Resim sıkıştırma yöntemleri ve JPEG

CHIP Online
31-03-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

JPEG'in hikayesi: Daha düşük dosya boyutlarına ulaşmak için resimler nasıl sıkıştırılıyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Resi ... -ve-JPEG_11812.html

Bugün her ne kadar geniş bant internet hızları yaygınlaşmış olsa da, bundan sadece 10 yıl öncesinde sadece çevirmeli ağ neredeyse herkes için standarttı. Evlerimizde kullandığımız çevirmeli ağ ile ulaşılabilecek maksimum hız saniyede 56 kbit bağlantı hızları ise, web sayfalarının basit öğelerden oluşmasını neredeyse zorunlu kılıyordu. Durum böyle olunca web sayfalarının ilgi çekmesini sağlayacak öğeler, yani resimler en büyük sorundu. Dosya büyüklükleri yüksek olan resimler sayfaların açılmasını neredeyse imkansız hale getirebileceği için farklı yöntemlerle sıkıştırılmış resim türleri son derece önemliydi.

Bu dosya türlerinin başında gelen JPEG bugün halen önemini korumaktadır. Sıkıştırma deyince pek çok kullanıcının aklına ilk olarak Zip gelir. Kullanım olarak tamamen farklı olsa da, temel de Zip ve JPEG'in çok önemli ortak bir yönleri vardır; verileri önce sıkıştırarak daha sonra yeniden oluşturmak. Fakat Zip'in JPEG'den en büyük farkı geri dönüştüreceği sıkıştırılmış dosyalarda veri kaybına tahammül olmamasıdır. Sıkıştırılmış bir Word belgesini tekrar oluşturulduğu sırada içerisindeki en ufak bilgi kaybı bile çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle Zip sıkıştırma işlemi sırasında önceliği yeniden oluşturulan dosyanın "kayıpsız" olmasına verir.

Tüm konu: Resim sıkıştırma yöntemleri ve JPEG


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce en popüler grafik formatı hangisi?

H@ckerCesur
01-04-2009, 11:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

jpg > png > gif

zaer
01-04-2009, 17:22   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
56 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Png alır JPG yi kaldırır indirir çakar böler atar

ALooNeBoy87
11-04-2009, 23:30   |  #4  
ALooNeBoy87 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
83 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

bence en iyi format işlenmemiş resim formatı raw dır. üzerinde her türlü işlem yapılabilir. Ancak bu format haliyle bayağı büyük bir boyut kaplamakta. Bu yüzden sıkıştırma yöntemleri kullanılarak ortaya çıkan JPG de özellikle browser'larda çok önemli işleve sahiptir. GIF formatı da hareketli resimler oluşturulmasını ve browser'ın da desteklemesi sebebiyle bayağı ün kazanmış ve internet dünyasının vazgeçilmez resim formatları arasında yer almıştır. Özellikle avatarlarda GIF formatı çok kullanılır. Hangisi size en uygun siz karar verin artık. Sonuçta tercih meselesi değil mi? Ama bence bir dijital makineniz varsa JPG yerine PNG kullanmanızı tavsiye ederim. Kaliteyi baskı alımca anlar ve bana bir teşekkür edersiniz. =)