Sabit Disk Anakart Uyumsuzluğu

CouraGeous
08-12-2011, 14:06   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

Merhaba arkadaşlar.

Ben 1 hafta önce bilgisayar topladım, Aldığım parçaları yazayım;

İntel i5 2500k
ASUS                            P8Z68-V LX

Asus dvd-rw
Asus HD 6870
Hyper genesis 4x2  8GB ram 1600 mhz
Thermaltake element 700 W

Arkadaşlar sorum şu ; Şu an sabit disklerin fiyatının pahalı olması nedeniyle hard disk almadım kendime. 2007 yılında satın aldığım bir kasam var elimde. Ondaki hard diski söküp geçici olarak yeni kasama montajlasam uyumsuzluk olur mu ? çünkü ATASATA mı bilemiyorum. Pek bilgisayar oem parçalarından anlamıyorum. Ama eski kasamın içindeki hard disk şerit kablolu değildi yani ince kabloydu.

Hard diskin resmini ve modelini yazacağım sizlere. Anakart ile uyumsuzluk olur mu yardımcı olur musunuz ?
Hard diskin modeli ;
ST3250310AS

Hard diskin fotoğraflarıda şurada ; 

Teşekkürler...

Deniz Selçok
08-12-2011, 14:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Konuyu yanlış yere açmışsınız. Ama yine de yardımcı olayım. Harddiskiniz sata. Sorun yaşamazsınız.

CouraGeous
08-12-2011, 19:10   |  #3  
OP Üye
58 mesaj

yardımcı olur musunuz

mustafa2116
08-12-2011, 21:43   |  #4  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Her iki durumdada sorun yaşamazsınız. Bu durumlarda Anakartınız üzerinde sata yada skot  girişlerinden varsa yeterli olacaktır ancak tek sorununuz işletim sisteminiz sata destekliyorsa sata HDD'yi açar.

CouraGeous
08-12-2011, 23:27   |  #5  
OP Üye
58 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Her iki durumdada sorun yaşamazsınız. Bu durumlarda Anakartınız üzerinde sata yada skot  girişlerinden varsa yeterli olacaktır ancak tek sorununuz işletim sisteminiz sata destekliyorsa sata HDD'yi açar.
işletim sisteminiz sata destekliyorsa sata HDD'yi açar ' dediniz. Ben pek fazla bilgisayardan anlamadığımı söyledim. biraz açar mısınız söylediğinizi ?

elimdeki anakart ile hard disk sorun çıkartır mı ?

CouraGeous
08-12-2011, 23:35   |  #6  
OP Üye
58 mesaj

Bu arada işletim sistemi olarak windows 7 (32bit) kullanıyorum...

mustafa2116
09-12-2011, 20:44   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: CouraGeous  
işletim sisteminiz sata destekliyorsa sata HDD'yi açar ' dediniz. Ben pek fazla bilgisayardan anlamadığımı söyledim. biraz açar mısınız söylediğinizi ?

elimdeki anakart ile hard disk sorun çıkartır mı ?

Sata girişini bildiğinizi düşünerek anlatıyorum.

Anakartınızın sata girişi varsa işletim sistemine bağlı olmak kaydıyla sata destekli hdd açılır. Bağlantıyı normal kurmanız yeterli.
XP sp3 ve üzeri işletim sistemleri İŞletim sistemi özelliği olarak SATA diski tanımaktadır.
yine aynı sistem bioslar içinde geçerlidir.
Bazı bioslar başlangıç için SATA diskleri tanımayabilir. Bu nedenle Sata açılışı yapılamaz ama kormanıza gerek yok burda format için kullanacağınız durumlar için geçerlidir. 
Eğer Sata diske format atmayı düşünüyorsanız ve işletim sistemi nedeniyle sata çalışıyor bios tarafından tanımlanamıyorsa disk yok diyecektir.
Diğer durumda Bios sadece başlangıç için işe yaradığından sata tanımasada işletim sistemi tandığından sata çalışacaktır.

Sata İşletim sistemine XP sp3 ile girmeye başladı. Özelliklede Leptoplarda kullanılan metot olan Sata küçük ve kullanışlı  olduğundan terçih ediliyor.
Sata diskler veri akımındada 14 mb den fazla veri akımına izin verdiğinden  daha hızlı olmaktalar ama burda 14 mb diskin kullanımına göre değişmektedir.