Ram sorunu

olricc
10-08-2010, 21:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Selamlar...
Bilgisayarımı gece boyunca açık tutarak internetten indirme yapıyorum... İndirme yöneticisi olarak FlashGet kullanıyorum. Bilgisayarımı yeni açtığımda ram kullanım oranı %30'lar civarında. Bilgisayarımı bu şekilde bırakıp indirmeye başlıyor ve monitörümü kapatarak bırakıyorum. Ancak sabah uyandığımda internet bağlantısı kesilmiş (aslında tam kesilme sözkonusu değil... Dosaya indirmeleri hataya uğramış oluyor) ve ram kullanımını %90'lara çıkmış vaziyette buluyorum... Arka planda çalışan herhangi bir program olmadığından da eminim... FlashGet'in böyle bir yığılmaya sebep olacağını düşünerek daha eski versiyonları ile de bunu denedim... İşin tuhafı görev yöneticisini açtığımda ve tüm işlemleri göster seçeneğini tıkladığımda ram'ı bu kadar zorlayan herhangi bir program da görünmüyor... Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Banned
10-08-2010, 21:44   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Windows 7 (vistada dahil)  sistem boştayken arka plan hizmetlerini çalıştırır, sistem kullanılmaya başladığında bu hizmetler durdurulur. Bahsi geçen arkapılan hizmetleri disk birleştiricisi, dizinleme hiztmeleri gibi sistemin stabilitesini ve performansını artırmaya yönelik hizmetler. Bunun aldığınız indirme hatasına sebeb olacağını düşünmüyorum.

Sorun muhtemelen ağ bağlantınızda ve / veya indirme programınızdadır. Bence aynı anda çok fazla dosya indirme yerine, biraz daha az dosyayı indirmeye alsanız sorun yaşamazsınız. Misal 8-10 değilde 3-4 dosya daha sorunsuz inecektir.

olricc
10-08-2010, 21:51   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

Aslında aynı anda tek dosya indiriyorum. Ancak söyledikleriniz şu açıdan kafamı kurcaladı... Sabaha kadar örneğin tek defada inmesine rağmen 50 tane dosya inmesi windowsun yeni oluşan dosyaları dizinlemeye çalışmasından dolayı sıkıntı yaratabilir mi... Ayrıca windowsun arama özelliklerini daha aktif kullanabilmek için arama seçeneklerinde dizine eklemeyi aktif hale getirdim bazı disklerimde. Windows bu disklerde yeni inen dosyaları dizine eklemek için bu kadar kasabilir mi rami....
Bağlantılı bir soru olacak ama arama seçenekleri için dizine eklediğim disklerde dizine ekleme seçeneğini tekrar nasıl deaktive edebilirim... (sorunumu çözmeye yardımcı olacaksa tabi)
Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

mht94ult
10-08-2010, 21:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Ülkemizde malesef bir anda fazla dosya indirilemiyor..

olricc
10-08-2010, 22:01   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

Soruma cevap değil bu... Ayrıca öyle bir şey de yok... Aynı anda birden fazla dosya indirme hakkına malum sitelere premium üye olduğunuzda (benim gibi) sahip olabilirsiniz...