neredeyse imkansız.Araştır bi şekilde gerekirse sadece parçaları toplatabileceğin bi bilgisayarcı bul internetten getirtirsin.Bi problem olduğunda da toplattırdığın bilgisayarcıya gidersin...Böyle ya gereksiz çok para vericeksin yada istediğini alamıycaksın...2000 YTL ye biz sana rahat rahat uzun yıllar götürecek bi PC toplayabiliriz...

blackhawkmilan31
17-08-2007, 14:22   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Vatan Bilgisayar'da ki pc'ye bir de extra'dan 8800 GTS (320MB) alırsa güzel olabilir.