Sabit Disk kapasitesi

HPQ-User
21-02-2008, 06:16   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

lavie97 sormuş:
İşyerimdeki bilgisayarın sabit disk kapasiteleri ilk geldiğinde 75 GB idi (C sürücüsü 25 GB,  D: 45 GB). İş yerine bilgisayarlardan sorumlu bir çalışan alındı. Fakat şu an bilgisayarlarda tek partition (C bölümlemesi) var ve kapasiteleri 30 GB gözüküyor.  Bazı kasalar açılmamış gözüküyor, garanti etiketleri sökülmemiş veya bana öyle geliyor, bazı kasalar garanti etiketi sökülüp açılmış. Yeni işe alınan personel sabit diskleri değiştirmiş olabilirmi? veya hard disk kapasitelerinin 2 bölümlemede toplam 75 GB'dan, tek bölümlemede 30 GB' a düşmesinin mantıklı bir açıklaması var mı? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 9x / Me
Sistem Özellikleri:
WinXP, P4 3,2 GHz,  1GB ram...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
21-02-2008, 08:38   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

En guzel yontem HDD'lerın degıstırıldıgını dusundugunuz kasaların ıcındekı HDD'lere bakmak. Ustlerınde kacGB hdd oldugu yazılı. Eger boyle bır suphenız varsa bu sekılde oğrenebılırsınız. Onun dısında ozel bır mudahale olmadıkca 25+45 tek bir 30GB olması ımkansız

Banned
21-02-2008, 11:26   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

başlat-donatlar-sitem araçları-sistem bilgisi-bileşenler-depolama-diskler adınmalarını takip ederek hdd nin toplam boyutuna ve mevcut disk boyutlarına ait bilgilere erişebilirsiniz.
diğer taraftan evet bilgisayarata format atıldığında veya atılmamış olsa bile hdd nin çok daha az gözükme olasılığı vardır örneğin d diskine sağ tıklayıp sil dediğiniz anda d diski silinir ve yeni bölüm oluşturulmaz o kısım disklerde ve boyutta gözükmez.Ancak bilgisayarımı sağ tıklayıp yönet disk yönetimi seçeneğinden bu kısımları ham birim (bölümlenmemiş alan ) olarak görebilirsiniz. Aynı şekilde formatta sadece 30 gb biçimlendiriip geriye kalan alan biçimlendirilmemiş olabilir.

Sonuç : bence çözüm arayın fakat art niyet aramayın.Yüksek ihtimalle ilgili bölüm ya kasten yada kazara silindi, diğer ihtimal format atıldı fakat birim biçimlendirilerek kullanıma dahil edilmedi
sebeb : 1. 30 gb lık hdd mevcut değil ya 20 ya 40 olması gerekir
        2. günümüzde 40 gb lık disk bulmak 80 gb lık disk bulmaktan çok daha zordur. hatta sataların 40 gb lığıda yoktur

Borga-x
21-02-2008, 11:33   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Khramn'a katılıyorum kesinlikle art niyet aramamak lazım. Deminde soyledım özel bir mudahaleden kastım khramn soylemış zaten format sırasında HDD farklı boyutta bıcımlendırılıp dıger partıtıon'ın RAW formatında kalması olabılır.