recovery partition

kronikmagdur
02-11-2007, 23:30   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

slm arkadaşlar...
bir süre önce almış olduğum vista kurulu laptopun recovery bölümünü (bilgisizlik kötü şey.. ama bilgisayarcı da beni uyarmalıydı..) formatladım ve hatta o da yetmedi bi de linux kurdum.. :) şimdi ne yapmam gerekir? elimdeki recovery dvdsini kullanamayacak mıyım.. vista çökse ya da virüs falan girse ve formatlamam gerekse recovery dvdsi ile yapamayacak mıyım?

Dark Spirit Of The Silent
03-11-2007, 15:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
604 mesaj

yok yeni kurduğun windows için bir recovery disk i oluştur

kronikmagdur
05-11-2007, 21:45   |  #3  
OP Üye
53 mesaj

anlaşamadık galiba kardeş.. yeni windows kurmadım, linux kurdum recovery partition üstüne.. ayrıca laptopun kitapçığında aynen şöyle yazıyor:
" 'recovery' adlı bölüntüyü silmeyiniz. Kurtarma Bölüntüsü fabrikada oluşturulmuştur ve silinmesi halinde kullanıcı tarafından geri yüklenemez..."
benim şimdi ne yapmam gerekir? Acaba recovery dvdsi ile sıfırdan windows kurulamaz mı istenilen bi bölüme?

h.ozgur
05-11-2007, 22:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

tabiki kurabilirsiniz aslında recovery cdsi sistemi ilk alındığı haline getirir benim sistemim sizinki gibi değil yani recovery dvdsi haricinde sistemde oluşturulmuş bi recovery adlı bölüm yok ama recovery zaten sistem geri yükleme anlamına geldiğinden mantıken ilk haline getirmesi gerekir deneyin ve bizi bilgilendirin lütfen kolay gelsin

kronikmagdur
06-11-2007, 23:06   |  #5  
OP Üye
53 mesaj

inşallah bi problem çıkartmaz sizin de dediğiniz gibi.. ancak bunu denemem için sanırım sistemin çökmesi, virüs bulaşması vs. gibi şeyleri beklicem.. şimdi durduk yere o kadar programı, driverı falan yüklemek bana işkence gibi geliyor... :)

ARS72
10-11-2007, 11:12   |  #6  
Yeni Üye
35 mesaj

RECOVER DVD'den tekrar kurabilirsin drıverleri de kendi yükler.ayrıca senin drıver yüklemene gerek kalmaz.

1ol3irol
17-11-2007, 01:01   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

recovery dvd'sini gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. ayrıca tekrardan kurunca yanılmıyosam eğer, tekrar (D:) Recovery bölümünü kendi oluşturacaktır.

kronikmagdur
26-11-2007, 22:09   |  #8  
OP Üye
53 mesaj

Evet arkadaşlar.. dayanamadım ve bilgisayarın çökmesini falan beklemeden formatı basıverdim bilgisayara.. herhangi bir sorun çıkmadı.. yeni recovery partition oluşmadı ancak. şu an hdd tek parça halinde :) cillop gibi de oldu.. artık linuxu kurmak için de istediğim büyüklükte bi yer ayırırım.. ayrıca bence recovery için hddnin 7GB lık bölümünü heba etmektense bikaç dvd alıp bilgisayarın ghost image ini alın daha iyi derim ben.. en azından hdd'de yer kaplamaz..
ilginiz için teşekkürler..

1ol3irol
30-11-2007, 21:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

o dvd'ler bozulmasın da :) bendekiler bozuldu çünkü..