Reset Atma Sorunu

stratejisever
31-01-2010, 18:00   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Merhabalar. Benim bilgisayarım boşta bıraktığımda 30 dakika sonra reset atıyor. Açtığımda bilgisayarı bazen masaüstü geldiğinde hemen reset atıyor. Mavi ekran çıkmıyor. Çok nadir oyunlarda da reset atabiliyor. Sorunum ne olabilir?

Sistemim:

Gigabyte EX58-UD3R 6.4GT/s DDR3 S+GL+1394+16X 1366
Intel Core i7 920 2.66 GHz 8MB 4.8GT/Sec Lga 1366p
OCZ Gold 6 GB (3*2) 1600 MHz DDR3 Triple Kit CL8
HIS HD4870 IceQ 4+ 512 MB 256Bit GDDR5 16X
Windows 7 Ultimate x64

İyi Forumlar.

kyotoprotokolü
31-01-2010, 18:33   |  #2  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

sistem ısısına ve işlemcinizin ısısına falan baktınızmı sisteminiz çok iyi
ama iyi soğutulmuyor olabilir
sistemi yeni mi topladınız?

stratejisever
31-01-2010, 18:45   |  #3  
OP Üye
63 mesaj

2009'un yazında toplamıştım. Sistemimde herhangi bir ısınma problemi yok. Yazdan beri reset atıyordu ben de programlardan kaynaklandığını düşünmüştüm ve erteledim. Ki bilgisayarcıya da götürmüştüm reset atmıyor dediydi. Windows'tan kaynaklandığını düşündüm; ama diğer bilgisayarıma da kurduğumda reset atmayınca sorunun donanımsal olduğunu düşünmeye başladım. Şuan ramleri tek tek deniyorum ki hâlâ reset atma problemi var. Ramlarla ilgili değil büyük ihtimalle. Herhangi bir mavi ekranla karşılaşmıyorum. Direk kapatıyor bilgisayarı. 4-5 saniye sonra ise tekrar açmaya başlıyor. Virüs taraması yaptırdım Eset Smart Security 4.0 ve Norton 2010 ile sırayla. Sildim virüsleri, ama sorunum hâlâ var. Bu ve diğer sitelerdeki dökümanlara baktım; ama sorun bunlarla ilgili değildi. İnternette  araştırdım böyle bir sorun heralde ilk defa bende var. :(

kyotoprotokolü
31-01-2010, 18:52   |  #4  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Başlıca Reset Nedenleri...

1- İşlemci (CPU) ve Güç Kaynağı (power supply) fanlarını kontrol edin çalışıyor mu. Isınmadan dolayı yapıyor olabilir.
2- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartlauyumsuzluk yaşıyor olabilir. Birden fazla ram varsa tek tek denenmeliyada başka ram kullanılmalıdır.
3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir.
4- Çakışan programlar neden olabilir. Sorundan önce yüklediğiniz programları kaldırıp deneyebilirsiniz.
5- Harddisk'te bad(bozuk) sektör oluşmuşsa bu da başka bir neden olabilir.
6- Güç Kaynağından (power supply) gelen, anakarta bağlanan kablolarda temassızlık veya çıkma olabilir.
7- Güç Kaynağı (power supply) yetersiz gelebilir.
8- Bazı virüs ve spy lar reset atmaya neden olabilir. Antivirüs ve Antispy programlarıyla taratmayı da deneyebilirsiniz.
9- İşlemcinin (CPU) tabanında termal macun var mı kontrol edebilirsiniz.
10- Ekran kartı fanı çalışıyor mu ve kablolarında temassızlık var mı kontrol edilmelidir.
11- İşlemci ısısı kontrol edilebilir.
12- USB çıkışları kontrol edilebilir.
13- Oyun oynarken resetlenme yaşanıyorsa ekran kartının soğutması yeterli gelmeyebilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısa devre değilama atlama durumlarında reset olabilir. Bilgisayarda topraklamaolmalıdır.
15- Yeni yüklediğiniz bir program sebebiyet vermiş olabilir.
16- Ekran kartında sorun olabilir. Çıkartıp başka takmak, çıkardığımızı başka yerde denemek gerekebilir.
17- Anakart da (Mainboard) sorun olabilir.
18- Hard Disk (Hdd) kablolarında sorun olabilir.
19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. Default yapmak çözüm olabilir.
21- Agp slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış olabilir.
23- Eğer bios'u güncellediyseniz bios un güncellenememesinden yadauygun güncelleme yazılımını kullanmadığınızdan da kaynaklanan problemolabilir.
24- Cd - Dvd sürücüleri de neden olabilir. Farklı sürücüler denenebilir.
25- Bilgisayarı açma-kapama butonunda sorun olabilir veya reset butonu takılı kalabilir.
26- Kasaya giren elektrik kablosunda gevşeme olabilir.
27- Kasaya giren monitor kablosunda gevşeme olabilir.
28- Uninstall (program veya dosya silme) sonrasında, ortak kullanılanwindows sistem dosyaları silinmiş yada zarar görmüş olabilir.
29- Kasa içerisindeki Hava akımı yeterli olmayabilir ve bu nedenle kasa içerisinde tam soğutma sağlanamayabilir.
30- DirectX sürümü güncelmi.
31- Ayrıca, Aygıt Yöneticisi'sini inceleyin. Aygıt Yöneticisiyardımıyla sorunlarınızın bir kısmının kaynağını tespit edebilirsiniz.Bunun için;
Bilgisayarım > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi yolunu izleyin.
Burada kurulu tüm bileşenler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir aygıtınyanında sarı ünlem işareti varsa; Ya yanlış bir sürücü yüklüdür, yaherhangi bir sürücü yüklenmemiştir ya da sürücü düzgün bir şekildeyüklenmemiştir.
Ayrıca, Tak ve çalıştır uyumlu olmayan aygıtlarda, diğer donanımbileşenleriyle bir kaynak çakışması meydana gelebilir. Bu uyarıdonanımın arızalı olduğunu belirtir.
Birde burdakileri incele içinde yaptıklarında olabilir yapmadıklarını denersin.

stratejisever
31-01-2010, 18:55   |  #5  
OP Üye
63 mesaj

Onlara zaten baktım ve denediğimi yazmıştım. Onlarla ilgili değil. :(

kyotoprotokolü
31-01-2010, 19:08   |  #6  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Bence sen teknik servise falan götür. Bilgisayarı çalıştır reset atana kadar bekle ve reset attığını görsünler yukarıda 30 tane neden verdik. Onlarda değilse ne bilemiyeceğim. Sorunun donanım kaynaklıdır. Bir teknik servise götürsen iyi olur.

stratejisever
04-02-2010, 18:14   |  #7  
OP Üye
63 mesaj

Yok mu yardım edebilecek birisi?

stratejisever
04-02-2010, 19:01   |  #8  
OP Üye
63 mesaj

Bilgisayar formuyuz diye geçiniyorsunuz koskoca forumda anlayan biri yok. Helâl olsun. Başka bir şey demiyorum.

bosluk
04-02-2010, 20:12   |  #9  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Profilinize bakıyor ve şöyle bir konunuz olduğunu görüyorum :

Bu konuda yine aynı şeylerden bahsetmiş, 5 sayfalık bir yardım da almışsınız. Sonuçta probleminiz hafıza modüllerinden kaynaklı olarak tespit edilmiş ve siz de bunu kabul edip haklı da olarak bilgisayarcınızı suçlamışsınız.

Yukarıda @[url=../kisisel/152859/]kyotoprotokolü[/url] arkadaşımız çok detaylı bir sorun listesi yazmış ve daha 2. maddesinde de olası problemin hafıza modülü kaynaklı olabileceğini belirtmiş. Aynı daha önceki açtığınız konuda olduğu gibi siz verilen geniş yanıtı geçiştirmiş ve sanki öbür konuda 5 sayfalık yardım yazanlar bu siteden değilmiş gibi serzenişte bulunmuşsunuz.

Hafıza modülleriniz zaten sorunlu. Bunu kabul de ediyorsunuz. Kasayı açıp donanım denemesi (sorunlu parçayı tak çıkar ile tespit etme ve hatta alınan yere başvurup sorunu kökten çözme olayı) yapmak yerine de yardımcı olmuyorsunuz diyorsunuz ya, ben de size PES diyorum hakikaten.

Ne yazık ki ne 5 sayfalık o konuda yazılanları, ne kyoto'nun yazdıklarını ne de benim yazdığım donanım denemesi ve teknik servis işini yine okumayıp yapmayacaksınız. Muhtemelen bir sonraki mesajınızda daha sert bir üslupla kızacaksınız hakkınız olmadığı halde. Birkaç farklı foruma da gidip yazılanlar hakkında en ufak bilginiz olmadığı halde yaptım mamtım diyip oralardaki yardımcı olmayı isteyen gönüllülerin de şevklerini kıracaksınız. 2-3 hafta içinde de teknik servise gittiğinizde size bu parçalar uyumsuz ya da bozuk denecek. Burada yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara esirgediğiniz birazcik minnet ve teşekkürü teknik servise yapıp, üstüne para da vereceksiniz.

Bu tarz mesajlara yöneticilerin yanıt vermesi gerekiyor aslında...

stratejisever
05-02-2010, 02:25   |  #10  
OP Üye
63 mesaj

1) Ramlarda bir problem yok. Programla test ettim ve sorun çıkmadı. 1066 hızında çalışmasının sebebini anlayamadım; ama benim bilgisayarıma benzer sistemi toplayan kuzenimde de 1066 hızında çalışıyordu demek ki bir sorun yok.

2) O listeyi daha önce çeşitli sitelerde okudum ve sorunum onla alakalı değil.

3) Bilgisayarıcıya daha önce götürdüğüm halde sorun yok dedi. Yarın bir daha götüreceğim.

4) Madem bilmiyorsun neden kaynaklandığını o zaman konuya niye yorum yazıyorsun? Sırf bir şeyler yazmış olmak için yorum yazmayın...

Başka bir forumda daha sormuştum HDD kendini kapatıyor demişti birisi Güç Ayarlarını değiştirdim ve HDD-Monitör-Uyku modu filan hepsini kapattım. İşin ilginç yanı şu.

1) Güvenli modda açık bıraktığımda reset atmıyor.
2) Windows Media Player'ı açtığımda o ön planda sürekli çaldığı sürece reset atmıyor.

Windows Vista(x64) dan kaynaklıdır diye düşünmüştüm W7(x64) kurdum yine aynı şey devam etti gene bundan kaynaklıdır dedim şuan XP Pro SP 3 x86 kurdum gene reset olayı devam ediyor.

Şimdi Güvenli Modda reset atmadığına göre yüklediğin bir programın uyumsuzluğudur filan diyeceksiniz; ama hiç bir program yüklemediğim halde de reset atıyordu. Şuan XP SP 3 32 bit kurulu ve sadece ekran kartı-ses kartı vb... sürücüler yüklü ve bunlara ek olarak winzip 11.1 ve kaspersky 6.0 yüklü hâlâ reset atıyor. Update filan da yapmadım. Reset sorunu var. Aygıt yöneticisinde de ünlem filan yok hiç sorun göstermiyor. 

Lütfen bilen biri yazsın bunun çözümünü ve gene şu listeleri kopyala-yapıştır yapıp yazmayın çünkü internette herkes aynı şeyi yazmış bakmadığım site kalmadı ve bıktım hep aynı şeyleri görmekten.

Düzenleme Nedeni: Cümle düşüklüğü.

Son Düzenleme: stratejisever ~ 05 Şubat 2010 02:29
DuFY
05-02-2010, 02:32   |  #11  
Taze Üye
13 mesaj

Bilgisayarım Sağ tık > Özellikler > Gelişmiş > Başlangıç ve Kurtarma altında AYARLAR > Otomatik olarak yeniden başlatın tik ini kaldırın.Böylece hatada Pc reset atmıcak Mavi ekran hatası verecektir.Gelen ekranda yazan kodları alırsanız sorununuzun çözümü daha kolay olacaktır

stratejisever
07-02-2010, 19:58   |  #12  
OP Üye
63 mesaj

Neyse gerek kalmadı götürdüm pciye bastım parayı yaptırdım kasayı.

Ama bilgisayar forumuyum diye geçinmeyin bi' şeyden anladığınız yok.