Ram ve işlemci sorunu ?

radyasyonlu
08-12-2012, 16:07   |  #1  
radyasyonlu avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
86 mesaj

Arkadaşlar selam,

Bilgisayarı yeni topladım sanırım işlemci soğutucusunu oturtamadım oyuna girdiğimde 75 dereceyi görüyor ve aşırı ses çıkarıyor işlemci fanı stok fan olduğu için yeterli olmuyormu? işlemci amd fx8150

Ramlar 8 gb 1866mhz ama halem işletim sistemimi 64 bit yapamadığım için 4 gb olarak görünüyor ve 1333 mhz olarak görüyor biostan 1866 değüiştirdiğimde kritik voltaj diyor bunu nasıl ayarlayabilirim 64 bit yaparsa windowsu kendisi düzelir mi ?

Son Düzenleme: radyasyonlu ~ 08 Aralık 2012 16:09
İzmirlifare
08-12-2012, 16:44   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

o işlemci ile zaten 32 bit kullanmak düz gitmek varken sağ sol yapmak gibi olur fazla yük verir sisteme. Voltaj konusunu bilemem algılayıcı sorunu olabilir soğutucu oturmadı ise o ısı normaldir bilgisayarcıya götürünüz macun yetersiz kalmıstır en kötü ihtimal 50-60 tl soğutucu alırsınız.

black_flood
08-12-2012, 17:55   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

hey maşallah yazın gölgede 60 dereceyi gördüğümde bile o kadar ısınamıyordu sistem. biosu defaulta çek. sanırım sen işlemciyi sabit 8 çekirdeğini birden hep aynı hızda çalışmasını sağlamışsın. overclock varsa zaten ve uzun süreli kullandıysan o işlemciden hayır gelmez daha çok kısa sürer ömrü.

en başta biosta cool quinlet özelliğini asla kapatmayacaksın. diğer konu ise zaten turbo core özelliği olan bir donanımı neden turbo core özelliğini arttırmadan çekirdeklere yük bindirilir onuda anlamıyorum zaten.

bendede var fx 6100 de var 8120 modelide. 6100 işlemci ısısı 25 derece 8 çekirdekli olan modelide 30 derecelerde. 2 sindede overclock yapılmış durumda.

ilk denememde bende turbo core özelliğini hiç düşünmeden 4.8 ghz yaptım sistem tamamen açılmaz hale geldi güç bela zar zor açtım daha sonra. turbo core 4.9 ghz cpu 4.4 ghzde ayarlı ısı diyede bir sorun yok. defaultta zaten 800 mhz işlemin yüküne görede sürekli cpu saat hızı değişiyor.

radyasyonlu
11-12-2012, 19:58   |  #4  
radyasyonlu avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
86 mesaj
Alıntı: black_flood  
hey maşallah yazın gölgede 60 dereceyi gördüğümde bile o kadar ısınamıyordu sistem. biosu defaulta çek. sanırım sen işlemciyi sabit 8 çekirdeğini birden hep aynı hızda çalışmasını sağlamışsın. overclock varsa zaten ve uzun süreli kullandıysan o işlemciden hayır gelmez daha çok kısa sürer ömrü.

en başta biosta cool quinlet özelliğini asla kapatmayacaksın. diğer konu ise zaten turbo core özelliği olan bir donanımı neden turbo core özelliğini arttırmadan çekirdeklere yük bindirilir onuda anlamıyorum zaten.

bendede var fx 6100 de var 8120 modelide. 6100 işlemci ısısı 25 derece 8 çekirdekli olan modelide 30 derecelerde. 2 sindede overclock yapılmış durumda.

Dostum güzel anlatmışsın sağol varol ama ben kutudan nasıl çıktı öyle taktım işlemciyle oynamadım macununu sıktım taktım o.c falan yok.

ilk denememde bende turbo core özelliğini hiç düşünmeden 4.8 ghz yaptım sistem tamamen açılmaz hale geldi güç bela zar zor açtım daha sonra. turbo core 4.9 ghz cpu 4.4 ghzde ayarlı ısı diyede bir sorun yok. defaultta zaten 800 mhz işlemin yüküne görede sürekli cpu saat hızı değişiyor.