sabit disk sorunu herhalde

ufuli
26-06-2007, 09:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
140 mesaj

arkadaşlar bilgisayarı açtığımda(parolamı yamadan önce) mavi bi ekran çıktı ve bazı yazılar yazdı.şöyleki
1)disklerinizin birinde tutarlılık gözden geçirilmesi gerekiyor
2)bilmem ne dosyaları siliniyor bazıları kurtarılıyor
3)dizin girdisi siliinyor
4)chkdisk kayıp dosyaları .....
5)chkdsk düzenlemeleri doğruluyo(2/3)
6)chkdsk güvenlik tanımlamalarını doğruluyor(3/3)

gibi mesajlar çıktı bazılarını yanlış yazmış olabilirim aklımda kaldığınca yazdım bunlar ne anlama elio yardımcı olabilirseniz sewinirim teşekkürler

Aras Yurtman
26-06-2007, 09:59   |  #2  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Eğer harddisk'e veri kaydedilirken yarım kalmışsa (bu en çok bilgisayar düzgün kapatılmdığında olur) harddisk'te bozuk kısımlar (veri olarak) kalır. Windows bunu algılarsa başlangıçta "Disk Gözden Geçirmesi" yapar. Bunun bir zararı yoktur. Windows, hataları tek tek arar ve düzeltir.

tolu_en
26-06-2007, 09:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Chkdsk nın başlatılması eğer ilk oluyorsa bu hdd'nin bozulmağa başladığı anlamına geliyor boot sector yani bunu norton dısk doctor gibi yada hdd life pro gii programlarla denetlemen gerekir....açıkçası bu denetleme sonrasında boot sectorlar işaretlenmiş ve onoktalara kopyalama pro yazma olmuo...bu şekilde yapman lazım...tek çaresi bu deyebilom....

ufuli
27-06-2007, 12:42   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
140 mesaj

arkadaşım benim laptobu alalı bi sene olmadı öle hemen  hdd bozulur mu ya bide alltta dediğn programlar ne işe yarıyo nasıl kullanılıyo açık bi bilgi versen ben anlamam o işlerden teşekkürler

Aras Yurtman
27-06-2007, 17:01   |  #5  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bilgisayarın harddisk'inde fabrika çıkışı bozuk sektörler olabilir. Örneğin, benim laptopum aldığım gün BIOS'taki HDD testini geçemedi. HDD'i değiştirdiler.
Sen bozuk yerlere veri yazmadığın sürece hataları ancak tolu_en'in dediği programlarla tarayarak anlayabilirsin. Eğer C: gibi harddisk sürücüleri taramada sürekli hatalar veriyorsa HDD'in bozulmuş olabilir. (Hataları denetlemek için C:'ye sağ tıkla, Özellikler'i seç. Araçlar sekmesindeki Şimdi Denetle butonuna tıkla. Açılan penceredeki iki seçeneği de işaretle ve Başlat'a tıkla. Eğer karşına bir uyarı gelirse Evet'e tıkla ve bilgisayarını yeniden başlat. Başlangıçta (mavi ekranda) HDD taraması yapılacak. Eğer gelen mesajlarda sürekli "Bozuk sektör düzeltilemedi." gibi şeyler yazıyorsa HDD'in bozuk olabilir.

ufuli
30-06-2007, 13:04   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
140 mesaj

ÖNERİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ACTİVE SMART PROGRAMINI KURDUM VERDİĞİ TEK HATA AİRFLOW TEMPARATURE 55DERECEYİ GÖSTERİYO KARŞISINA KÖTÜÜ YAZIYO CRİTİCAL MESAJI GELİO BUNUN FAZLA Bİ ZARARI VAR MIDIR ACAABA