Roleplay Evreni

Alganhan
07-08-2016, 16:05   |  #1  
Alganhan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2016

Herkese merhaba arkadaşlar yeni bir proje ile karşınızdayım. Konumuza gelirsek yabancıların tanımıyla RPG, açılımı ise Role Play Game yani Rol Yapma Oyunu (RYO) olmakla birlikte amacımız bir Roleplay Türkiye topluluğu oluşturmaktır. Ayrıntılı misyonumuz ise şöyle: Halihazırda Türkiye'de böyle bir oluşum ve oyuncu kitlesinin çoğunun bu tarz oyunları oynaması ancak daha bu kavramı bilmeyerek oynaması sebebiyle bir yandan eğer hedeflerimizi siz oyunseverlerin yardımıyla gerçekleştirecek ve Türk Oyun Camiası'na bu kavramı daha aktif ve görülebilir olarak sunacağız.


Rol Yapma Oyunu'nun tanımını bilmeyenler için ortaca bir paragrafı Vikipedi'den alıntılayarak siz oyunseverlerin üzerine yolluyorum: 

Rol yapma oyunları, sosyal etkileşimi ve işbirliğini vurguladıkları oyunların diğer birçok türünden esas olarak farklıdır. Hâlbuki, genel oyunlar, kart oyunları ve spor oyunları rekabeti vurgular.

Kalem ve kâğıt rol yapma oyunlarının hem yazarları hem de büyük yayıncıları, etkileşimli ve işbirlikçi hikâye anlatımının biçimi olması için onları vurgularlar; ancak, rol yapma oyunu dahilinde hiç gerçek hikâye yokken, romanlar ve filmler gibi gerçek öyküler dikkate alınmaz. Olaylar, karakterler ve öykü yapısı yerine, öykü tecrübesinden bir fikir verir. Hikâyeler gibi rol yapma oyunları, hayali gücünü tuttukları için başvururlar. Etkileşim, rol yapma oyunları ve geleneksel kurgu arasındaki kritik farktır. Hâlbuki, bir televizyon programının seyircisi pasif bir gözlemci, rol yapma oyunda bir oyuncu hikâyeyi etkileyen seçimler yapar. Bu gibi rol yapma oyunları, hikâye meydana getirmek amacıyla arkadaşların, küçük bir partide işbirliği yaptıkları hikâye anlatma oyunlarının eski bir geleneğini devam ettirmektedir.

Basit rol yapma kalıpları, "polisler ve hırsızlar" ve "kovboylar ve Kızılderililer" gibi çocuk geleneksel çocuk oyunlarında bulunurken; rol yapma oyunları, oyun kolaylaştırıcıları ve etkileşimin ilkeleri gibi eklerle, bu temel kanıya, bir entelektüellik ve süreklilik seviyesi ilave eder. Rol yapma oyunundaki katılımcılar, özel karakterler ve gelişmekte olan bir plot oluşturacaklardır. İlkelerin ve oyunlardaki daha fazla veya daha az gerçeğe uygun bir kampanya sahnesinin tutarlı sistemi, güvensizliğin asılmasına yardım eder.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler ise buradan devam edebilir.


İletişim


Facebook

Youtube

Steam

Neler yapacağız?

Yakın zamanda Facebook veya Steam üzerinde belli aralıklarla Roleplay Dünyası hakkında belli paylaşımları yapacağız. Eğer beklenilen olumlu tepkiyi alırsak ve desteklenirsek kısa zamanda bir websitesi açıp paylaşımlar oradan düzenli olarak devam etmeye başlayacak. Ayrıyeten elbette bir ekibe ihtiyacımız olacak bunun için de bu konu hakkında yardımcı olmak isteyen ve ekipte yer almak isteyenler Facebook  veya Steam üzerinden benimle iletişime geçebilirler.

Bunun dışında gördüğünüz üzere bir adet youtube kanalımız var. Burada Steam grubunda bulunan aşağıdaki "İlişkili Oyunlar" bölümündeki oyunları ve steamde olmayan bir çok oyunu, oluşturacağımız Youtube ekibiyle oyun videoları çekecek, belli oyunlar üzerinden çeşitli rehberler ve benzeri projeler gerçekleştirip sizlere sunacağız. Ek olarak belli aralıklarla Roleplay hakkında ve çevresinde gelişen konularla ilgili çeşitli VLOG tarzında videolar gerçekleştireceğiz.


Okuduğunuz için çok teşekkürler, okumadıysanız da teşekkürler. Ancak eğer gerçekten desteklemek istiyorsanız bir beğeni bile bizim işimize yarar. Sağlıcakla kalın.

Son Düzenleme: Alganhan ~ 07 Ağustos 2016 16:09 Neden: