Safari'nin açığı Microsoft'u harekete geçirdi

CHIP Online
31-05-2008, 15:43   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft, Windows kullanıcılarını "şimdilik" Safari kullanmamaları konusunda uyardı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Safa ... e-gecirdi_7141.html

Microsoft, yayınladığı bir güvenlik uyarısı ile, Windows kullanıcılarına, en azından bir süre için Safari kullanmamaları tavsiyesinde bulundu. Uyarının nedeni ise, Safari'nin "garip" bir şekilde, bazı kullanıcıların masaüstünü çok sayıda küçük EXE dosyası ile doldurması. Şirket bu tehlikeyi "blended threat" adıyla tanımlıyor.

Uyarıya göre, Windows kullanan bir sistem Safari tarayıcısı ile tuzak içeren bir siteye giriş yaptığında, hiçbir uyarı olmaksızın çok sayıda şüpheli EXE dosyası masaüstüne indirilip çalıştırılıyor. Microsoft'un uyarısı, konu hakkında yapılan incelemeler tamamlanana ve MS veya Apple tarafından bir yama yayınlanana kadar, Safari'nin kullanılmaması yönünde.

Microsoft her ne kadar Safari'nin kullanılmaması uyarısı yapsa da, yayınlanan uyarıda altı çizilen küçük bir detay var: Eğer Safari'nin varsayılan indirme konumunu değiştirdiyseniz, bu tehlikeden etkilenmeniz söz konusu değil.

Apple'ın güvenlik uzmanları ise konuya biraz daha sakin yaklaşmayı tercih ediyor. Onlara göre bu sorun aslında kayda değer bir tehdit oluşturmuyor ve ilerleyen zamanlarda mutlaka giderilecek.  Ancak acele etmek gibi bir niyetleri olmadığı da açıkça ortada.

Microsoft'un konu ile ilgili açıklamasını burada bulabilirsiniz.

Tüm konu: Safari'nin açığı Microsoft'u harekete geçirdi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un uyarısı Safari'den vazgeçmeniz için yeterli bir neden mi?

viking20
31-05-2008, 16:00   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

opera ya devam,varsayılan tarayıcım.

edpresident
31-05-2008, 18:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
225 mesaj
viking20
AynenBeğendim

frkn_ua
01-06-2008, 22:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bir süre kullandım hızı yönünden ama diğer yönlerden eksik kalması nedeniyle Firefox a u dönüşü yaptım :)

Aras Yurtman
02-06-2008, 10:23   |  #5  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
edpresident
viking20
AynenBeğendim
Benim de varsayılan tarayıcım Opera... BeğendimBeğendimBeğendim

Çünkü Firefox'a bir sürü eklenti yükleyince çok yavaşlıyor. Bir de Opera çok az CPU kullandığı için internette gezinirken laptopumun fanı en düşük seviyede sessizce çalışıyor, Firefox'ta ise hemen bir üst seviyeye çıkıyor...

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 02 Haziran 2008 10:26
hiko91
03-06-2008, 20:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

bende oyle bısey oluncaya kadar devam oluncada tekrar firifox a donerım

immortal_shen
07-06-2008, 10:55   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

ben safari kullanıyorum yani hemen hemen bütün tarayıcıları denedim we safari gibisi yok ayrıca böle bi sorun da ben oluşmadı