recovery lost dram hatası yardım lütfen

salih4242
18-03-2012, 19:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Gigabyte X58-USB3 Markalı anakartım Mevcut Donanımdan Anlamam . Kasa İçi Aşırı Dolu Olduğu İçin Düzenleme Yapayım Dedim Sadece Ramlerin Yerini Değiştirdim 6 slot ram Girişi Vardı Kaydırdım Okadar. Sonra bi kaç defa Normal Çlıştıktan sonra .... bilgisayarı her yeniden açışımda yada yeniden başlatışımda " recovery lost dram " diye bir yazı cıkıyor Boot Ekranınında windowsun hoşgeldiniz yazısı gelmeden önce..
ve bu durumdan önce bilgisayar açılırken o hoşgeldiniz yazısından önce bi sayfa dolusu yazı cıkıyordu normalde bilgisayarla ilgili bilgi veren çogu bilgisayarda cıkan . şimdi o yazılarda gelmiyor sadece recovery lost dram diyor
bilgisayar recovery lost dram bu yazı ile 3 defa kendini resetliyor 4. defada normal açılıyor
bu seferde 8 (4+4) Gb ram oldugu halde görev yoneticisinde 4 gb görünüyor bilgisayarım özelliklerde de 8gb(4gb kullanılabilir) yazıyor . aramadığım yer kalmadı yardım edin lütfen

İzmirlifare
18-03-2012, 20:15   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

korkulacak bir şey yok. taktıgın slotlardan biri yanmıs veya bozulmus. eski slotlara geri tak çözülecektir sorun. o bozuk slotunda tamiri mümkün bilgisayarcılar 20-50 tl arası yapıyor

salih4242
18-03-2012, 22:05   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

ama başka slotlarada taktım hep aynı ramleri oyuncak ettim resmen deneme yanılmayla eski yerlerini bulayım bari dedim :D  ramler mi yandıki dedim teker teker calıstırdım sorun yok . tekrar deneyim gozden kaçırdıgım birsey var demekki

Banned
19-03-2012, 20:28   |  #4  
Banlandı
108 mesaj

Eski durumda RAM'ler arasında mesafe varsa eski duruma getir.

salih4242
20-03-2012, 14:59   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

remler arası 3 slot bosluk vardı ilk geldiginde su andada öyle yapıyorum yi,ne aynı sorun .  yan yana taktım 2. ve 3. slotlara su anda sorunsuz acılıyor fakat pc calısırken sanki bi anda elektrik kesilmiş gibi pc kapanıp acılıyor 20 dk felan sonra .  ama acıldıgında yine sorunsuz açılıyor ...
yukardada yazdım acılırken daha önceden boot ekranı gelmeden önce bi ton yazı cıkardı usb ler floppyler felan bi ton sey yazardı sonra windows başlatılıyor ekranı gelirdi şimdi tek satır bi yazı var ne oluyor bilgisayarıma anlayamadım :D bi yardım edin iyi anlayan biri :) diger hiç bi forumda cevap veren bile yok

İzmirlifare
20-03-2012, 19:10   |  #6  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
1,391 mesaj

bence servise götür. arastırdım slotların bozuk olsa direk hata verirdi biosda slot error vb. gibi. ramlerının anakarta taktıgın yerleri kontrol et çizik vamı. anakartıda temizle belki düzelir :D

salih4242
20-03-2012, 19:47   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

ana kartın resmen namusuyla oynadım kardesim :)topladıgım yerle aramda 600 km var :D tamirede vercek para olsa burda sürtmem :D şimdilik sorunsuz calısıyor galiba :D öyle görünüyor arada bi kafasına eserse res atıyor . yaptıgım şeyde biosta cpu nun fan ayarlarını oynamak oldu otomatikteydi woltage yaptım . şu gigabyte nin programları onun hızını oto ayarlıo galiba res sorununada cozum buldu o :D ne alaka bu işler bi çözemedim :D

İzmirlifare
20-03-2012, 21:30   |  #8  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
1,391 mesaj

gigabyte almayı düşünüyordum.. sağolasın asus tek geçer anladım :D

salih4242
20-03-2012, 22:47   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

aynen kardesim bundan onceki pc ana kart asustu 6 yıl tek bir sorun cıkarmadı :D suna bak basıma neler actı 6 aylık pc . birde nerde en son teknoloji sozde onu aldım :D