Router ile Web Sunucusu Ayarları

scorpions
30-11-2005, 11:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba;
internette çok araştırdım ama istediğim sonuca ulaşamadım.
Adsl Router Modem kullanıyorum.

Router ip no : 192.168.0.254
Web Sunucusu olarak kullanacağım makinenin ip nosu (server diyelim): 192.168.0.1
Birde statik ip numaram var : 85.130.212.25

şimdi ben bildiğim ve araştırdığım kadarıyla routerda nat sistemi var ve buradan sunucu olarak kullanacağımız makineye yönlendirme yapabiliyoruz. yönlendirme yaptım server olarak kullandığım makinenin ip adresine (192.168.0.1 e). daha sonra serverdan dns ayarlarını hangi ip ye göre yapacağım ve nasıl yapacağım.

1. server daki dns e girdiğimde hangi ayarları yapmam gerekiyor. Hangi ip ye göre ayar yapmam gerekiyor.
2. Routerda kullandığım NAT sistemi doğru mu? Web Sunucusu kullandığım için server olarak kullandığım makine ip adresini mi vermem gerekiyor.
3. Mantık olarak Web sunucu kullanmak istiyorum ve ip lerini yukarıda verdim. Buna göre router da ne yapmam gerekiyor, server da ne yapmam gerekiyor.

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. (Normal Adsl ile kurmayı biliyorum ancak router işin içine girince sistemim çalışmadı)

pomeceer
12-02-2006, 16:15   |  #2  
Taze Üye
4 mesaj

sevgili kardeşim öğrenirsen lütfen ya buraya yazalım yada bana bir mail atıver aynı durumda bende bekliyorum

darkstar
12-02-2006, 16:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

dostum nat'in olmasi yetmiyo olmasi gereken sey virtual server. cunku nat'ta sadece bilgisayardan baslatilan bi baglanti soz konusuysa ise yariyor ornek high id.

nn_emir
12-02-2006, 19:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
125 mesaj

ADSL ruter modemlerde, genel olarak NAT enable durumda gelir, bunu web server için kapatmanız gerekmez. aksine olduğu ayarı bırakmalısınız.
server yayınlamak için ilgili port numarasını yönlendirmeniz grekir ki bu işlem de genelde "VIRTUAL SERVER" diye adlandırılıyor.

modeminizin advanced settings i altında virtual server ayarlarına girerseniz, gerekli yönlendirmeyi yapabilirsiniz. dikkat edeceğiniz nokta, doğru IP ye doğru portu yönlendirnmek. örneğin,  web sayfası yayınlayacakanız, 80 ( TCP ) portunu, ftp server yayınlayacaksanız 21- TCP portunu, serverin IP sine yönlendirmelisiniz. 85.x.x.x  şeklindeki IP, sizin internet IP nizdir, ve işin bu kısmıyla ilgisi yok açıkçası.
örnek açıklama olarak, benim adsl modemimin IP si 192.168.1.254  ve serverimin IP si 192.168.1.1  ise, modem ayarlarında TCP 80 portun u 192.168.1.1  adresine yönlendirirsem, serverdaki web sayfasına dışardan ulaşabilirim. bunun için de dışarda bir internet kullanıcısının http://85.x.x.x  yazması yeterli olacaktır.
server tarafında DNS girmek demişsiniz, serverda statik IP tanımlıdır herhalde. eğer serverınızda DNS sunucu kurulu değilse hem DNS, hem gateway ayarlarını modemin IP si yapmanız gerekiyor. DNS sunucu kurulu ise DNS olarak kendi IP sini, gateway olarak modemin IP sini gösterin. ( tabii proxy, firewall kullanmıyorsanız, o zaman durum değişir )

kolay gelsin

ahmetmert01
18-02-2006, 12:39   |  #5  
Taze Üye
12 mesaj

dostum kullandıgın modem zyxel ise Remote Management daki 80 nolu port numarasını farklı yaparsan web sitesi çıkacaktır.unutmadan söyleyim kendi içinde router ayarları çıkar ama farklı yerde web sitesi çıkacaktır.
Geriye kalanda dns'e kayıt olmak ben bu şekilde ftp server kurdum web server'da aynı mantık zaten....

ahmetmert01
21-04-2006, 13:00   |  #6  
Taze Üye
12 mesaj

router'da firewall var ondan dolayı nette yayın yapamıyorsun onu kontrol et....

stern
22-05-2006, 11:09   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Dostum bence ilk olarak modemden virtual serverdan 80 portunu web server makinene yarlamalısın bu ilk adım daha sonra web server kurduğun bütün dnsleri 192 ile başlayan iç networkünde dağıtacaksın yani dns ayarların www.x.com = 192.168.1.2 olarak çözülecek. bundan başka ağ ile ilgili bi sorunun olmıcak.
kolay gelsin

kalehan
11-06-2006, 12:55   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba Dostum.

Yapman gereken modemin içine girip ordaki NAT ayarları seçeneklerinden Virtual Server ' ı yapılandırman olucaktır.Senin yukarıda belirttiğin IP 192.168.0.1 nolu IP nin virtual server dan 80 nolu TCP portunu açmak olucaktır.Açtıktan sonra webserver hizmeti vermeye başlarsın.Localde bi webserver ın varsa direk ona erişiceksin.Daha sonra nameserver hizmeti aldığın şirketten NameDNS ayarlarını yapıcaksın onun içinde Static IP yazıcaksın.Böylelikle aldığın domain adını static ip ne çözümlemiş(eşleştirmiş) olucaksın.

**En kötü ihtimalle APPSERV diye bi program var onu kur direk localdeki webserver ını global yapıya dönüştürmüş olursun.

Daha ayrıntılı bilgi istiyorsan.
MSN=kalehan@msn.com ulaşabilirsin.

djkadir
23-03-2007, 21:14   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

Ben de aynı dertle uğraşıyordum. ADSL modemin
NAT ayarını etkinleştirdim. Sanal sunucu ayarına girdim orada yerel ağdaki ip adresimi girdim. Apache web serverimin çalıştığı 80 numaralı portu adresini de girdim. Etkinleştirmeyi yaptım. İnternette kullandığım ip adresimi http://www.ip-numaram.com/ sitesinden öğrendim şimdi http://88.241.120.4 linki ile bilgisayarımı sunucu olarak kullanabiliyorum.

cell-o
24-03-2007, 14:48   |  #10  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

bunun için IIS de yapılandırdığınız web sitesi için dns server altında forward lookup zones altında domain altında yeni bir alias oluşturmalısınız.(CNAME record)oluşturup orada alias name olarak "www" birde FQDN(tam etki alanı adı)olarak örn:  dns.domain_name.com gibi neyse artık onu giriniz.birde new host oluşturmanız gerekiyor.bunun için yine forward lookup zones yeni bir new host oluşturarak web sitede belirttiğiniz ip yazınız.birde şunu belirtmekisterim port forwarding yaparken 21(TCP,UDP)80(TCP,UDP)53(TCP,UDP),953(UDP,TCP)ayrı ayrı yönlendiriniz.birde dinamik dns kullanıyorsanız Name server kayıtları oluşturmmalısınız.genelde iki tanedir.(ns.chip.com ,ns1.chip.com gibi)sonra yeniden başlatınız.birde şunu belirtiyim.eğer sistemde ISA SERVER varsa burada da web publishing rule tanımlamalısınız.bunun içinde;

burada mevcuttur.tabiiki domanin kaydı yapılmış olması gerekiyor. örn: www.register.com olabilir.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 24 Mart 2007 15:34
freekays
20-12-2021, 16:13   |  #11  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

????Modem

DMZ Durumu:Etkin

DMZ Host IP Adresi:
192.168.1.101