recoveryi ve vistayı bozmadan win7 kurma ?

Kapalı Hesap (107285)
04-04-2010, 22:53   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
853 mesaj

asus marka dizüstü pc min diski 3 parça .bunlardan ilki recovery için ayrılmış gizli bir bölüm ( F9 ) ,ikincisi vistanın yüklü olduğu bölüm ve üçüncüsü de data bölümü .

yapmak istediğim şey recoveryi ve vistayı bozmadan  c'ye 2. sistem olarak win7 kurmak . bunu nasıl yapabilirim ? ve verimli olur mu ?

eğer ikisi bir arada olmasın derseniz o zaman sorum yine recover bölümünü bozmadan c'ye win7yi nasıl yükleyebileceğim ? daha önceki denememde recover bozulmuştu ( linuxtan da olabilir bilemiyorum ) servise vermek zorunda kaldım .umarım yardımcı olursunuz . tşk

nonpasaran
04-04-2010, 23:01   |  #2  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

Bunun için cebelleşmene hiç gerek yok D yi böl ikiye örneğin bir 40-50 gb lık yeni bir bölüntü oluştur sonra 7 yi ona kur olsun bitsin
Windows Vista'da Disk bölme
Windows 7 Kurulumu

sinan354
04-04-2010, 23:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
533 mesaj

Anladığım kadarıyla orjinal bir vistanız ve yüklemek istediğiniz orjinal olmadığını düşündüğüm bir de win7 var.Öncelikle bir sistemde iki tane işletim sistemi kullamanız biraz gereksiz olur.Zira win7ye alışınca vistaya döneceğinizi ümit etmiyorum.Sorunuza gelince win7yi kurmak için ek bir disk alanı oluşturun ve buaraya win7yi kurun.Hiçbir şekilde recovery bölümü bundan etkilenmez.Bana sorarsanız vistanın bulunduğu bölümü formatlayıp win7yi buraya kurun.Daha sonra vistaya dönmek isterseniz yine recovery bölümünden vistayı kurup orjinal olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

mancukya
04-04-2010, 23:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

1 Sistemde oyun, mp3, vidyi, resim vsvs gibi seyleri diger bölüme alicaksin.
2 Sistem geri yüklemeyi kapatacaksin
3 1 tane cd ile sistem geri yüklemek icin gerekli programi 2 tane ile de sistemin backup yedek dosyasini alicaksin.

Bu olayi harici bir diske yada usb hafiza kartina falanda yapabilirsin.
Mesala oyunlarin varsa diyelim c Program files icinde sistemi tekrar vistaya alirsan o dosyalari oraya attiginda regedit kayitlari backupda durdugu icin sorunsuz tekrar calisacaktir.

Kapalı Hesap (107285)
05-04-2010, 16:22   |  #5  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
Alıntı: sinan354  
Anladığım kadarıyla orjinal bir vistanız ve yüklemek istediğiniz orjinal olmadığını düşündüğüm bir de win7 var.Öncelikle bir sistemde iki tane işletim sistemi kullamanız biraz gereksiz olur.Zira win7ye alışınca vistaya döneceğinizi ümit etmiyorum.Sorunuza gelince win7yi kurmak için ek bir disk alanı oluşturun ve buaraya win7yi kurun.Hiçbir şekilde recovery bölümü bundan etkilenmez.Bana sorarsanız vistanın bulunduğu bölümü formatlayıp win7yi buraya kurun.Daha sonra vistaya dönmek isterseniz yine recovery bölümünden vistayı kurup orjinal olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.
Evet beni çok güzel bir şekilde anlamışsınız .aradığım cevabı da sayenizde buldum .Hepiniz teşekkür ediyorum.

vistayı bozmamak istememin sebebi windows 7 nin tam olarak uyumlu olup olmayacağını görebilmek . ilk denememde kamera ve mikrofon çalışmadı . o yuzden vistayı tekrar yükletmek zorunda kaldım . asus tam olarak uygun sürücüleri çıkarana kadar ikisini beraber kullanmayı deneyeceğim .

mancukya
05-04-2010, 17:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Ekran karti, wifi vs vs zaten drivers sorunu yasamazsin drivers ile bir sorunun olmaz o makinede ama orjinal olmasini istiyorsan abckup yaptircaksin

Kapalı Hesap (107285)
06-04-2010, 00:41   |  #7  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
Alıntı: mancukya  
Ekran karti, wifi vs vs zaten drivers sorunu yasamazsin drivers ile bir sorunun olmaz o makinede ama orjinal olmasini istiyorsan abckup
abckup derken ?? tam olarak nedir ?? nasıl yapılır ??

Kapalı Hesap (107285)
06-04-2010, 00:52   |  #8  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
1 Sistemde oyun, mp3, vidyi, resim vsvs gibi seyleri diger bölüme alicaksin.
2 Sistem geri yüklemeyi kapatacaksin
3 1 tane cd ile sistem geri yüklemek icin gerekli programi 2 tane ile de sistemin backup yedek dosyasini alicaksin.

Bu olayi harici bir diske yada usb hafiza kartina falanda yapabilirsin.
Mesala oyunlarin varsa diyelim c Program files icinde sistemi tekrar vistaya alirsan o dosyalari oraya attiginda regedit kayitlari backupda durdugu icin sorunsuz tekrar calisacaktir.

hocam bir de şu yedekleme işlemi nedir ? neler ,nasıl yedeklenir ? bir programa ihtiyaç var mıdır ? açıklar mısın ? şimdiye kadar hiç sistem yedekleme kullanmadım da...

mancukya
07-04-2010, 18:16   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

baslat 
programlar
Bakim araclari gibi bir sey göreceksin orada gereken hersey var Vista ve seven icin Microsoft gerekli yedekleme araclarini zaten vermis.
Buna kontrol panelindende ulasabilirsin

Kapalı Hesap (107285)
07-04-2010, 20:59   |  #10  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
baslat 
programlar
Bakim araclari gibi bir sey göreceksin orada gereken hersey var Vista ve seven icin Microsoft gerekli yedekleme araclarini zaten vermis.
Buna kontrol panelindende
peki yedekleme kapsamana hangi dosyalar giriyor . mesala win güncellemeleri , kurulu programlar ,belgeler vs... 

Ör; antivirüs yüklü backup alıp yeni sisteme geri yükleyince tüm güncellemeleri ile kurulu vaziyette hazır oluyor mu ?

mancukya
08-04-2010, 01:40   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

pcde ne var ne yoksa kardesim yaptigin andaki hali
o yuzden flim muzik kurulu oyun tasi dedim baska yere yoksa boyutu yuksek olur
Hatta sistem geri yüklemeyide kaparsan daha iyi olur gecici olur

Kapalı Hesap (107285)
08-04-2010, 14:09   |  #12  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

tammam şimdi iyice kavradım olayı çok sağol baya yorduk seni .

Banned
08-04-2010, 15:40   |  #13  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1.) netten easybcd yazılımnı indirip kurun.
2.) yazılımdan menage bootloder seçeneğine girip backup seçeneği ile mevcut boot yapılandrımanızı yedekleyin.  Böylece olası sorunlarda bu yapılandırmayı tekrar yükleyerek vistanın ve recovery bölümünün çalışmasını sağlarsınız.
3.) Disk birleştirmeye girip C diskinizi birleştirin.
4.) Disk yönetimine girip C diskinize sağ tıklayıp "birimi küçült" seçeneğini seçip  windows 7 için yetecek kadar alan ayırın.
5.) Yeni oluşan alanda sağ tıklayıp biçimlendirin.
6.) Windows 7 yi oluşturduğunuz bu alana kurun.

Eğer bilgisayarınızda sorun olur recovery bölümü (F9) çalışmazsa veya recovery bölümü çalışmıyor olurda recovery yapmak isterseniz vistadayken windows 7 olan diski biçimlendirir easy bcd den aynı seçeneğe girer restore seçeneğinden eski boot yapılandırmanızı geri yüklerseniz.

Benim tavsiyeme gelince öncelikle temiz bir recover işleme yapın, vista tertemiz olsun. Sonrasında  norton ghost ile vistanın imajını alın. Sonrasında recovery bölümünü silin gitsin. Vistayı yeniden kurmak istediğinizde takarsınız ghost boot cd yi 10-5 dk da vistanın yedeğini geri yüklersiniz. Her vista kuracağınızda recovery işlemiyle uğraşmaktanda, harddiskte recovery bölümü bulundurmaktanda kurtulmuş olursunuz. Ayrıca harddiskiniz arızalansa recovery bölümü giderde imaj alıp onu dvd ye veya flaş belleğe veya başka harddiske atmış / yedeklemiş olsanız imaj gitmez .

Kapalı Hesap (107285)
08-04-2010, 17:43   |  #14  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj
Alıntı: khramn  
1.) netten easybcd yazılımnı indirip kurun.
2.) yazılımdan menage bootloder seçeneğine girip backup seçeneği ile mevcut boot yapılandrımanızı yedekleyin.  Böylece olası sorunlarda bu yapılandırmayı tekrar yükleyerek vistanın ve recovery bölümünün çalışmasını sağlarsınız.
3.) Disk birleştirmeye girip C diskinizi birleştirin.
4.) Disk yönetimine girip C diskinize sağ tıklayıp "birimi küçült" seçeneğini seçip  windows 7 için yetecek kadar alan ayırın.
5.) Yeni oluşan alanda sağ tıklayıp biçimlendirin.
6.) Windows 7 yi oluşturduğunuz bu alana kurun.

Eğer bilgisayarınızda sorun olur recovery bölümü (F9) çalışmazsa veya recovery bölümü çalışmıyor olurda recovery yapmak isterseniz vistadayken windows 7 olan diski biçimlendirir easy bcd den aynı seçeneğe girer restore seçeneğinden eski boot yapılandırmanızı geri yüklerseniz.

Benim tavsiyeme gelince öncelikle temiz bir recover işleme yapın, vista tertemiz olsun. Sonrasında  norton ghost ile vistanın imajını alın. Sonrasında recovery bölümünü silin gitsin. Vistayı yeniden kurmak istediğinizde takarsınız ghost boot cd yi 10-5 dk da vistanın yedeğini geri yüklersiniz. Her vista kuracağınızda recovery işlemiyle uğraşmaktanda, harddiskte recovery bölümü bulundurmaktanda kurtulmuş olursunuz. Ayrıca harddiskiniz arızalansa recovery bölümü giderde imaj alıp onu dvd ye veya flaş belleğe veya başka harddiske atmış / yedeklemiş olsanız imaj gitmez .

Çok güzel çok açıklayıcı olmuş ,sayenizde baya birşey öğrendim .Artık istediğimi yapacak bilgiye de sahibim . Sonsuz teşükkürler