rar uzantılı dosyalar

HPQ-User
13-07-2008, 23:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

HUDAYİ sormuş:
MERHABA.RAR UZANTILI BİR KAÇ EĞİTİM CD LERİ İNDİRDİM . PC DE WİNRAR 3.71 YÜKLÜ OLDUĞU HALDE RAR DOSYALARI ÇALIŞMIYOR.TEŞEKKÜRLER

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
intel pentium dual cpu E2200 2.20 GHZ   RAM 2046 32 BİT

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

bektash
14-07-2008, 01:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

indirdiğiniz arşivler bozuk olabilir. Sisteminizde Herhangi bir dosyayı arşivleyin eğer çalışıyorsa sorun internetten indirdiğiniz dosyalarda yani arşivleme hatası. Yapılabilcek birşey yok.

SaGoPa KaJMeR.
14-07-2008, 02:05   |  #3  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj

Daha acık sorarsan... arkadaşım Acarken karman corman kotlarmı cıkıyor ???..

Cıkıyor. İse Dosyaları winrardan cıkartıp öyle deneyiniz...

muztava
14-07-2008, 09:58   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
28 mesaj

Rar dosyalarınız olduğunu düşünmenize neden olan şey nedir? Büyük ihtimalle dosya uzantılarını görebiliyorsunuz. Neyse, zor kullanarak bu dosyaları winrar ile açmayı deneyin. Bir dosyaya shift ve farenizin sağ tuşu ile tıklayıp birlikte aç yaparak winrar ile açmayı deneyin. Yine olmazsa dosya bozuk olabilir veya rar dosyası olmayabilir. Eğer bu dosya bir serinin (part 1 2 3 4 5) parçasıysa ilk dosyayı açmayı deneyin. İndirdiğiniz tüm dosyaların ardışık adlarda ve aynı klasör içinde (veya gözünüzün önündeki bir alanda) olup olmadığını kontrol edin, çünkü dosyaların ismi sılamayı takip etmezse açılmaz. Winrar rar uzantılı dosyaları kendi simgesi ile gösterir (mor renkli üstü üste yatmış ve bağlanmış kitaplar) Eğer dosyada bu simge var ve çift tıkladığınızda bir hata alıyorsanız dosya bozuk olabilir, dosya serisi takip etmiyor yani bir dosya eksik olabilir. Ama şu da olabilir, dosyalar winrar ile ilişiklendirilmemiş olabilir. Bu genelde bir kaç değişik sıkıştırma yazılımı kullaanıldığı zamanlarda ortaya çıkan bir sorun. Yani bu programları yükleyip silerken bazen arşiv dosya uzantıları sahip siz kalabiliyor. Bunun için winrar içindeki ayarlardan (tam yerini hatırlamıyorum) ya da benzer bir menüden associate file extension gibi ya da Türkçesi ile dosya uzantılarını kayıt altına al şeklinde bir menü ile winrar'ın bu dosyalarını sahiplenmesini sağlamak da akıllıca gözüküyor. eğer böyle bir durum varsa dosyaları bir kez daha denediğinzde sorun çözülebilir. Ayrıca çektiğiniz bu serideki dosya adlarını dediğim gibi eğer değilse ardışık düzene sokun.
Egitim_part1.rar
Egitim_part1.r01
Egitim_part1.r02
Egitim_part[1].r03
bakın son dosya adında bir hata var. Yeniden adlandırarak sorunu çözebilirsiniz.

Sonuç olarak sorununuzu mümkün olduğunca detaylı izah etmeye çalışın. İzlediğiniz yolları ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Aldığınız hata mesajları var mı, (crc error, wrong password v.s.) bunları da belirtin?