Sabit disk bölümleme

onurcakir1903
30-03-2008, 23:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
340 mesaj

Slm hard diskim 120 gb ve 2 bölümden oluşuyor. C: 19.5 gb (windows kurulu) D:92.2 gb.Sorum şu; format atıp diski tekrar biçimlendirmeden windows ortamında bölümlerin kapasitelerini değiştirebilirmiyim?

Banned
30-03-2008, 23:49   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bunun için partition magic programı var lakin ne kadar başarılı bilmiyorum.

Son Düzenleme: khramn ~ 31 Mart 2008 14:22
1ol3irol
31-03-2008, 12:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

işletim sistemi vista ise disk yönetiminden yapabilirsin

marmara
31-03-2008, 12:50   |  #4  
Üye
79 mesaj

Norton PartitionMagic 8.0

Norton PartitionMagic ile disk partitionlarını, veri bütünlüğünü kaybetmeden kolay ve hızlı bir şekilde oluşturabilen kullanıcılar, istedikleri takdirde boyutunu değiştirebiliyor, taşıyabiliyor, bölebiliyor, birleştirebiliyor ve sildikleri alanları geriye döndürebiliyorlar.

Sistem bakımının önemli bir bölümünü oluşturan sabit disk bölme sayesinde çakışmalar engellenirken, veriler de korunarak performansın artmasını sağlıyor. Her bölüm ayrı bir disk sürücü gibi görüldüğü için sistem çökmelerinde veri kaybı en aza indiriliyor Ayrıca daha kolay yedekleme de yapılıyor.

Noon PartitionMagicin veri ve işletim sistemi parçalarını bölümlere ayırabilme özelliği, disk tarama ve defragmenting gibi sistem yönetimi fonksiyonlarının çok daha hızlı yapılmasına olanak sağlıyor. Yazılımın, kolay kullanımlı kullanıcı ara birimi sayesinde dosya ve klasörler, bir bölümden veya işletim sisteminden diğerine kolaylıkla kopyalanabiliyor. Kullanıcılar, sunulan yardım sihirbazı sayesinde bölümleme işlemlerini adım adım gerçekleştirirken aynı zamanda bekleyen işlemleri de izleyebiliyor.

Norton PartitionMagic NTFS, FAT 32, FAT, Linux Ext2 and Linux Ext3 gibi farklı dosya sistemlerini desteklemektedir. Kullanıcıların farklı işletim sistemlerini, hatta aynı işletim sisteminin farklı sürümlerini aynı bilgisayara yükleyebilmelerine ve çakışma sorunlarıyla karşılaşmadan çalıştırabilmelerine olanak sağlıyorr. Yine yardımcı sihirbaz işletim sistemi kurulumunun her aşamasında kullanıcıya destek olurken, BootMagic aracıyla sistemin bir sonraki açılışında hangi işletim sistemini kullanarak açılacağı seçilebiliyor.

buradan indirebilirsin ;

NOT : Program açıklaması ve linki gezginler.net ten alıntıdır.

ATLAMA.NET
03-04-2008, 11:17   |  #5  
Taze Üye
13 mesaj

Partition Magic Programını ben kullandım bahsettiğin olayı yapmak mümkün !

DeePBluESeA
08-04-2008, 14:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

partition magic i açtığında c sürücüsüne sağ tıkla resize partition var o seçeneği seçince karşına bir pencere gelir ve istediğin değeri girmene izin verir işlemi yaptıktan sonra yukarıda ki apply butonuna tıklayıp yeniden başlatırsın windows açılmadan  başlayıp yapıyor  yanlız diğer  hard disk te c de artırmak istediğin kadar boş yer olmalı