Ram Farkı

JustCause
23-09-2007, 20:56   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
312 mesaj

Hp Pavilion dv6000 LAptop kullanıyorum 1024 333 DDR2 oLan Ram iMi 2048 yapsam Laptopta ne kadar bir performans artıŞı oLur hızını etkıLermi gerekLimi sizce ?

Sefa Adak
23-09-2007, 21:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

1 GB Raminizi 2 GB yapmış olursunuz.Yani iki kat hızlı olur.Bu da performans için iyi olur.Hızı etkiler.Performans tan memnun değilseniz 1 GB daha Ram almanız iyi olacaktır.

İyi Günler..

egemengiga
23-09-2007, 21:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

eger XP ve asagisi bir isletim sistemi kullaniyorsan emin ol hizi hic ama hic hizin artmaz. RAM in ne ise yaradigini bilmeden hep daha yuksegin iyi oldugunu dusunmeyin. eger bilgisayarinda tasarim yapmiyorsan, agir programlar kullanmiyorsan 1GB bellegi hic dolduramazsin. hizin artmasi icin islemcini, chipsetini ve RAM hizini yukseltmen gerekir. dizustu sistemlerde de bu durum masaustune gore daha zahmetli...

OR:

XP kullaniyorsun ve PC yi actin. PC kendine gelince 200MB RAM i o anda calisan programlar doldurdugunu farz edelim. sonra msn ve internet tarayicisi actin ve 338MB bellegin dolsun. 10 adet internet sayfasi acsan, msn de 5 kisi ile gorussen, bir yandan da muzik dinlesen 500MB yi zor gecersin. eger ki RAM in 512 olsa, ve sen de 600MB lik yazilimlar calistiriyor olsan o an PC yavaslar ve performansin duser. o anda RAM doldugu icin sanal bellegi(HDD) yi RAM gibi kullanmaya baslar. sanal bellek icin ayirmis oldugun miktar da dolunca sanal bellek degeri en dusuk degerinde seklinde bir uyari alirsin.

ayni anda birden fazla tasarim programi kullanmayacaksan 2GB ye gerek yok. ama vista kullanacaksan 2GB oneririm.

suanda kullandigim dizustunde Google Earth ve 3 adet web sayfasi acik. RAM in 810MB si dolu suan. Google Earth i kapattigim anda 384MB si dolu duruma dustu. Windows Gorev Yoneticisinden Performans sekmesini ac ve kullanabilecegin programlarin bir cogunu ayni anda calistir. bakalim 1GB yi kac adet yazilim acikken gecebileceksin.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 23 Eylül 2007 21:50
JustCause
23-09-2007, 21:56   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
312 mesaj

Suanda 3 web sayfası + Lime wire + Media pLayer + Msn açık ve 491 Mb gösteriyor.

egemengiga
23-09-2007, 22:13   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

demekki sorun yok. RAM in DDR2 ise 667Mhz dir buyuk ihtimal. 333 olarak soylenmez cunku ddr1 ile karistirilabilir...

eger vista kullanmayi planliyorsan ilerisi icin:

bu urunler tahminim 1.5 sene sonra zor bulunmaya baslanir...

surucu sorununu hallettin demek:

JustCause
23-09-2007, 22:52   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
312 mesaj

Sürücü sorununu hallettim evet. beLki yeri burasi değil ama size sorayim.49 ytL Lik Şimdi hızı 1024 e çıkarılan sınırsız baglantı kullanıyorz.Surecom marka bi modemımız var Link ısıgı yandıgı halde baglanti sürekli kopma meydana gelıor İE sayfaları açılMıyor msnde sürekLi kopuyor İE den baglanti sorunu tanıLa işlemini yaptigimda şunu söylüyor Windows HTTP HTTPS ve FTP kullanrak internete baglanamıyor.Bunun nedeni bu bilgisayardaki güvenlik duvari ayarlari olabilir.HTTP Bağlantı noktasi (80) HTTPS bağlanti noktasi (443) ve FTP baglanti noktasi (21) için güvenlik duvari ayarlarını denetleyin..

Sizce Ne yapmaLıyım ?

egemengiga
23-09-2007, 23:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

splitter i dogru sekilde bagli mi? eger splitter in phone yazan kisimdan cikan kablodan paralel telefon bagladiysaniz sorun olmaz, ama splitter a gelen ana kablodan once kutuya bagli paralel telefon varsa kopma yapabilir. genelde duvarin icinden gecen iki adet paralel telefon hatti olan evlerde bu sorun olur.

herhalde bu sorunu duzeltmek icin isletim sistemini bastan kurmussundur. bu sorun sinirsiz baglantiya gectikten sonra mi gerceklesti? modem ayarlarini sifirlamayi deneyin. yada modemin guvenlik duvarini gecici olarak deneme amacli devre disi birakin. ekstradan guvenlik duvari kurulu mu sisteme? sadece senin PC de mi bu sorun oluyor yoksa ayni hattan bagli baska PC varsa onlarda da ayni sorun var mi? hangi internet tarayicisini kullaniyorsun?

sorularima tek tek cevap verirsen iyi olur. bu kadar sey saydim sorunun bunlardan birisi olsa senin icin cok daha iyi olurKahkaha. daha da sayarim..

Banned
24-09-2007, 00:20   |  #8  
Banlandı
1,148 mesaj

Eğer Vista Kullanacaksanız Kesinlikle 2 gb şart
özelliklede Oyun oynuyorsanız...
mesela Crysis sadece Kendi 1.17 gb Ram yiyor...
Gerisini siz hesaplayın...

JustCause
24-09-2007, 23:30   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
312 mesaj

Şöle anlatayım pc ye yenı format attirdim diğeride yenı alındı bi tane daha pc var 3 pc kullanıoruz ağ balantısıda var aralarında.Spliiter şöle iki ucu acık telefon baglantısının ucuna kabLo baglı oda splittere baqLı ev telide kullanıoruz orda bi sıkıntı yok sanırım.modemdede sorun yok adls dede sorun yok geriye pc ler kalıor ama anlayamadım neden baglanmıyor.Modemı çok kere yenıden kurdum modem baglı görünüyor ama ne web sayfası açılıyor ne msn.arada bi baglanıyor suan oldugu gibi fakat olmadıgı zamanlar daha fazLa.

egemengiga
25-09-2007, 13:43   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bu baglanti sorunu ciktiginda herhangibir uyari cikiyor mu? belki de DHCP otomatik IP atayamiyordur. bu durumda baglanti sinirli gibi bir uyari cikmali sag alt koseden...

bu tarz sorunlari yerinde gorup incelemeden cozmek zor...

emanon
25-09-2007, 16:51   |  #11  
Yeni Üye
38 mesaj

HP 6579 VEYA 6590 HANGİSİNİ ALMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ

egemengiga
25-09-2007, 16:57   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bu konunun yeri belli:

blueray82
25-09-2007, 17:01   |  #13  
Üye
57 mesaj
egemengiga
eger XP ve asagisi bir isletim sistemi kullaniyorsan emin ol hizi hic ama hic hizin artmaz. RAM in ne ise yaradigini bilmeden hep daha yuksegin iyi oldugunu dusunmeyin. eger bilgisayarinda tasarim yapmiyorsan, agir programlar kullanmiyorsan 1GB bellegi hic dolduramazsin. hizin artmasi icin islemcini, chipsetini ve RAM hizini yukseltmen gerekir. dizustu sistemlerde de bu durum masaustune gore daha zahmetli...

OR:

XP kullaniyorsun ve PC yi actin. PC kendine gelince 200MB RAM i o anda calisan programlar doldurdugunu farz edelim. sonra msn ve internet tarayicisi actin ve 338MB bellegin dolsun. 10 adet internet sayfasi acsan, msn de 5 kisi ile gorussen, bir yandan da muzik dinlesen 500MB yi zor gecersin. eger ki RAM in 512 olsa, ve sen de 600MB lik yazilimlar calistiriyor olsan o an PC yavaslar ve performansin duser. o anda RAM doldugu icin sanal bellegi(HDD) yi RAM gibi kullanmaya baslar. sanal bellek icin ayirmis oldugun miktar da dolunca sanal bellek degeri en dusuk degerinde seklinde bir uyari alirsin.

ayni anda birden fazla tasarim programi kullanmayacaksan 2GB ye gerek yok. ama vista kullanacaksan 2GB oneririm.

suanda kullandigim dizustunde Google Earth ve 3 adet web sayfasi acik. RAM in 810MB si dolu suan. Google Earth i kapattigim anda 384MB si dolu duruma dustu. Windows Gorev Yoneticisinden Performans sekmesini ac ve kullanabilecegin programlarin bir cogunu ayni anda calistir. bakalim 1GB yi kac adet yazilim acikken gecebileceksin.

Siz veri trafiğindeki yolu arttırdığınızda nasıl olurda işlenen veri miktarı artmaz ve parelelinde performansımız artmaz anlamakta zorlanıyorum gerçekten.

Son Düzenleme: blueray82 ~ 28 Eylül 2007 19:04
egemengiga
25-09-2007, 18:30   |  #14  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj
blueray82
Sayın egemengiga her halde sizde Ram in ne işe yareadığını tam çözememişsiniz.Nasıl olurda 1024mb lık ram miktarını 20048 ram e çıkartınca fazla bir şey olmaz veya bilgisayar performansını arttırmaz demek biraz cahilce olu sanırım.Yani siz veri trafiğindeki yolu arttırdığınızda nasıl olurda işlenen veri miktarı artmaz ve parelelinde performansımız artmaz anlamakta zorlanıyorum gerçekten.
bu konuda hic tartismam aslinda... ama arkadas gosterdi konuyu ve dayanamadim. elinde 2x512MB yada 1x2GB bellegi bulunan PC varsa deneyebilirsin. ornek:

3dmark 2005 ile test etsen: 512RAM ile performans beklenenden dusuk cikar. ama 1GB ile test et ekran kartinin hakkini alirsin. bunu 2GB ye cikartirsan fark goremezsin. cunku 3D mark 2005 icin 1GB yeterlidir(XP icin). istersen PC Mark ile de test edebilirsin. kac cesit PC de ben bunlari denedim. performansi RAM degistirerek arttirmak istiyorsan dusuk gecikme suresine sahip ve buna oranla yuksek hizlarda calisabilen bellekler kullanman gerekir.

Oyunlardan ornek:

crysis oyununu asagidaki sistem ile oynamak istersen:

E6700,MSI P35,2900XT,1GB RAM...

bu sistemde oyunu tum detaylar acikken kasintili sekilde oynarsin. cunku 1.5GB bellege ihtiyac duyar. 2GB ve uzerinde ise performansi degismez.

yazilimlar calistiginda, degiskenler ve sabitler icin bellekte kendilerine yer ayirirlar. kullanilip kullanilmamasi onemli degildir. C++ de yazdigin basit bir programda bile bunu gorebilirsin. ne kadar cok degisken ve sabit kullanirsan bellekte o kadar yer kaplar. ama bu verilerin cabuk islenmesi RAM hizi, CPU hizi ve veri yolu hizina baglidir.

ve alinti yaptigin yaziyi dikkatli oku. orada dedim ki; eger bellekte fazla yer kaplayan tasarim yazilimlari ile ugrasacaksan, 1GB den verim alamazsin!!!!!! yuksek cozunurlukte video duzenleme yazilimlarindan birisini kullansa sistem yavaslar. almasi gereken performansi alamaz. bu durumda bellegini 2GB yapar ve durum normale doner.

umarim anlamissindir SAYIN blueray82... kibar kibar yazarak caktirmadan hakaret ettigini anlamadim sanma. isimsiz olarak sirf bu konuya yazmak icin mi uye oldun? belki de foruma onceden beri uyesin ama farkli bir uyelikle cevap verdin.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 25 Eylül 2007 19:01
Borga-x
25-09-2007, 21:14   |  #15  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Egemene sonuna kadar katılıyorum. BlueRay bence yanlış kişiye çatıyorsun. Yazmıcaktım ama dayanamadım...

egemengiga
25-09-2007, 21:38   |  #16  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

"...performansını arttırmaz demek biraz cahilce olu sanırım."

su cumleden bana satasmak istdigini sandim. Kahkaha forumda beni bozmak isteyenler cikiyor da ara sira. ayrica ben bilgi kupu degilim. hocamizin dedigi gibi, herseyden biraz anlarimGöz kırpma.

aramiza hosgeldin...

Son Düzenleme: egemengiga ~ 25 Eylül 2007 21:56
blueray82
25-09-2007, 21:58   |  #17  
Üye
57 mesaj
Borga-x
Egemene sonuna kadar katılıyorum. BlueRay bence yanlış kişiye çatıyorsun. Yazmıcaktım ama dayanamadım...
Sayın Borga-x benim kimseye çattığım felan yok.Hem bunda dayanılmayacak bir şey de yok.Belki uslubum biraz sert olmuş olabilir.Bundan kırılan arkadaşımdanda zaten özür diledim.Bence burada herkezin yazdığı cevapları eleştirebiliriz.Bu forum için eksi değil bence artıdır.Neyse inşallah ilerleyen zamanlarda dah hoş konularda  bir birimize cevap veririz.Hayırlı Akşamlar.

CU_GS7
25-09-2007, 22:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

İlk mesajdan gerçekten önemli ve yazdıklarına güvenilir birisine sert çıkınca yanlış anlaşılma olmuş blueray82..
Ama sen iyi niyetini belirtince sorun olmamış zaten..
Ben de foruma hoşgeldin diyeyim..

Borga-x
26-09-2007, 08:05   |  #19  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Dayanılmıcak o kadar cok benzer durum oldukı senın de çıkıştıgın yazı buna bır örnek, daha sonrasında özür dilemen tabıkı artı puan. Dedıgın gıbı umarım daha hoş sohbetlerde konusuruz ve fıkır alışverısınde bulunuruz.Foruma hosgeldın.