Qualcomm'dan Wi-Fi'ı üçe katlayacak teknoloji

CHIP Online
08-04-2014, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tanıtılan bu yeni teknoloji, Wi-Fi hızlarımızı üçe katlamayı vaat edecek kadar iddialı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/qua ... eknoloji_46419.html

Resimlerle: Adım adım: Kablosuz ağınıza anten dopingi

Wi-Fi standartları, gereksinimleri her geçen gün artan içerikleri sorunsuzca aktarabilmek için geliştiriliyor. İlk WiGig ürünlerinin 2014'te ortaya çıkacağını duymuştuk, şimdi ise Qualcomm, Wi-Fi'ı daha da hızlandıracak MU-Mimo teknolojisini duyurdu.


MU-Mimo (çoklu kullanıcı, çoklu giriş ve çoklu çıkış), kablosuz ağlarda önemli bir atılım olarak kabul edilecek. Wi-Fi erişim noktaları, şu an kendisine bağlananlara sırayla hizmet veriyor, yani sadece tek bir kişi hizmet alırken, diğerleri bekliyor. Birkaç senedir üzerinde çalışılan MU-Mimo ise birden çok kullanıcı grubuna veri gönderebiliyor. Qualcomm, MU-Mimo'yu kullanmanın sol şeridi kullanmaya benzediğini söylüyor: "Wi-Fi otobanında bir değişiklik yok, ancak diğer kullanıcılarla gruplanmak, çok daha hızlı gitmenizi sağlarken, diğer şeritlerin de yoğunluğunu azaltıyor."


Qualcomm, ağın ve ağı kullananların MU-Mimo'yu kullanmaları halinde ağ hızlarının 2-3 kat hızlanacağını söylüyor. Bu teknolojiyi kullanmayan cihazlar da performansa artık görecekler, ancak bu MU-Mimo'yu kullananlarınki kadar çok olmayacak.


Qualcomm, MU-Mimo çiplerini Wi-Fi kullanan kablosuz router, erişim noktası, akıllı telefon, tablet üreticilerine satmayı planlıyor. Firmanın yeni teknolojiyi tüketicilere satışa sunmadan önce 2015'in ilk çeyreğinde gösterme planları da var.

Tüm Konu: Qualcomm'dan Wi-Fi'ı üçe katlayacak teknoloji

Resimlerle: Adım adım: Kablosuz ağınıza anten dopingi

Kaynak: www.chip.com.tr