RX570 Ekran kartım anakartım ile çalışmıyor

gkhankndmir
19-12-2021, 22:12   |  #1  
gkhankndmir avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhabalar sorunum biraz karışık bu yüzden uzun anlatacağım. ( sistem detaylarını aşağıda tek tek yazacağım sorun nerde bulmama yardımcı olursanız çok sevinirim.
- ilk olarak Ekran kartım (rx570) 1 yıla yakın sistemimde sorunsuz kullandım. Sonrasında bilgisayarı kapatınca açılmamaya başladı. Bir kaç defa sök tak kapat aç yapıyordum açılıyordu. Daha sonraları tamamen açılmadı.
- Sonrasında ekran kartımı garantiye gönderdiğimde ram ve işlemcinin sorunlu olduğunu ve değişmesi gerektiğini soylediler overclock yapıldığı içinde garanti dışı kalacağını belirtip 2600tl istediler ( yaklaşık 5 - 6 ay once ) Fiyat bana çok fazla geldiği için kartı yaptırmadım.
- Sonrasında dışarıda bir yer ile anlaştım ve 1400tl tamir edeceğini soyledi. tamir ettiğini ve sorunsuz çalıştığını soyleyerek ekran kartımı almaya bilgisayar kasam ile gittim ve orda denettim. Kartım benim kasada çalışmıyor fakat başka sistemlerde çalışıyor. Benim kasama GT220 eski bir ekran kartı taktığımda ise bilgisayar sorunsuz çalışıyor. ( bilgisayarcıda kendi eski kart taktığında çalışmıyor.)
benim kasama başka bir güçlü ekran kartı taktığında onunda çalışmadığını soyledi ve sorunun ekran kartında değil anakartında veya güç sisteminde olabilieceğini belirtti. Dışarıdan güç vermesini birde oyle denemesini soyledim. Denedi ve yine rx570 ile benim kasam çalışmadı. Sorunun anakartta olabileceğini soyledi. bende anakartım garanti kapsamında olduğu için müdehale etmesini istemedim ekran kartımıda alıp eve döndüm.

Şimdi sorunum sizce nerde olabilir. Başına benzer olay gelen varmı? Ekran kartı veya sistemim bi anda bozulmadı. Açıldı kapandı bir kaç gün sonrasında gitti.
Yardımlarınızı bekliyorum çaresiz kaldım hepinize teşekkür ederim.

sistem bilgim;
Ekran kartım;

ASUS ROG-STRIX-RX570-O8G

Ram;

HYPERX HX426C16FB3/8

İşlemci;
İNTEL BX8070 110400F

Anakart;

ASUS PRIME H410M-K

Güç power; POWER BOOST

ST-ATX500A

Maksiose
31-01-2022, 17:15   |  #2  
Taze Üye
11 mesaj

Bir bilgisayar teknik servisine gitmeni tavsiye ederim.

Maksiose
31-01-2022, 17:16   |  #3  
Taze Üye
11 mesaj

Eğer grafik işlemcisinde bir sorun yoksa çalışması olası. Çalışmaması için anakartın grafik işlemcisinin arızalı olması gerek. İstersen bir bilgisayar teknik servisine götürerek test ettirebilirsiniz.

Maksiose
31-01-2022, 17:16   |  #4  
Taze Üye
11 mesaj

Eğer grafik işlemcisinde bir sorun yoksa çalışması olası. Çalışmaması için anakartın grafik işlemcisinin arızalı olması gerek. İstersen bir bilgisayar teknik servisine götürerek test ettirebilirsiniz.