Ram Dolmadan neden Kasar ?

wd1001fals
17-03-2011, 18:17   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

Çok garip Bir Durum (Ram)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Şimdi elimde 2 Gb ram var ...Onboard kullandığım için 1.75 Kullanılabilir gözüküyor .

Buraya kadar tamam

İyi ama dikkat ettim ram kullanımı 1 GB 'a geldiğinde PC kasmaya başlıyor. Halbuki 750 mb daha boşluk olması lazım

Ram tam olarak dolmadan kasmaya başlamasının Nedeni sizce Ne olabilir ?

---------- Post added at 18:07 ---------- Previous post was at 17:55 ----------

Resminide koydum ,677 mb Kullanilabilir yazıyor ama dediğim gibi hafiften kasmaya başladı (şu anda ram 1gb dolu)

Son Düzenleme: wd1001fals ~ 17 Mart 2011 18:19
Banned
17-03-2011, 18:20   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

İşletim sistemi xp ve ekran kartıda paylaşımlı ise  bu şekilde sorun olabilmekte.  Hele birde işlemci birden falz çekirdekliyse xp iyice darboğaza girmekte.

wd1001fals
17-03-2011, 18:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj

Yooo windows 7 Kullanıyorum

Ekran kartı paylaşımlı ama 128mb side port memorysi var

işlemcim 3 çekirdekli

Ha bide şunu belirtiyim , Kasıyor derken Firefox Kasıyor , başka bir kasılma yok

firefox 600 mb rem yiyor

Son Düzenleme: wd1001fals ~ 17 Mart 2011 18:25
firaristt
17-03-2011, 18:27   |  #4  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

o durum bende de oluyor. arkada çalışan cins bir program buna sebep oluyor olabilir yada virüs. Birde HDD yavaş kaldığı zamanlarda donmalar ve yavaşlamalar olmaya başlar :D Bu çok iyi bir sisteminiz olup oyun oynarken winrardan dosya sıkıştırmaya yetecek işlem gücüne sahip olup HDD'nin yetiştirememesi ve yavaş kalmasından dolayı kasılmaların ve donmaların olmasına neden olur. HDD'nizin okuma ve yazma hızları ne kadar? Disk defrag yapmanızı tavsiye ederim :D Birde ram test yapın ramlerde sorun olabilir(pek sanmıyorum ama)

Barış
17-03-2011, 18:30   |  #5  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: wd1001fals  
Yooo windows 7 Kullanıyorum

Ekran kartı paylaşımlı ama 128mb side port memorysi var

işlemcim 3 çekirdekli

Ha bide şunu belirtiyim , Kasıyor derken Firefox Kasıyor , başka bir kasılma yok

firefox 600 mb rem

firefox'da kullandıgınız bütün eklentileri etkisizleştirerek deneyebilir misiniz. ?

wd1001fals
17-03-2011, 18:36   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
198 mesaj
Alıntı: Barış  
firefox'da kullandıgınız bütün eklentileri etkisizleştirerek deneyebilir misiniz. ?
Ben eklentileri etkisizleştirmek istemiyorum

Madem ramim var neden FİREFOX kasma yapıyor ?

Bunun cevabını arıyorum ...

firaristt
17-03-2011, 18:59   |  #7  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

firefox'ta bu aralar sorun var.. hem aşırı ram kullanıyor, işlemciye vs. donanıma gereksiz yere çok yük bindiriyor dolayısıyla kasma yaptırıyor.. Bende FF'i yıllardır kullanan birisi olarak bugün Chrome'un güncel sürümüne geçtim gayet memnunum.. FF'den daha hızlı ve çok daha az sistem kaynağı kullanıyor. Ve kullanacağınız eklentiler belli, gerektiği zaman FF'i açar işinizi halledersiniz sonra chrome'da devam edersiniz :))

Banned
17-03-2011, 21:38   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Firefoxu kaldırın, zaten bikaçgün sonra yeni sürümü çıkacak. Ayrıca bence firefoxtan başkasını kullanmazdım ve kullanmam derdim chrome 10 ile frefoxla bağlantımı kestim. Chromeyi deneyin bence vazgeçemezsiniz.

gokhan38
18-03-2011, 13:29   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj
Alıntı: firaristt  
o durum bende de oluyor. arkada çalışan cins bir program buna sebep oluyor olabilir yada virüs. Birde HDD yavaş kaldığı zamanlarda donmalar ve yavaşlamalar olmaya başlar :D Bu çok iyi bir sisteminiz olup oyun oynarken winrardan dosya sıkıştırmaya yetecek işlem gücüne sahip olup HDD'nin yetiştirememesi ve yavaş kalmasından dolayı kasılmaların ve donmaların olmasına neden olur. HDD'nizin okuma ve yazma hızları ne kadar? Disk defrag yapmanızı tavsiye ederim :D Birde ram test yapın ramlerde sorun olabilir(pek sanmıyorum ama)
arkadaş cok güzel bi noktaya deginmiş sistemin super olsa bile hdd nin performansı sistemi cok etkiliyor.