Rastgele cinsiyet seçimi!

CHIP Online
01-04-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu canlı türü tam 7 farklı cinsiyete sahip. Daha da garibi, cinsiyet seçimleri tamamen "şans işi..."

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/rastgele-cinsiyet-secimi_39498.html

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Yeni yapılan araştırmalara göre, Tetrahymena thermophila adındaki bir tek hücreli organizma, kendi biyolojik cinsiyetini moleküler bir şans oyunuyla belirliyor, hem de 7 farklı seçenek içinden...


Tetrahymena, tatlı suda yaşayan oval şekilli bir tek hücreli. Bu mikro-organizmaların yedi farklı "cinsiyeti" var. Her Tetrahymena cinsiyeti, kendisi dışındaki tüm cinsiyetlerle eşleşebiliyor.


Biyologlar için işin daha da ilginç tarafı, ebeveynlerin cinsiyetlerinin çocuğun cinsiyeti üzerinde bir etkisi olmaması. Anne ve babanın dölleri yedi farklı cinsiyetten herhangi ikisi olabilir. Bu gözlem tuhaf genetik sonuçlar doğuruyor, çünkü ebeveynlerin çocuklarına kendi cinsiyet genlerini aktarması beklenir, oysa Tetrahymena için durum farklı. Tetrahymena'nın yedi farklı cinsiyet çeşidi olduğu bilim adamları tarafından 60 yıldır bilinse de, bireylerin kendi türlerini nasıl seçtikleri henüz yeni bir keşif.


Santa Barbara California Üniversitesi'nde biolojist araştırmacı olan Eduardo Orias, LiveScience'a "Cinsiyeti belirleyen genler, bunların nasıl sıralandığı; hücrelerin nasıl bütün cinsiyetler için potansiyeli olduğunu ve bunlardan nasıl sadece birini, üstelik rastgele birisini seçtiğini moleküler bazda keşfetmemizi sağlayacak kaynaklara sonunda ulaştık" şeklinde konuştu.


<span style="text-decoration: underline;">Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...</span>


 


Tüm Konu: Rastgele cinsiyet seçimi!

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Kaynak: www.chip.com.tr