ReadyBoost Özelliğini XP'de KuLLanın

AyPrensii
17-10-2009, 13:58   |  #1  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
747 mesaj

Vista ve Windows 7 ile gelen USB flash bellekleri RAM gibi kullanma özelliği artık bu küçük kullanışlı program sayesinde windows XP 'de de mevcut. Bu özelliğe sahip olmak için aşağıdaki linkten programı indirip kuruyoruz ve sonra takılı bir USB belleği göstererek RAM şeklinde kullanması için ayarlama yapmasını bekliyoruz; kısa bir ayarlamadan sonra hemen kullanıma başlanıyor ve hepsi bu kadar. Ayrıca daha sonra istersek Kontrol merkezinden yeni USB 'leri RAM olarak ekleme veya mevcut olanları kaldırma imkanı var. Ek olarak USB RAM 'de tutulan programları da yine kontrol merkezinden görebiliyoruz. Programın Türkçe seçeneği var ancak lisanssız olduğu için 4 saatlik bi kullanım sınırlaması var.
Bizzat Kendi Tarfımdan İnceLemem ;

-------------------
Kendi izlenimim ise 1GB lık makineme 256 lık USB bağlayarak denedim ve bence gayet performanslı çalıştığını gördüm zaten hemen HDD pagefile'ı kaldırdım ve ona bağımlı kalmaktan kurtuldum aslında 1 GB lık USB ile daha iyi bir performans alınacağını düşünüyorum çünkü benimkini %100 oranında doldurdu kullanırken. Genel olarak bence fena değil özellikle açılırken XP'nin daha hızlı boot olduğunu gördüm. Artık denemek size kalmış...
Download : http://www.eboostr.com/

OSMAN BAĞÇEVAN
17-10-2009, 17:14   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

ben bu programla 300gb küsür ram kullanıyordum...hızında o kadarda artış göremedim : )

Kırık Çocuk
18-10-2009, 09:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Ben de defalarca denemiş olmama rağmen hız artışından bahsedemeyeceğim maalesef.

Ahmet Ertuğrul
18-10-2009, 19:45   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bu program, rami zaten işletim sistemi ve diğer kurulu programlarla birlikte gereksinimleri rahat karşılıyan bir makinede performans sağlamaz. Ayrıca ne kadar çok Readyboost rami kullanırsanız kullanın görülen(ya da sistemin zaten yeterli olmasından dolayı görülemeyen) performans artışı belli bir düzeyi geçemez. O belli düzeyde önbelleğe alınan program sayısıyla ilgili.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 18 Ekim 2009 19:46
Mustafa@PC
18-10-2009, 21:05   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Aslında çok ağır uygulamalarda yüksek bellekli bilgisayarlarda dahi ReadyBoost performans artışı getiriyor..

Ahmet Ertuğrul
18-10-2009, 21:27   |  #6  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Aslında çok ağır uygulamalarda yüksek bellekli bilgisayarlarda dahi ReadyBoost performans artışı getiriyor..
İyiymiş o zaman. Ben fark etmemiştim. Zaten çok ağır program da kullanmadım sanırım. Ağırdan kastın AutoCad, Photoshop gibi mi?

Ekleyeyim, ebooster yazılımını XP kullanırken biraz kullanmıştım.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 18 Ekim 2009 21:27
AyPrensii
18-10-2009, 21:30   |  #7  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: Kırık Çocuk  
Ben de defalarca denemiş olmama rağmen hız artışından bahsedemeyeceğim maalesef.

Hemen FarkediLmiyo ßence. BiLgisayarı Yeniden Ba$Latıp 5 DK BekLemek Gerekiyo. Bende senin gibi farketmemiştim. Sonradan anLadım BöyLe OLacagını :)

Mustafa@PC
18-10-2009, 22:12   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
İyiymiş o zaman. Ben fark etmemiştim. Zaten çok ağır program da kullanmadım sanırım. Ağırdan kastın AutoCad, Photoshop gibi mi?

Ekleyeyim, ebooster yazılımını XP kullanırken biraz kullanmıştım.

Evet aynen onlar gibi yada uzun video render, convert tarzı işlemler sırasında...

Scream_27
19-10-2009, 08:53   |  #9  
Yeni Üye
47 mesaj

160 Gb USB ile denedim çok farkettim. gerçekten işe yarıyor ama artık bende windows 7 kuracam :)

GameRMan
19-10-2009, 10:37   |  #10  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

:) tasdik etmiyorum.

Bblair
23-10-2009, 18:15   |  #11  
Yeni Üye
47 mesaj

XP kullanırken kullanmıştım eboostr sistemde çok performans artışı görememiştim.

mustafa2116
24-10-2009, 11:06   |  #12  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Sonuna kadar okursanız Fazla RAm in ne demek olduğunu hzın neden armadığını anlayacaksınız.

ram işlemcinin sırayla program yürüteceği yer. bu programlar ram de yer alırlarsa işlemciye geçiş kolaylaşır. Ramder yer almıyorsa işlemci rama kopyalanmasını yada ram için hdd den işlemciye  direk aktarılmasını bekler. Hızın azalmasının nedenlerinden bir bu direk aktarımdır.

Ram artıkca hafıza artar ancak  hafızanın artması işlemlerin hızlanması anlamaına gelmez. Ramde nekadar bilgi olursa olsun  sonuçta hızın belirleyen en önemli etken işlemcidir. işlemci veri yürütmede nekadar hızlıysa  Ram hızı + işlemci hızı yaklaşık bi,r bilgisayar hızını ortaya koyar. Ramde işlemler hazırda beklesede işlemci bunları sırayla ve diğerini birtirdikce yürütecektir.

işlemci + ram  bilgisayarın hızlanmasında 1. etken olsalarda diğer hızlanmayıda  (%30  hızlanmayı kastediyorum. işlemci=%30 ram=%40 hızındadır) Başta Hdd nin ( %10) rol aldığı  anakart (%10) ekran kartı (%5) ve diğer donanımlarda (%5) etkilemektedir.

Hdd veri okurken ve yazarken bu hıza etki ederken Anakartta veri aktarımındaki hızlı devre açılış kapanışlarda bu hıza etki etmektedir.  Ana kartaki bir arıza tüm donanıma tek tek  %10 hız kaybı yaşatırki bu yavaşlama hiçte küsümcencek bir yavaşlama değildir. Toplamada %30 lara varena bir yavaşlamaya neden olur.

Ekran kartı görsel öğrelerin aktarılmasında ve göreselliğin aktifleşmesinde rol oynarken sisitemde %5 görsellikte %50 oranında bir hılanma yapar. kafanız karışmasın Siz %50 lik alanı monitörde görürüsünüz.

internet kartı usb yuvası cd-dvd oku.yaz sürücüleri  diğer %5 lik hızlanmanın bölgesidir. Burda önemli derecede sisitemi yavaşlatabilecek usb sürücüleri bulunmaktadır. sisitemde toplamda %5 gibi bir yavaşlamayada neden olabilmekterler. Bunda anakartın etksinin bulunduğu şüpesiz.

evet cevap yeterliyse sevinirim

Mustafa Can
24-10-2009, 15:57   |  #13  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

xp için iyi ama vistanın readyboost unu geçemez
(niye vista desteği koydularsa Kahkaha)