RAM'i temizlemenin ve genişletmenin 5 yolu

CHIP Online
16-06-2014, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bilgisayarınızın RAM'i yetersiz kalıyorsa; işte bu sizi bu dertten kurtaracak 5 ipucu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ram ... n-5-yolu_47698.html

Resimlerle: Küpe mi? USB bellek mi? İkisi de...

RAM, bilgisayarlarla tanıştığımızdan bu yana tanıdığımız, çoğu zaman tükenmesiyle tanıdığımız, vazgeçilmez bir PC bileşeni. Bu yazımızda size sistem belleğinizde yer açmanızı veya onu genişletmenizi sağlayacak çözümlerden olabilir.


ReadyBoost'u kullanın


İlk olarak Windows Vista'da ortaya çıkan ReadyBoost, flaş depolama cihazlarıyla sistem RAM'ine katkıda bulunabiliyor. USB çubuğunuz çok eski değilse, ReadyBoost gereksinimlerini karşılayacaktır. Bu durumda Bilgisayarım içerisinde USB sürücüsüne sağ tıklayıp, Özellikler > ReadyBoost yolunu takip edin. Buradan ReadyBoost'u etkinleştirebilir, ne kadarlık alanın işlev için kullanılacağını ayarlayabilirsiniz.


Görev yöneticisi ve kaynak izleyicisi


RAM'de yer açmanın en kolay yolu, Windows'un Görev yöneticisini açmaktan geçiyor. İşlemler sekmesine gidin ve listeyi Bellek'e göre sıralayın. Bu sayede normalin üzerinde RAM kullanan bir uygulama varsa, onu kolayca ortaya çıkarabilirsiniz.


Dilerseniz Performans sekmesine tıklayıp Kaynak İzleyici'yi açarak, ardından Bellek sekmesine tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Burada sisteminizin RAM'i nasıl kullandığını bir grafik üzerinde görebilirsiniz.


RAM'inizin tamamına yakınının kullanımda olması sizi şaşırtmasın. Vista ve sonrasında Windows, daha sonra tekrar kullanılabilecek verileri RAM'de saklamaya devam ettiğinden ve sadece gerektiğinde sildiğinden, boş alanınız az görünebilir.


Tüm Konu: RAM'i temizlemenin ve genişletmenin 5 yolu

Resimlerle: Küpe mi? USB bellek mi? İkisi de...

Kaynak: www.chip.com.tr