RAM SORUNU

bxrxk
15-07-2011, 16:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

merhaba arkadaşlar , 32 bit windows 7 kullanıyorum , anakartım  biostar mcp6p m2+ ve ramım 2gb 800mhz cl6 kingston . Sorunuma gelicek olursak , bugün yeni ram aldım yine aynı marka aynı ürün 2gb 800mhz , ilk başta ramımı taktığımda boş slota pc açılmadı sonra bende slotları değiştirerek açmayı denedim bu sefer açıldı ama sistem hata vermeye başladı , mavi ekran hataları , seste patlama sorunu(ses alamadım kesınlıkle sadece hoparlor gurultu cıkardı) , bazı programlarda hata oluştu . ilk başta yeni aldığım ramde sorun vardır diye düşündüm fakat onu tek kullanarak denediğimde  hiçbir sorunla karşılaşmadım. anlıycağınız üzere 2 slot 2gb ram kullandığımda sorunlarla karşılaşıyorum ama ayrı ayrı denediğimde ise ramlerde sıkıntı yok. muhtemelen 2.ram slotu arızalı , bios ayarları yapmam gerekiyor belkide , ben bu işin içinden çıkamadım , bunun sebebi nedir sizce yardımlarınızı bekliyorum.

hcakkuzu
15-07-2011, 18:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
148 mesaj

öncelikle yeni aldığın ram'i önce 1. slot!a tak pcyi çalıştır sonra 2. slot'a tak pcyi çalıştır eğer ikisindede bir sorun olmazsa slotlarda sorun yoktur.

senin maviekran vb. bir hata almann nedeni ram'i tam oturtamaman olabilir.
anakart'in desteklediği rammiktarına bak varsa bios guncellemesi yap.

EDİT :

anakartına baktım
   Support Dual Channel DDR2 533/667/800 MHz     
   2 x DDR2 DIMM Memory Slot    
   Max. Supports up to 4GB Memory
ifadeleri içeriyor yani 800 mhz 2+2 gb  ram takılmasında bir problem yok anakartın girişlerin problem olaiblir.

bu adresten bios update yapmayı dene.

Son Düzenleme: hcakkuzu ~ 15 Temmuz 2011 18:24
bxrxk
15-07-2011, 19:45   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

denedım slotları  ayrı ayrı ve sorun olusmadı , slotlar saglam gorunuyor. fakat bır yazı dıkkatımı cektı biosta  ''unganged mode'' dıye . bıos 'u da guncellemek ıstemıyorum acıkcası , sakıncalı olabılır. bunu ben en ıyısı bı pc tamırcısıne gotureyım.

hcakkuzu
15-07-2011, 23:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
148 mesaj

kardeşim bios guncellemek kötü bişi değil
sen guncellemek istemiyorsan bare bios'u resetle bi pilini çıkart tak